בן ראובן: חטאנו למשפחות החטופים
בן ראובן: חטאנו למשפחות החטופים

האלוף במיל. אייל בן ראובן, מנכ"ל עמותת 'לחופש נולד', התייחס ביומן הצהרים של ערוץ 7 לימים האחרונים שעברו על משפחות החטופים רגב וגולדווסר וקבע כי "זה הליך בלתי נסבל מה שעשינו למשפחות".

"עסקה כזו, בגלל מורכבותה, צריכה להתנהל בצורה מוסדרת. כשעופר דקל מציג עסקה צריך לקבל אותה", אומר בן ראובן.

לדבריו "מה שקרה כאן זה חוסר רגישות כלפי המשפחות. הבאנו אותן למקום שבו הן צריכות להילחם נגד המדינה עד כדי איום בבג"ץ. זה תהליך חמור ביותר. כשהעסקה הוצגה למשפחות הרכבת אמורה הייתה לצאת לדרכה".

על העסקה עצמה אומר בן ראובן כי "הבאת השבויים הביתה היא ערך עליון לחברה הישראלית. זו חברה שנדרשת לרצון הטוב של בניה והוריהם להילחם למענה. בשביל זה משלמים מחיר".ובאשר לסוגיית המחיר, בעיקרו מחיר שחרורו של סמיר קונטאר, אומר בן ראובן כי אמנם "קונטאר צריך להינמק בכלא אבל בסיטואציה הנוכחית שנוצרה, כשעומדת הבאת הבנים מול השארת קונטאר אין לי ספק. צריך להביא את החיילים הביתה".בן ראובן קובע כי כעת אין עוד ערך בשבתו של קונטאר בכלא מבחינת הסיכוי להביא דרכו חטופים ונעדרים.לטעמו ההרתעה האמיתית היא בתגובה הישראלית לחטיפה. זאת בניגוד להערכה לפיה שחרור מחבלים גורר את איבוד ההרתעה הישראלית. "צריך להיות ברור לכל סובבינו שחטיפת חייל היא עילה מבחינתנו למלחמה. ההרתעה אינה במספר כזה או אחר של משתחררים"."קונטאר בכלא כבר 30 שנה. את הטעויות בפרשת רון ארד עשינו כשכבר בתחילת תקופת שביו הציעו לנו הצעות שונות וסירבנו להן. הפעם השנייה שאבדנו קלפי מיקוח היה בעסקת טננבאום כשהחזרנו את עובייד ודיראני. לקונטאר אין לעומתם שום ערך בפרשה הזו".

"אני מסתכל על הדברים בגישה פחות מקצועית, אבל כזו הלוקחת מרכיבים נוספים כמו החברה הישראלית שצריכה לדעת שכשחייל יוצא לקרב המדינה תעשה כמעט הכול כדי להשיב אותם הביתה", אומר בן ראובן הרואה בתפקידה של ממשלה את אלמנט ההכרעה לעומת הגורמים המקצועיים המתייחסים לסוגיה בענייניות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו