כך התברר: חלב ג'ירפה אכן כשר

במסגרת מבצע הרדמה רפואי של ג'ירפה בספארי בוצעה לראשונה בדיקה שהוכיחה כי חלב הג'ירפה אכן כשר.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ז בסיון תשס"ח

כידוע, לפני שנים אחדות ערכו חוקרים מאוניברסיטת בר אילן בראשותו של פרופ' זהר עמר מחקר לגבי כשרותו של הג'ירף. פעמיים, כאשר מת ג'ירף בספארי הוזמנו חוקרים ורבנים לערוך בג'ירף ניתוח שלאחר המוות. תוצאות הנתיחה העלו כי הג'ירף בנוסף לסימני הטהרה המוכרים: מפריס פרסה, שוסע שסע ומעלה גרה ניחן גם בסימני כשרות שאינם נראים לעין.

ברבות השנים יזם, כאמור, פרופ' עמר עם דר' דוד אילוז מחקר נוסף. הפעם נבדקו 15 בעלי חיים והחלב של כל אחד מהם נבדק. ביניהם היו בעלי חיים טהורים וטמאים מבויתים ואף חיות בר.

ואולם בדיקה אחת לא בוצעה בג'ירפה, בדיקת גיבון החלב. במקורות נקבע כי חלבם של בעלי חיים כשרים מתגבן (הופך לגבינה) ואילו חלב של בעל חיים שאינו כשר, אינו מתגבן, אולם מעולם הדבר לא נבדק הדבר באופן מעשי וקביל בכדי שתהייה אפשרות להשתמש בו הלכתית גם בימנו.

לצורך סיום המחקר הזדקקו החוקרים גם לחלב של ג'ירפה ופנו בבקשה להנהלת הספארי, אולם, מאחר ומדובר בחיית בר גדולה ותוקפנית, לא ניתן היה לחלוב אותה בזמן שהיא אינה נתונה תחת הרדמה.

בימים האחרונים נקרתה הזדמנות פז לבחינת כשרות החלב.

טלפיהם של ג'ירף וג'ירפה משוכני הספארי, דובל'ה ודניסה שמם, גדלו פרא, והם נזקקו ל"פדיקור". לצורך כך, הוזמן למקום מטלף בקר מנוסה. דובל'ה ודניסה הורדמו (בהפרש של שבוע זה מזו), והטיפול בוצע.

העובדה שבזמן הטילוף לדניסה היה חלב בעטיניה אפשרה לחוקרים לסיים את מחקרם. דר' יגאל הורוביץ שניהל את הטילוף הזמין את פרופ' זהר עמר לטילוף ובזמן שדניסה הורדמה נלקח מעט חלב מעטיניה.

דקות אחדות לאחר שהחלב הוכנס למבחנה ניתן היה לראות כי הוא אכן מתגבן, אולם החוקרים לא הסתפקו בזאת ועל מנת לבסס את המחקר ולהפכו למדעי נבדק החלב באופן מקצועי במכון וולקני אצל דר' עוזי מרין שפסק באופן חד משמעי-חלב הג'ירפה מתגבן ו"מתנהג" כחלב של בע"ח כשר.

בתצלום: דובלה בשלבי ההרדמה (צילום: טיבור יגר, הספארי)

בספארי מציינים כי הליך ההרדמה הינו "תהליך לא פשוט שדרש טשטוש של הג'ירף ובו לקח חלק צוות גדול מאוד שמנה כ-20 מטפלים ואנשי צוות. לאחר הטשטוש חיברו המטפלים לראשו של הג'ירף ראשיה ורק לאחר מכן כשראשו נישא אל על ניתן היה להזריק לו זריקה נוספת ולהרדימו".

הטילוף של דובל'ה עבר בשלום ולאחר כשבוע הגיע תורה של דניסה. דניסה המליטה לפני כשמונה חודשים ולד קטן הנושא את השם דנירו. על כן ההרדמה של דניסה העלתה חששות רבים בקרב צוות המרפאה. מדובר בטיפול שנחשב לבעל סיכון גבוה מאוד ועל פי הסטטיסטיקות המוכרות בעולם, ידוע כי אחד משלושה ג'ירפים לא שורד את הטילוף.

המטפלים חששו שאם יקרה משהו לדניסה לא יהיה מי שייניק ויטפל בולד שלה. דניסה טושטשה על ידי חץ שנורה מרובה ההרדמה של דר' יגאל הורוביץ ולאחר מכן הורדמה כשגופה נמצא בתנוחה של כריעה. המטלף טילף את ארבע טלפיה והטיפול עבר בהצלחה רבה.