שר הביטחון, אהוד ברק, נשא הערב (א') נאום בערב הצדעה לדור תש"ח. ברק התייחס לסוגיית שליט ואמר "אני חוזר כרגע מסדרת דיונים ארוכה מירושלים שנערכה אחרי ישיבת הממשלה. קיימנו בירושלים דיונים, בין היתר, על נושא גלעד שליט. אנחנו השלמנו בסוף שבוע שעבר את הבאת שני לוחמי צה"ל, אודי גולדווסר ואלדד רגב אל קבר ישראל. כואב אבל חשוב מאוד".

"לפנינו היעד הבא- החזרת לוחם צה"ל גלעד שליט הביתה חי ושלם. זה לא יהיה פשוט, אך אתם כלוחמים תבינו שאני כמפקד בעבר וכשר ביטחון, ואיתו צה"ל ומפקדיו, חשים מחויבות פיקודית ומוסרית לעשות כל מהלך אפשרי וראוי כדי להביא את גלעד חזרה הביתה שלם. כדי שנעשה את זה היטב, חיוני להטיל מסך כבד ואיפול מלא על המהלכים והמו"מ, על השיקולים והמהלכים האחרים מסביב למו"מ. וזאת כדי להגדיל את הסיכוי להצלחתו. אסור לנו לנהל את המאבק על החזרתו של גלעד שליט בקלפים פתוחים, זה נותן יתרון גדול מדיי ולא מוצדק לצד השני, ואנחנו מתכוונים לפעול בכל הכוח אבל לפעול מתחת למסך כבד ואיפול מלא- וכך נעשה. אנחנו מאחל לכולנו שאכן נראה את גלעד שליט שב הביתה בשלום".

ברק המשיך בדבריו וציין כי " 'דור-תש"ח' הוא דור המייסדים, הלוחמים לתקומת המדינה, שבלעדיהם היא לא הייתה קמה ולא הייתה מתקיימת. אני בטוח שיש בקרב הקהל הגדול והיקר המכונס כאן רבים וטובים שנמנו עם לובשי-המדים בצבאות הברית במלחמת העולם השניה; אנשי המחתרות "ההגנה", אצ"ל ולח"י; נחשוני ההעפלה-עליה ב'; פעילי הרכש והתע"ש; ולוחמי חטיבות צה"ל וזרועותיו במלחמת-השחרור. אני רוצה לומר לכם שבעיני זוהי זכות גדולה להימנות על דור התקומה והקוממיות".

"אתם גיבורינו, גיבורי הדור שלי, ומקור-ההשראה שלו. על מורשת-הקרב שלכם חונכנו, על השיירות שפרצו "בדרך אל העיר" ואל היישובים המנותקים והותירו את שלדיהן השרופים בשולי-הכביש, עדים אילמים לאומץ ולהקרבה; את הלחימה בשדות-פלשת וגבורת נגבה ויד-מרדכי וכפר-דרום ושאר יישובי הנגב; את קרבות לטרון העקובים מדם; מבצעי "נחשון" ו"יבוסי" ו"מכבי" ו"דני" ו"ברוש" ו"יואב" ו"חירם" ו"חורב" וכל השאר, עד מבצע "עובדה" ודגל-הדיו לחוף-אילת".

"דור-תש"ח בשבילנו", הוסיף ברק "היה המופת, וחברי ואני - שהתגייסנו לצה"ל קצת יותר מעשור מאוחר יותר - רק רצינו להמשיך את השרשרת ולהיות ראויים לשאת את הלפיד שאתם הדלקתם בלדת המדינה. אני מוקיר מאוד את ציבור הגמלאים בכלל, כי אני יודע היטב מה אתם מייצגים ואיזו מגילת זכויות ומעשים אדירה ישנה מאחוריכם".

"דור-תש"ח היה ונותר בעל "מניות-היסוד" במדינת-ישראל, וכל חייל וחיילת וכל מי שנשאו במשימות-המגן לפני שישים שנה במלחמה הגורלית ביותר של העם היהודי מזה 1870 שנה, ייכתבו לעד באותיות של זהב בדברי-ימי-ישראל. אני יודע כי "דור-תש"ח" איננו רק דור החיים. אתם, תיבדלו לחיים ארוכים וטובים, חברות וחברֵי הסתדרות הגמלאים, בנות ובני אותו דור הגבורה, זוכרים רעים יקרים ורבים שותפים לנשק שלא הגיעו עד-הלום. אותם שהיו בין ששת אלפי הקורבנות בנפש של מלחמת-העצמאות ואותם שזכו לחזות בסיום המלחמה ובניצחון הגדול אך נפלו במלחמות אחרות או הלכו מאז לעולמם".

"מי כמוני יודע שחובנו אליכם איננו מסתיים בערבי הצדעה, ועלינו האחריות להוכיח במעשה ובפעולה היום, לא לפני שישים שנה, אנחנו מחבקים ותומכים אתכם, בעלי מניית היסוד, ואני חוזר ומבטיחכם- גם בימים שנראים לרגע כאילו בנסיגה, שכך אנחנו אכן נעשה. אנחנו, להושטת היד לגמלאים מחויבים, ונפעל על פי המחויבות הזאת", אמר ברק.ברק סיים את דבריו ואמר כי הוא "מכיר בכך שדור-תש"ח איננו רווה תמיד נחת מדמותה של המדינה כיום. הישגיה של מדינת-ישראל עצומים, ללא אח-ורע בתולדות האומות, אבל רוחה לכאורה אחרת. אני מאמין כי למרות-הכל, וחרף כל הפגמים, הצללים והקלקולים, אורה של ישראל הַיָּפָה והטובה עודנו בוקע. הוא מוצא את ביטויו במעשי התנדבות ושליחות אין-ספור; במסירות-הנפש של לוחמי-צה"ל; בגילויים מופלאים של סולידריות חברתית; בנוער נפלא חכם, אחראי, יצירתי וצמא-ידע שעליו תפארתנו ותוחלתנו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו