הרב מנחם פרומן, רבה של תקוע, סבור כי אם מבצעים עסקה עם האויב ללא דרישה ממנו שייוותר על עמדתו העוינת זו התאבדות. לדבריו בעסקה שכזו "נותנים לאויב חיילים ונותנים לו רוח ניצחון. זה לדעתי צעד לכיוון של התאבדות".

"הדור שלנו מתקן את חטא המרגלים והתיקון הזה הוא מרגלי יהושע שדיווחו על כך שהכנענים שבורים ורצוצים, ובכך הכשירו את הקרקע לכיבוש הארץ. לתת לאנשי החמאס, שהם חמורים מהחיזבאללה, זה דבר נורא. זה שברון רוח. זה דבר שהוא סכנה קיומית למדינת ישראל. צריך להשתדל להרים מחדש את רוח העם שלא ייעשה דבר נורא שכזה", אומר הרב פרומן בראיון ליומן ערוץ 7.

ובאשר לשאלת עתידו של גלעד שליט אומר הרב פרומן כי אמנם "את גלעד שליט חשוב לשחרר. זו מטרה חשובה ביותר אבל יש מטרה חשובה יותר וכללית יותר וזה קיומו של עם ישראל בארצו. צריך להשתדל לשחרר, אבל זה עניין של קונספציה. ראשית כדאי לנסות שלחרר בפעולה צבאית. לא פשוט לי שאומרים שזה לא אפשרי. זה עניין של קונספציה. אבל אם מדובר בשחרור במו"מ, התנאי הוא שאין שחרור ללא הכרה במדינת ישראל וויתור על העמדה העוינת והאויבת. משחררים שבויים כשמגיעים לשלום".

הרב פרומן סבור כי בניגוד לתחושה הרווחת בציבור יש סיכוי שדווקא אנשי החמאס יהיו אלה שיכירו במדינת ישראל. "בשנים שעברו פגשתי כמה מאויבי ישראל המרים, בהם אחמד יאסין, שם רשעים ירקב, ומחמוד אזהאר ומתברר שהשאלה היא מה הקונספציה. האם מדינת ישראל מניחה שכל גורם דתי הוא לא יכול לעשות איתנו שלום או כפי שמצאתי שדווקא להם כדתיים נוח יותר להכיר במעשה האלוה ובשיבת ציון, ועל כך אפשר להאריך רבות. לכן לא מן הנמנע שאם ישראל תגיש את זה כתביעה, שאין שחרור ללא ויתור על העמדה הלוחמנית הם יקבלו את זה. יש להם אינטרסים שלהם כדי לקבל את ההחלטה הזו".

עם זאת מציין הרב פרומן כי בשנים האחרונות הסיכוי למהלך שכזה פחת כיוון שהם תלויים באיראן אך עם זאת להערכתו לנוכח ניסיון העבר האישי שלו הדבר אפשרי.

מספר הרב פרומן: "לפני ארבעה או חמישה חודשים כתבתי הסכם לשביתת נשק עם החמאס שכתוצאה ממנה יהיה גם שחרור גלעד שליט. הגשתי לממשלת ישראל ולאזהאר. הוא הגיש את המסמך לממשלת החמאס. החמאס היו מוכנים וממשלת ישראל לא הייתה מוכנה".

האירוע הזה, כך מסתבר אינו בודד בניסיונותיו של הרב פרומן לגבש הסכמות מול אנשי החמאס. "בזמן חטיפת נחשון וקסמן פנה אלי האבא, יהודה וקסמן, וביקש שאעזור. פניתי לאזהר וגיבשנו הסכם בין ישראל לתנועת החמאס שבמהלכו ישוחררו נחשון מנגד ולהבדיל יאסין שם רשעים ירקב. זה היה הסכם דומה להסכם שדיברתי עליו לפני ארבעה חודשים. העיקרון הוא ויתור על עמדתם הלוחמנית. הגשתי לראש ממשלת ישראל והוא אמר 'לא. אנחנו לא עושים הסכם שלום עם תנועת מחבלים'. את זה הוא אמר לאחר ההסכם עם אש"ף... היות והם דתיים התודעה הישראלית הרגילה, אומר בקיצוניות - בין אם זה יהודי ובין אם ערבי הוא מחבל, או מתנחל או מחבל, ואיתם אין סיכוי לשלום. זו אי הבנה של הפנומן הדתי".

"העניין הדתי יכול להתפשר עם המציאות יותר מאש"ף. אדם דתי, יהודי או ערבי, אומר שכל צד מאמין באמונתו שלו. הם מאמינים שכל ישראל צריכה להיות תחת שלטונם ואנחנו מאמינים שיבוא המשיח והם יחיו תחתינו, ובינתיים האלוהים יחליט. בינתיים יכולים לחיות בשלום ולהותיר את הפתרון המוחלט לעתיד", סבור הרב פרומן.

לדבריו "נוסחאות כאלה אי אפשר להעלות בפני אש"ף, לכן הניסיון שלי הוא שיותר ניתן להגיע להסכם עם הצדדים הדתיים".

הרב פרומן מציין כי "התפיסה המקובלת היא שלא ניתן להגיע לפשרה עם דתיים. כשהיה אחמד יאסין, יימח שמו, בכלא הוא נפגש איתי למרות התנגדות השב"כ. שמעון פרס היה זה שפתח בפני את שערי הכלא, והגעתי איתו להסכמות מסוימות. נפגשתי אחר כך עם ראש השב"כ דאז ואמרתי לו 'שב איתנו ותשמע מה יאסין מוכן להציע לישראל'. הוא חשב ואמר ש'הם תנועה דתית שלא מסוגלת להגיע לשלום ולכן חבל על הזמן. הם לא מסוגלים לוותר על שום דבר'. זה מה שחושבים החילוניים על הדת, אבל דתיים יודעים שיש חזון ויש הלכה שמקשרת בין החזון למציאות, ובעניין הזה מוכנים אנשי ההלכה שלנו ומקביליהם הערבים להגיע לפשרות וגמישות".

לטעמו של הרב פרומן זו הסיבה לכך ש"מי שמכיר את העניין הדתי רק מבחוץ חושב כמו ראש הממשלה דאז, וראש השב"כ דאז שאי אפשר להגיע לשלום עם הכוחות הדתיים, אבל מה שאני ראיתי זה בדיוק הפוך".

ממשיך הרב פרומן ומספר: "באתי ליאסין לעזה יומיים-שלושה לאחר ששוחרר. הבאתי לו מכתב מרבני ישראל, בהם הרב הראשי, שביקש לפתוח דף חדש. היו שם אולי מאתיים נציגי תקשורת, ולעיני החמאס הושיבו אותי על במה לידו והוא אמר: הנה, זה הרב פרומן שדיברתי איתו הרבה פעמים בכלא והוא מציע לי הפסקת אש. ואני מסכים להפסקת אש. אנחנו נשב בבתינו והם ישבו בבתיהם ובנינו הקו הירוק. אני אמנם לא מסכים לכך אבל ממשלת ישראל התעלמה ממנו כי הוא דתי, ואיתם 'אי אפשר לעשות שלום' ".

לטעמו של הרב פרומן "התפיסה הפוליטית של התקשורת לכודה בהנחות הדתיות שהם יודעים שמלחמות באות מהדת, כפי שהוכח שמאז אירופה הפכה חילונית אין עוד מלחמות באירופה...", אומר הרב פרומן בלעג.

לדבריו "חמאס יכולים לקבל מציאות של יהודים מעבר לקו הירוק יותר מאש"ף כי הם לא חושבים שכל חתימה שלהם נצחית. בגלל שהם חושבים שמדובר בשלב ביניים הם מוכנים לפשרות שאש"ף לא מוכן להם. הכרתי את יאסין וערפאת, שניהם שם רשעים ירקב, והרבה יותר קל להגיע להסכם עם יאסין מאשר עם ערפאת".