המזרחן ד"ר גיא בכור מנתח ביומן ערוץ 7 את המו"מ בסוגיית גלעד שליט וקובע כי מדובר במו"מ שאמנם מתקיים אבל הוא גם תקוע, כלשונו.

בדבריו מבאר ד"ר בכור כי במרוצת שלוש השנים האחרונות "מאז ההתנתקות המצרים חששו שרצועת עזה תתחבר אליהם כמו שהיה לפני 67'. הם נאבקו בנו כי היה להם אינטרס קיומי שזה לא יקרה". את המציאות ברצועה בין ישראל למצרים ממשיל בכור למיכל מים מנוקב שאצבעותיהם של שניים מוחזקות ומונעות את התפרצותו. השניים הם ישראל מכאן ומצרים מכאן.

הראשון שיוציא את האצבע כל עזה שלו, ואנחנו ברגיעה הוצאנו את האצבע וכל עזה נשפכה אצלנו. עכשיו כל המעברים אצלנו פתוחים ורפיח סגור.

בכור מזכיר בדבריו כי לפני יותר מחודש נפגש ראש הממשלה, אהוד אולמרט, עם מובארק בקהיר. בפגישה זו הודיע אולמרט שישראל לא מוכנה לפתוח את מעבר רפיח כל עוד גלעד שליט בשבי. המצרים לא מבינים את איוולתנו, כי הרי האינטרס שלהם הוא שרפיח יישאר סגור, והנה אנחנו תולים את שחרורו של שליט בפתיחת המעברים. כך גרמנו לכך שהאינטרס המצרי הוא ששליט יישאר בידי החמאס כדי שמעבר רפיח לא ייפתח ובעיית עזה תישאר של ישראל בלבד."החמאס רוצה אחד עשר אלף אסירים. זו המטרה האמיתית. לא עושה עליהם רושם מספר של מאות או אלף וחמש מאות. הבעיה היא שהם רוצים את מתכנני הפיגועים הגדולים, אמנה מונה ואחרים, אנשים שישראל לעולם לא תסכים לשחרר אותם. אם ישוחררו דגי רקק בתמורה לגלעד שליט החמאס חושש שיהפוך ללעג בעולם הערבי. בנוסף הם רוצים לשחרר גם אנשי פתח' כדי להוכיח אחריות לאומית, אבל מצד שני חוששים שאנשי פתח' הלוחמים בהם יצאו לשטח. ולכן הם מעדיפים להשאיר המחבלים בידי ישראל ואת שליט בידיהם. זו הסיבה שהעניין הזה די תקוע".באשר למגעים עם סוריה אומר ד"ר בכור כי קיומו של המו"מ עם ישראל נוח לסורים. הוא העניק להם לגיטימציה. "הם הרי לא שילמו כלום. אבל שלום לא יהיה. כולם מרוויחים זמן. זה טוב לכל הצדדים, לסוריה, לתורכיה ואולי גם לממשלה בישראל. מעבירים את הזמן כשאיש לא משלה את עצמו שיהיו כאן מהלכים אסטרטגיים מרחיקי לכת. בכל אופן בפועל יש לנו שלום כבר עכשיו עם סוריה. יש לנו גבול שקט ויציב. אנחנו מייצאים לסוריה יותר ממה שאנחנו מייצאים למצרים, ואפילו מייבאים מסוריה, כמו את מרבית שמן הזית שנמכר במרכולים. אין כל רע במצב שיש כרגע. המצב הזה צפוי להימשך. יציבות במזרח התיכון היא דבר חשוב מאוד".