השבוע: עליה מחודשת ל'שער המזרח'

לאחר שנמנעה היאחזותם באדמות יהודיות שבין ירושלים למעלה אדומים של פעילי 'הקרן לאדמות ישראל', מתוכננת כניסתם שוב לאזור גם השבוע.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט' באב תשס"ח

במהלך השבוע הקרוב מתכוונת הקרן לאדמות ישראל בראשות אריה קינג לשוב לפעולותיו להחזרת ההתיישבות היהודית לאדמות היהודיות בשטח שבין ירושלים למעלה אדומים. זאת תחת הכותרת "עולים לשער המזרח".

קינג מספר ומזכיר כי "בשנות ה-70 רכשו יהודים חלקות אדמה בתחומי ירושלים, בשכונות סמיר עמיס, מצפון לעטרות וכן, בראס חמיס במורדות שכונת ענתא, בין הגבעה הצרפתית ופסגת זאב, מרחק עשרות מטרים מכביש מספר 1 המוביל לים המלח ומעלה אדומים".

לדבריו "לנוכח הרשלנות של העירייה ומשרד הפנים, בנו ערבים מאות יחידות דיור בשטחי היהודים, בין השאר על מאות דונמים של הקק"ל נבנו אלפי יחידות דיור (בענתא וכפר עקב)".

אדמה יהודית? אז מה. הגדר תשאיר אותה בחוץ

בשנת 2006 החליט משרד הביטחון להותיר כחלק מהתפיסה הביטחונית של ממשלת אולמרט, להותיר את ערבים "מחוץ" לגדר ואת היהודים "בתוך" הגדר. זאת ללא התייחסות לבעלות הרשומה על המקרקעין. לדברי קינג התוצאה המיידית הייתה שערביי האזור האיצו את הליכי הפלישה והבניה הבלתי חוקית על האדמות הפנויות, שהיו ברובן יהודיות. "כתוצאה מהאצת הליכי הבניה הבלתי חוקית, "תיקנה" ושינתה מערכת הביטחון את התוואי, כך שהמדיניות תיושם, ערבים "בחוץ", לכן התוואי "נע" מערבה בשנתיים האחרונות", מציין קינג.

עוד מדגיש קינג כי האדמות המדוברות "רשומות כולן ללא יוצא מן הכלל על שם היהודים כבעלים ברישומי הטאבו. אין עוררין על הבעלות", הוא אומר.

לדבריו בעקבות המצב בו פקחי משרד הביטחון ומשרד הפנים אינם פועלים מעבר לתוואי הגדר נמשכה ההפקרות בבנייה הערבית במתחם. "היהודים נותרו עם פה פעור אל מול אטימות המשטרה ומשרד הביטחון, והמומים ממראה החלקות הנגזלות לעיניהם מלבי יכולת לעצור את הפושעים", הוא אומר.

"אם יהרסו הבתים הערבים נוכל להזיז את הגדר מזרחה"

מדגיש ומציין קינג כי באזור ראס חמיס, ישנם למעלה מ-100 דונם של יהודים, בשטחים אלו נבנו עשרות יחידות דיור. בעלי החלקות פנו לעריית ירושלים בדרישה שתורה להם לבצע הריסה בהיותם בעלי החלקות. העירייה סירבה והטילה את הצו על הבונים הערבים במקום ואלה כצפוי לא ביצעו את הצו.

למרות זאת, בית המשפט השלום בירושלים הורה על הערבים להתפנות מבתיהם הבלתי חוקים, שנבנו על חלקות היהודים.

לבעלי החלקות נאמר בפגישות עם נציגי פרקליטות המדינה, היועץ המשפטי של משרד הביטחון, מפקדי מג"ב האחראים על תוואי הגדר בגזרה זו ואף בסיורים עם אל"מ דני תרזה, ראש הפרויקט לשעבר, כי אם יבוצע הרס הבתים הבלתי חוקיים של הערבים הרי שניתן יהיה להזיז את הגדר מזרחה, כך שרוב חלקות היהודים יוותרו ב"תוך" הגדר בצד הירושלמי, ואכן, לאחר לחץ משפטי של בעלי החלקות לפני כשנה נהרסו רוב הבתים ופונו כל הערבים. למרות זאת תוואי הגדר לא שונה והוא נותר במקומו.

מוסיף קינג ומתאר את המציאות בשטח ואומר כי "במשך כשנה חלקות היהודים הפכו לאתר לשפיכת פסולת של תושבי ענתא ושעאפט. פניות היהודים לרשויות לעצור את בעלי המשאיות נתקלה בחוסר התייחסות, פנייה למשטרה נתקלה בקיר אטום של חוסר הבנה וחוסר רצון לסייע. למרות הסיכומים וההבנות עם בעלי החלקות, התוואי לא שונה, והערבים בנו מחדש בתים חדשים לעיתים ממש על יסודות הבתים ההרוסים".

ושוב בנייה בלתי חוקית על אותה אדמה

מייד עם תחילת העבודות לבניית הבתים החדשים הלא חוקיים, פנו בעלי החלקות להטיל עליהם את הריסת הבתים. גם הפעם ללא הועיל. למרות שחלפו השבועות והבתים הלכו והושלמו, העירייה לא פתחה תיקי עבירה, לא פנתה לבית המשפט ולא הטילה צווי הריסה על בעלי החלקות והפלישה החדשה אוכלסה על ידי הערבים העבריינים, שלהם זו כבר העבירה השנייה באותו מקום ממש.

במשך 18 חודשים היה קיים צו מניעה כנגד עבודות להקמת המכשול הביטחוני כלומר הגדר. הצו הוצא לבקשת בעלי החלקות. לפני כחודש וחצי התירה השופטת ענת רביד, בשבתה כראש צוות ערר לענייני הגדר בבימ"ש השלום בת"א למשרד הביטחון להמשיך בעבודות להקמת הגדר. "משמעות עבודות אלו, הותרת החלקות של היהודים "מחוץ" לגדר", שב ומדגיש קינג.

בפרוטוקול הישיבה שעמדת המדינה היא שלא תימנע כניסת בעלי החלקות לחלקותיהם, ובלבד אם יבקשו הבעלים או מי מטעמם לעשות דרכו על תוואי עבודות הגדר, אך כניסת היהודים דרך ענתא ושעאפט, איננה מעניינה של המדינה, לכן אפשרה השופטת רביד את המשך העבודות, ביודעה שלא תיפגע הזכות הקניינית של בעלי החלקות.

לאחר פסיקה זו, כזכור ארגן קינג קבוצת פעילים ובליווי צוות אבטחה העלו לשטח קראוון ומשפחה צעירה שביקשה להתגורר במקום ולהשיב את ההיאחזות היהודית במתחם שכזכור שייך זה עשרות שנים ליהודים. האירוע הסתיים אז בעיכובם לחקירה של הפעילים ושל קינג עצמו. כעת בכוונתו לשוב ולהתמקם במתחם ולהקים מחדש את שכונת 'שער המזרח'.

לדברי קינג "הסיבה לאיסור התיישבות יהודית אינה סכסוך קרקעות. הערבים מכירים בבעלות היהודית ואף חלקם מברכים על כך, מתוך תקווה ששכנים יהודים יותירו את השכונה "בתוך" ירושלים, בצד היהודי של הגדר, עניין שמאיים על תושביה הישראלים של שכונת ענתא ושכונת "השלום" הסמוכה לה".

יצוין כי ביום חמישי האחרון ניתנו הוראות ללוחמי מג"ב במחסום ענתא וקלנדיה ועל פיהן אין לאפשר כניסת ישראלים לאזור.

קינג מספר כי "במהלך השהות הארוכה במגרש הרוסים נאמר על ידי קצינים בכירים למעוכבים שההנחיה הונחתה על משטרת המחוז מ"למעלה". מה הכוונה?", הוא שואל.