יו"ר ועדת עבירות ביטחוניות, עו"ד אמנון זכרוני ויו"ר ועדת שב"ס, עו"ד מיכאל עטיה, ערכו לאחרונה ביקור כמבקרים רשמיים בבית המעצר "הדרים" שבשרון באגף השמור - אגף האסירים הביטחוניים, וכן סיור באגף הביטחוניים בכלא "השרון"- אגף הנוער הביטחוני ואגף נשים ביטחוניות, והתייחסו בדו"ח לתנאי המאסר של האסירים במתקן.

כמצוין בדו"ח, בית המעצר "הדרים" כולל אגף לעצורים פליליים וכן אגף מיוחד לאסירים ביטחוניים. מרבית הכלואים בו באים מקרב אוכלוסיית האסירים, שטרם הסתיימו ההליכים המשפטיים בעניינם. בית המעצר משמש כתחנת מעבר לכל בתי הסוהר במרחב השרון.

באגף האסירים הביטחוניים בכלא מוחזק הרוב המוחלט של ה"מנהיגים הכבדים" של ארגון הפתח וארגון החמאס. באגף השמור נמצאים 120 אסירים המוגדרים כמחבלים עם דם על הידיים. סמיר קונטאר מונה להיות דוברם, וכאשר שוחרר מינה את ראפיק אבינעים (חמאס) למחליפו.

בין הליקויים שחושף הדו"ח, צוין, כי עורכי הדין המבקרים את האסירים נאלצים להמתין זמן רב וכן הביקור מתקיים בתנאים בלתי סבירים לשהייה. בנוסף, לטענת האסירים ישנם ליקויים בקבלת טיפול רפואי, כאשר בשנתיים האחרונות 'הושג' שיא של אסירים שמתו בבית הסוהר, בין היתר, בעקבות טיפול רפואי כושל ומצב בריאותי חמור. מפאת מעמדם כאסירים בטחונים, ובשל האבטחה המוגברת וכללי אבטחה נוקשים, קבלת טיפול רפואי לרוב נמשכת זמן רב, במצב חירום עליהם להמתין באגף כשעתיים עד שלוש שעות עד שמגיע חובש לבדוק את האסיר, ורק לאחר מכן, מגיע הקצין הרפואי (במידת הצורך). האסירים מלינים על כך שהצוות הרפואי המטפל באסירים נשאר כמות שהוא, בעוד אוכלוסיית האסירים הביטחוניים גדלה בצורה ניכרת ואף משמעותית.

על פי הדו"ח, למעט בבית מעצר הדרים, מלינים האסירים באגף ההפרדה על עצם ההפרדה ועל התנאים, שנמצאים בהם אסירים אחרים בבתי המעצר 'איילון', 'קציעות' ועוד. לטענתם, ישנם 7 אסירים שיושבים בהפרדה מזה 5 שנים בלא שהוגדר מעמדם כעצורים מנהליים, ובניגוד מוחלט לאמנות הבינלאומיות כאשר המדינה טוענת שהם יושבים בהפרדה בשל מסוכנותם .

כמו כן, האסירים באגף ההפרדה מלינים על סנקציות שרירותיות המוטלות עליהם וכן על תנאי אוורור בלתי סבירים בחדרים, צמצום התאורה ועוד. חמור מכך, מהדו"ח עולה, כי במהלך הסעות אסירים מכלא אחד למשנהו, ובשל האיזוק המתחייב של העציר בידיו וברגליו משך כל זמן הנסיעה, נפגע כבודו של האסיר בהיותו אדם. האסירים מתלוננים, שאנשי יחידת נחשון, האמונים על ההסעות, משסים בהם כלבים, משפילים אותם ופוגעים בכבודם. לטענתם, כאשר אנשי היחידה תוקפים עציר, הם נוהגים 'להקדים תרופה למכה' וממהרים להגיש כנגדו תלונה בגין תקיפה כביכול, בכדי לכסות עצמם. דוגמא לשימוש בכוח בלתי סביר בכלא "אשל" שם ישנה יחידה מיוחדת המבצעת חיפושים על עצירים.

בעיה נוספת עליה הצביע הדו"ח, נוגעת ל'אסיר' בשם מחמוד אזען, המוחזק מזה 10 שנים בכלא במעצר מנהלי ללא משפט, כאשר עד היום טרם הוגש נגדו כתב אישום. המדובר, במי שיצא בשנות ה- 80 את הארץ וחזר אליה כעבור מספר שנים, לאחר ששהה באפגניסטן. עם שובו, הוא נעצר, נחקר ועד היום הושם בהארכת מעצר מבלי שתלוי ועומד כנגדו כתב אישום. בהקשר זה, נאמר לנציגי הלשכה, כי בעקבות עתירה לבג"צ בעניינו, הוחלט, שיוכל להשתחרר בתנאי שמדינה אחרת תיאות לקבלו.

הדו"ח מצביע אף על ליקויים בתנאי האוורור וליקויים בתנאי מחייה מינימליים באגף הנשים הביטחוניות בכלא השרון. כך למשל, החדר בו ישן תינוק חסום לאוויר, אמנם ישנם מאווררים בחדר, אך מפאת מחסור באוויר מבחוץ אין סירקולציה של האוויר, ולכן החדרים חסומים עד כדי מחנק וחוסר אוויר לנשימה.

עורכי הדו"ח קוראים לועדת ההפרדות הארצית לקבל החלטה בדבר הצורך בהחזקתו של אסיר בהפרדה בתקופה העולה על שישה חודשים. בנוסף, מדגישים, כי ההחזקה בתנאי בידוד מהווה צעד ענישה קשה מעבר לעונש שהושת על האסיר, ולפיכך יש לבחון בזהירות האם במאזן האינטרסים קיימת הצדקה להפרדת האסיר.

הדו"ח שוגר ליועץ המשפטי לממשלה, לנציב שירות בתי הסוהר וליועץ המשפטי של המשרד לבטחון פנים.

ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, אמר, כי "דו"ח זה כקודמיו ממשיך ומבטא את החשיבות שבמתן היכולת לאפשר לנציגים מקצועיים אובייקטיבים של לשכת עורכי הדין לבקר בבתי הסוהר, לעמוד על תנאי המאסר ועל מצבם האנושי של האסירים. אני רואה בביקורים השוטפים של נציגי לשכת עורכי הדין בבתי הכלא גם אלמנט מסייע לגורמים השונים בשירות בתי הסוהר בעבודתם".