"אייבי היה המודל של שידורים מהים"

מנהל ערוץ 7, יעקב כץ, נזכר בימי השידורים מאניית ארץ הצבי ומספר מעט גם על הקשרים שהיו עם אייבי נתן.

תגיות: ערוץ 7
יומן ערוץ 7 , כ"ז באב תשס"ח | עודכן: 10:10

"אייבי היה המודל של שידורים מהים"-ערוץ 7
.

עם מותו אתמול של איש השמאל אייבי נתן שוחח מנהל ערוץ 7, יעקב כץ כצל'ה, על האיש שהרעיון שלו לשדר מהים היה בין השאר גם הזרז לרכישת אניית 'ארץ הצבי' ושידורי ערוץ 7 ממנה. 

"הרעיון נולד בעקבות הרעיון של אייבי. הוא היה המודל של שידורים מחוץ למים הטריטוריאליים", מספר כצל'ה ומעיר כי לא אחת נפגש ושוחח עם אייבי נתן על אף הפערים האידיאולוגיים הגדולים שביניהם. הוא מציין כי הקשרים היו ידידותיים למדי למרות שאייבי ייצג בתפיסותיו תפיסות שמאליות רדיקאליות ו"נאמנות לשיטה הבולשביקית קומוניסטית ששולטת היום במדינה". 

כצל'ה מוסיף ומספר כי את ההחלטה להטביע את אנייתו קיבל אייבי נתן בעקבות לחצים מאנשי שמאל כמו יוסי שריד ואחרים, שהבהירו לו שקיומה מעניק לגיטימציה לאניית ערוץ 7 ועל כן יהיה עליו להטביע אותה. שבוע לאחר מכן שיגרה שרת התקשורת דאז, שולמית אלוני, פקחים שפשטו על האנייה של ערוץ 7 שהייתה אז בתיקונים בנמל אשדוד, כפי שהיה נהוג מדי שנה בימי תשעת הימים שקודם לתשעה באב.  הפשיטה נערכה אף על פי שבימים האלו כשעגנו בנמל לא התקיימו שידורים. 
 
אניית ערוץ 7 היתה מצויה במרחק ארבעה או חמישה מיילים מהחוף כפי הנדרש בחוק. על מנת להכביד על האוניה של הערוץ, החליטה המדינה להרחיב את שטח המים הטריטוריאליים של ישראל לכדי 12 מיילים. נקודת האור בכל הענין - המדינה הרוויחה עוד כמה מיילים של אחריות טריטוריאלית בצד המערבי שלה.
 
באשר ליחס הנערץ לו זוכה אייבי נתן בתקשורת לעומת היחס התוקפני לו זוכים אנשי ערוץ 7 הן על ידי אנשי החוק והן על ידי אנשי התקשורת אומר כצל'ה כי הוא אינו מופתע, שכן נתן ייצג בעמדותיו את עמדותיהם של השכבה השלטת במדינה. "זו השיטה של השמאל. אם אתה עובר על החוק אבל אתה משלנו אז נשמור אותך. אם אתה איש ימין, איש תורה ויהדות אז אפילו נבטל את החוק ונעמיד אותך לדין. זו שיטה של הקומוניסטים".
 
עם זאת כצל'ה נשאר איתן ברוחו האופטימית ואומר: "זה לא יעזור להם. למרות שסבלנו, אנחנו באינטרנט, יש לנו עיתון חזק, ובעתיד נעלה שוב לאוויר. אבל צריך לדעת שהמדינה נשלטת על ידי חבורה בולשביקית שמאלנית שלא פלא שהם משתפים פעולה עם הקיצוניים שבאויבינו. אבל זה נגמר. אין להם עתיד. אין להם ילדים ונכדים. אפשר לבדוק כמה ילדים יש לאדם בן 81 כמו אייבי נתן ולעומתו כמה יש לאדם שומר מצוות בגיל כזה. המשיחיות שלהם הולכת ונגמרת".