מקורות ביטחוניים סעודיים דיווחו לאתר האינטרנט אאפאק, כי כ-150 קצינים וחיילים במשמר הלאומי לקחו חלק בניסיון ההפיכה שנכשל. לדברי האתר, המורדים נתמכו ע"י אחד מבני משפחת המלוכה. הקושרים תכננו לחסל מספר מפקדים במשמר הלאומי הנחשבים לנאמנים למלך.

מסתבר כי השפעת אנשי הדת הקיצוניים בסעודיה מגיעה עד בריטניה. סדרת טלוויזיה דוקומנטארית בערוץ 4 הבריטי תיעדה בחשאי את המתרחש בתוך המסגד המרכזי של לונדון בריג'נט פארק. הסדרה הראתה את הפער בין מה שהאימאמים הטיפו לציבור באופן גלוי כלפי לבין מה שהטיפו לאוזני מאמיניהם באופן פרטי.

מן הסדרה עולה כי האימאמים אומרים למאמיניהם כי אלוהים מצווה עליהם להרוג הומוסקסואלים ובוגדים, להגביל את החופש של נשים ולהתייחס לאנשים לא-מוסלמים בצורה מזלזלת ולהימנע ככל האפשר ממגע עמם.

רבים מהאימאמים הללו מתבססים על הפילוסופיה הווהאבית שמקורה בסעודיה ומשתמשים בספרים שאושרו על ידי סעודיה. תוכניות החינוך והדת של סעודיה, שערכן נאמד ב- 4 מיליארד דולר בשנה, מציגות את הדוקטרינה הווהאבית הקיצונית בפני מאות מיליוני ילדי בית ספר.

מאידך, מחוגים דתיים אחרים בסעודיה נשמעות נימות מתונות. השייח' עבד אלעזיז בן עבדאללה אל אלשייח', המופתי הכללי בסעודיה, הזהיר את הנוער הסעודי מלחימה באזורי "סכסוכים ומלחמות אחים בשם הג'יהאד". היומון "אלקודס אלערבי" מדווח כי המופתי הבהיר שהנוער אינו מבין את טיב המצב באזורים אלה ומנוצל כסחורה ב"שוק העבדים החדש". המופתי הדגיש שהוא איננו מכחיש את חשיבות הג'יהאד, אך הבהיר כי בארצות הנידונות מתנהלים סכסוכים מפלגתיים, עדתיים ועולמיים שנגרמו בידי אויבים מבחוץ.