במשך מאות שנים, נזנח ספר הספרים בקרב ציבור הלומדים היהודי. הלמדנים התרכזו בעיקר בלימוד הגמרא ובפלפול בפרשניה, ואת פסוקי התנ"ך הכירו בעיקר מתוכה. בעשרות השנים האחרונות, התחוללה מהפכה רבתי בשטח זה. כיום לימוד התנ"ך כשלעצמו הוא חיזיון נפוץ בכל מקום לימוד, בימי עיון בסגנונות שונים, ב"בתי מדרש" דתיים וחילוניים, ואף בטלוויזיה ובבימות ציבוריות שונות.

אך יש היום מי שמבקש להזכיר, כי היהדות אינה נשענת רק על התורה שבכתב, ובמקביל אליה קיימת גם התורה שבעל פה. בלהט השיבה אל סיפורי האבות, אליהו ואלישע, חזונות הנביאים ותהילותיו של דוד המלך, נזנחה בצד מסורת חכמים של פרשנות ההלכה ושל הפסיקה למעשה. גם הלומדים הלכה אינם לומדים אלא מתוך ספרי קיצורים ו"שו"ת SMS", מבלי להקיף את כלל עולמה של תורה.

"מפעל משנה תורה", שקם לפני שנים אחדות, מנסה להחזיר את לימוד התורה שבעל פה כולה אל הציבור בכללו, ולחולל את "מהפכת לימוד הרמב"ם". משנה תורה, בראייתו של המפעל, הוא הספר היחיד המקיף בצורה שלמה ומלאה את כל התורה שבעל פה, מדיני תפילין ועד דיני סנהדרין ומלחמות. המפעל מקיים כנסים וימי עיון בתורתו של הרמב"ם, פועל להוצאת ספרי כיס של משנה תורה עם ביאור קצר, וגולת הכותרת של פעלו עד כה היא הוצאה לאור של ספר משנה תורה בכרך אחד, מנוקד ומדויק ביותר - בברכתם של גדולי ומאורי הדור שליט"א (הרב עובדיה יוסף, הרב מרדכי אליהו, ועוד). נוסח המהדורה נבחר על ידי סדרת "עם הספר" של הוצאת ידיעות ספרים, בכרך הרמב"ם שהוציאו, ושכלל את ספרי מדע-אהבה מתוך י"ד הספרים.

אנשי מפעל משנה תורה מגדירים את מהדורת משנה תורה בכרך אחד כמהפכה של ממש, וזאת משום שעד כה לא נגאל הנוסח באופן מלא והובא אל הציבור כולו (המהדורות המדויקות הקיימות לרוב אינן כוללות את כל משנה תורה, וחלקן אף אינן מדויקות דיין). הבאת נוסח הרמב"ם בלבד מבקשת למקד את הקורא בעיקר, בדבריו של הרמב"ם כשלעצמם, כזרז לעידוד הבקיאות בדברי התורה שבעל פה כולם, וככלי מרכזי ויעיל לעיון.

מהדורה מיוחדת יצאה גם לספר שיוכל להירכש כמתנה מהודרת (לבר מצוה, לחתונה, לחגים), כך שהנותן והמקבל מעמידים את התורה במרכז, ולא דיסקמן או MP4.

כדי לעודד את מהפכת לימוד הרמב"ם, יצא מפעל משנה תורה במבצע מיוחד שבמסגרתו תוכל כל קבוצת לימוד רמב"ם, חדשה או קיימת, תקבל ספר אחד חינם אין כסף, ואת שאר הספרים במחיר מיוחד של מאה ש"ח בלבד. זאת בנוסף להנחות מיוחדות למעבירי שיעורים ולתלמידי ישיבות. כך מבקש המפעל לקיים את דברי הרב מרדכי אליהו שליט"א, שאמר בברכתו למהדורה: "וראוי לכל ישראל ללמוד תדיר הלכות קדשו של הנשר הגדול מתוך מהדורה מדוייקת ונכונה, נקיה מצנזורה ומטעויות, ולקבוע שיעורים בדבריו המקיפים הטהורים והבהירים, והממוזגים כולם מכל היקפי תורתנו הקדושה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו