לקראת סוף שנת תשס"ח, ביקשנו בראיון מיוחד מאישים בציבור הדתי להציג את סיכום השנה שחלפה בעיניהם, הן מבחינה הרעיונית והן מהבחינה המעשית. לסיכום השנה ביקשנו לצרף את האיחולים המיוחדים לכל אחד מהם, לשנה הבאה. 

יעקב כ"ץ - "כצל'ה", ממנהלי ערוץ 7, פתח את סיכום דבריו בהתייחסו למצב בהתיישבות: "כשהבית גדל גם הצל גדל, אם אנו רואים שהצרות גדלות, הדבר מלווה בהעמקת התורה והבנייה. הדבר מתבטא בייסורים שאנו מתייסרים על בניית כל בית ובית בשטחים ששוחררו אחרי מלחמת ששת-הימים, אך אנו רואים גם התקדמות רציפה בבנייה – בכל שנה יש גידול של כחמישה וחצי אחוז באוכלוסיה בהתיישבות, שמשמעותו תוספת של כ-30 עד 35 אלף יהודים בשנה".

כסיכום נוסף של השנה כצל'ה מותח ביקורת חריפה על התפקוד הפוליטי של המחנה הדתי-לאומי, וטוען כי כדי להצליח יש להעמיד מועמד יחיד מוסכם: "יש דבר אחד שהציבור התמים שלנו לא הבין, והוא שכמו ששלחנו את מיטב בנינו לצבא והצלחנו בכך, כך צריך להבין שבפוליטיקה צריך לרצות לנצח. בתחום הפוליטי עוד לא קלטנו מה שהרב עובדיה יוסף הבין בכך שהעמיד עצמו בראש מפלגה, וכל מי שמצביע לש"ס מצביע עבורו. צריך להבין שכדי לנצח ולגדול צריך להעמיד בראש אדם ולא קבוצה".

"בכל מקום בעולם ההתמודדות היא אישית. בארה"ב מתמודדים כיום אובאמה מול מק'יין, וגם בארץ, כשליברמן רץ כחלק מהאיחוד הלאומי הוא קיבל חמישה מנדטים, אך כשהריצו את ליברמן לבד, הוא קיבל 12 מנדטים. אף אחד לא יודע מי המועמדים האחרים שעומדים מאחורי ליברמן, כמו שאף אחד לא מכיר את המועמדים האחרים בקדימה, מכירים את הראש: לבני, או ברק".

"רק אנחנו מריצים מפלגה האיחוד לאומי-מפד"ל, כשאני רואה את הפרסומים של המפד"ל והאיחוד הלאומי אני רואה חמישה פרצופים, כולם מריצים מועמד אחד בראש ורק אנחנו – חמישה, הרצי"ה היה אומר שגוף שיש לו שני ראשים גם אם הכול נראה בסדר, זוהי מפלצת".

"כדי לנצח צריך להעמיד ראש אחד, שהציבור הכללי יעכל אותו. להכניס אדם שיש לו סיכוי להצליח ודרכו להכניס 15 מנדטים, זה הדבר שאני זועק עליו כל כך הרבה בזמן האחרון".

כצל'ה רואה בצורה הריצה הנוכחית לבחירות חוסר הבנה בעולם הפוליטי, ומוסיף כי המועמד חייב להיות ירא-שמים, "כל מועמד שנריץ בראש יותר טוב מציפי לבני ומכל מועמד חילוני אחר. אבל אנו לא מריצים כי יש לנו רגשי נחיתות, דימוי עצמי נמוך. למה אנחנו לא יכולים להריץ מועמד לראשות הממשלה? האם אנחנו עשינו פחות ממועמדי השמאל?".

את הביקורת לא חוסך כצל'ה גם מרבני הציבור, שלדעתו לא מבינים את הבעיה הקיימת כיום בתחום הפוליטי. "הם לא מאמינים שאנחנו יכולים להריץ מועמד שינהל את המדינה, ובגלל זה חלק גדול מהציבור שלנו יצביעו לביבי, כי מי סופר אותנו".

דוגמאות לאישים שניתן להריץ מונה כצל'ה כיעקב נאמן, יעקב עמידרור, הרב לאו, ועוד רבים אחרים. "הרבנים חושבים שאם נשקיע בתורה - ה' כבר יעזור, צריך רבנים גיבורים שיגידו את זה שצריך להריץ מנהיג, כמעט אף רב לא מבין את העניין הזה, אף רב לא רואה את הצורך בלהעמיד ראש שלנו למדינת ישראל, אנחנו כיום מריצים את הצבא למה שלא נריץ גם את המדינה?".

"דרוש מנהיג ולא מפלגה, למה אנחנו לא יכולים להעמיד ראש ממשלה או שר ביטחון משלנו, צחי הנגבי צריך להנהיג אותנו? ביבי צריך להנהיג אותנו? ההבנה הזאת שצריך מנהיג לציבור צריכה להתחיל ברבנים, אם הם ימשיכו לחושב במושגים של "כוללים", יכול להיות עוד גוש קטיף, עוד עמונה, ועוד שבירה וריסוק, אני בטוח שאם הרצי"ה היה חי היום הוא היה חושב שבמציאות הנוכחית צריך להעמיד ראש אחד".

כצל'ה מאחל לעם ישראל לקראת השנה הקרובה: "שנהיה לראש אחד. ואני מקווה שהוא יהיה ראש שלנו. שלא נתניהו, לא לבני, ולא מופז ינהיגו אותנו, רק אדם ירא שמים, שנקבל את ההחלטה להעמיד ראש אחד, שיאמין שיש לו את הכוחות להנהיג".

"אם היו נותנים לי להנהיג לא הייתי רואה בזה בעיה, צריך להאמין שאפשר, יש בעיה שכולנו צנועים וכולנו ענווים, כל אחד מאיתנו יותר טוב מלבני מליברמן. עם ישראל במימד המעשי מתקדם כל הזמן, אך יש הזנחה של דבר מרכזי - הפוליטיקה הישראלית".