חצר סרגיי בירושלים תעבור לממשלת רוסיה

הממשלה צפויה ביום ראשון הקרוב לאשר העברת חצר סרגיי בירושלים לממשלת רוסיה. ח"כ פרוש: מדובר במחטף. הפורום המשפטי: נעתור לבג"ץ.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ד' בתשרי תשס"ט

הממשלה צפויה ביום ראשון הקרוב לאשר העברת חצר סרגיי לממשלת רוסיה.  הפורום המשפטי למען ארץ ישראל מאיים לעתור לבג"ץ במוצאי שבת בדרישה להוציא צו המונע את את העברת המקום לגורם זר. "מדובר בממשלת מעבר וביועץ מזוז כבר הודיע כי על הממשלה להימנע מהחלטות דרסטיות וכבדות משקל", אמר נחי אייל, "צעד כזה יכול לפתוח פתח לחלוקת ירושלים – במקום שנשיא רוסיה מגיע לכאן – ראש הממשלה נוסע אליו לתת לו מפתחות של חלק מירושלים".

ח"כ מאיר פרוש, המועמד לראשות עיריית ירושלים, אומר כי ייתכן שממשלת ישראל מתכננת להעביר לבעלות ממשלת רוסיה נכסים נוספים בירושלים, כדוגמת אתר "חצר סרגיי", "מה שעשתה ממשלת ישראל לגבי 'חצר סרגיי' הוא שערורייה. בשקט, בשקט כגנבים בלילה מבצעים הסכם עם ממשלת רוסיה, ללא דיון בממשלה וללא אישור הכנסת. ומי יודע מה עוד מתבצע כך ללא שקיפות, וללא ידיעת הציבור".

חה"כ פרוש פנה במכתב אל שרת החוץ בו הוא מבקש לדחות את מועד העברת "חצר סרגיי" עד לסוף חודש נובמבר, מאחר שב- 11 בו ייערכו בחירות לעיריית ירושלים, יבוצעו חילופי גברי בראשות העיר ותיבחר מועצה חדשה. ראוי, לכן, שנושא העברת הנכס לממשלת רוסיה יידון גם בעיריית הבירה.

הוועדה לענייני ביקורת המדינה בכנסת קראה גם היא לממשלה "לבצע בדיקה מחודשת של כל הנושאים והשיקולים הקשורים בהעברת מתחם "חצר סרגיי" במגרש הרוסים בירושלים לממשלת רוסיה, בטרם העברת הנכס". עד לבדיקה מחודשת זו, הוועדה קוראת לממשלה ש"לא להעביר את הנכס, אלא להמתין לשמיעת כל הגורמים המשיגים על ההחלטה".

הוועדה לביקורת המדינה התכנסה לישיבת פגרה, לשם דיווח על היבטים חוקיים ומנהליים של העברת "חצר סרגיי" במגרש הרוסים בירושלים לידי ממשלת רוסיה. בין המשתתפים: משרד מבקר המדינה, משרד החוץ, משרד המשפטים, משרד האוצר, משרד ראש הממשלה, החברה להגנת הטבע ופורום משפטי למען ארץ ישראל.

בדיון שהתקיים בוועדת הביקורת בכנסת, התבטאו חברי כנסת נגד המהלך של משרד החוץ, כשההסכם בין הצדדים לא הונח בפני הכנסת ולא אושר בידי הממשלה. עוד נטען כי לא יתכן שהנכס יועבר לרוסיה ללא תמורה משמעותית לישראל ובלי שמעמד המחזיקים בנכס, יובהר עוד לפני ההעברה. בעקבות השאלה, אמר בדיון נציג משרד החוץ, ש"רוסיה תורמת משהו מצידה בהסכם זה, אך הוא אינו יכול לומר מה".

"חצר סרגיי" קרויה על שם יורש העצר של הצאר ניקולאי השני, סרגיי אלכסנדרוביץ. המבנה נבנה ב-1890 עבור צליינים מרוסיה הצארית, והא כולל מבנה מרשים עם חצר פנימית. כיום הבניין משמש את משרד החקלאות, החברה להגנת הטבע ומשרדים של רשות שמורות הטבע והגנים. באחרונה נענה בית המשפט המחוזי בירושלים לבקשת האפוטרופוס הכללי להעברת 'בית סרגיי' לקניין המדינה, בנוסף לכ-10.9 מיליון שקל, שהתקבלו במהלך השנים בעד השכירות בנכס.

החברה להגנת הטבע טוענת כי השקיעה כספים רבים בנכס שבחלקו היא מחזיקה כ-34 שנים. החברה חוששת שהעברת הנכס לידי המדינה וממנה לממשלת רוסיה, תביא להפקעת זכויותיה במקום ולהפסקת פעילותה בו. בחודשים האחרונים הוגשו נגד ארבעה דיירים במתחם הנביאים תביעות לפינוי. לדברי אחד הדיירים, התובעת היא "המשלחת הרוסית" שמייצגת את הכנסייה הרוסית – אך ברור שמאחורי העניין עומדת ממשלת רוסיה. לדבריה, מדובר בדיירים מוגנים, אלא שהמשלחת טוענת בבית המשפט כי הם אינם כאלה.

חה"כ פרוש הדגיש, כי הוא שוקל גם הגשת עתירה לבג"צ לעיכוב העסקה השערורייתית.