הכוחות הרוסים התחילו לסגת מעמדותיהם אשר במחוז אוסטיה, דרומית לגיאורגיה, ביום רביעי. הם התחילו להרוס את המחנה הצבאי שבנו בנקודת מפתח בעוד משקיפים מטעם האו"ם עוקבים אחר התקדמות הנסיגה. CNN מדווח.

על מוסקבה להסיג את כוחותיה מכל איזורי החיץ הסובבים את דרום אוסטיה ואבקזיה עד יום שישי, זאת על פי ההסכם שהושג באמצעות הנשיא הצרפתי, ניקולס סרקוזי, לאחר פרוץ המלחמה בין רוסיה לגיאורגיה באוגוסט.

ביום רביעי בבוקר, בסיס קטן בגבול הרוסי של קרלטי, פונה כמעט לגמרי, ושני בולדוזרים יישרו את הקרקע באזור. שני נגמ"שים יצאו מהמקום ופנו לכיוון דרום אוסטיה זמן קצר לאחר שהמפקד הרוסי של כוחות השלום באזור הודיע על תחילת הנסיגה.

סגן אלוף מראט קולקמטוב אמר בנקודת הגבול קרלטי שהנסיגה מכל ששת הבסיסים הצבאיים הבנויים באיזור החיץ תסתיים עד סוף היום הנוכחי.

לאחר הנגמ"שים יצאו כלי רכב צבאיים שונים מהבסיס. מורדות הבטון ששימשו כדרך להגעה לבסיס, כבר הורדו ופונו ביום שלישי.

משקיפי האו"ם כבר התחילו לבצע פיטרולים באזור החל מה-1 לאוקטובר, בהתאם להסכם הנסיגה שנחתם בין הצדדים. הפסקת האש בין הצדדים נחתמה בלחץ הנשיא סרקוזי באוקטובר ומאז נשמרת על ידי האו"ם.

מושל מחוז גיאורגיה, בו ממוקמת קרלטי, ולדימיר ורדזלשבילי, אמר שמשטרת גיאורגיה תעבור לשטחי המחוז ברגע שהכוחות הרוסים ייסוגו. משטרת המדים השחורים עמדו עם קלצ'ניקובים בסמיכות קרובה ביותר לנקודת הגבול מזה שבועות רבים.

מפקד כוחות הניטור של האו"ם, האנסג'רג האבר, הביע שביעות רצון מתנועת הנסיגה של הכוחות הרוסיים. "תמיד הנחנו שתהליך הנסיגה יימשך עד יום שישי, וזה מהווה אישור להנחות", אמר האבר לסוכנות הידיעות AP בטלפון מאזור אבקזיה. הוא אמר כי הוא מצפה מן הכוחות הרוסיים לסגת מ-12 בסיסי גבול עד יום שישי. הוא אישר כי כוחות הביחון הגיאורגיינים ייכנסו לאיזורים אילו מיד לאחר שהרוסים ייסוגו.

המלחמה התחילה לאחר שנים רבות בהן מצטבר מתח רב בין רוסיה לגיאורגיה, שהנשיא הפרו-מערבי שלה- מיכאיל סאקאשווילי- יצר קשרים טובים והדוקים עם וושינגטון, וחתר להכניס את מדינתו לנאט"ו.