להכין את כוחות הביטחון לעימות הבא

המשפטן וחבר הכנסת לשעבר, אמנון לין, אומר כי יש מתונים בקרב הערבים שרוצים דו קיום בשלום האך עולם הערבי תמיד נסחף אחרי הקיצוניים.

תגיות: אמנון לין
עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"א בתשרי תשס"ט

המשפטן וחבר הכנסת לשעבר, אמנון לין, תושב חיפה במשך שנים רבות אומר כי מי שאומר שאי אפשר להאמין בדו קיום מתעלם מהמציאות.

"יש דו קיום שלילי ויש דו קיום חיובי. אנו חיים במדינה שבה יש 1,200,000 ערבים, רובם מזוהים לחלוטין עם הפילוסופיה והעמדה הערבית הכוללת שמדברת על שלילת זכות קיומה של מדינת ישראל", אומר לין ומציין כי גם אם ישנם ערבים שמעוניינים לחיות בדו קיום בשלום, ברגע שהקיצונים לקחו את העניין לידיים לא נראה מתון אחד שיעיז להתייצב מולם. מי שמדבר על דו קיום בשלום מתעלם מהמנטאליות של העולם הערבי שתמיד נסחף אחרי הקיצונים".

הוא מסביר כי, "ערביי ישראל מונהגים לא רק על ידי ועדת המעקב של ערביי ישראל, הרשימות הערביות או השלטון המקומי אלא על ידי תנועת אסלאמית קיצונית בראשות ראיד סלאח בצפון. בכל כפר ערבי יש מיעוט קטן שמנסה לשמור על הסדר של דו קיום על המדינה אך מאות אנשים אחרים מתכננים בשיחות ומפגשים את התנהגותם ברגע שיקראו לדגל".

על ועדת אור שחקרה את אירועי אוקטובר אומר לין, "ועדת החקירה הייתה צריכה לדון בסיבות שהניעו את הערבים לפעול נגד המדינה, נגד אזרחים ונגד המשטרה, במקום זה העמידו לחקירה את משטרת ישראל. עכשיו טוענים שהשוטרים מפחדים אך אף אחד לא רוצה להיות נחקר על ידי ועדת חקירה".

בועדת אור נאמר שאם ייעשה קידום ופיתוח בקרב ערביי ישראל יגדל מספר המתונים ויפחת מספר הקיצונים. לין טוען כי מסתבר שרוב הקיצונים הם דווקא הערבים המבוססים האינטלקטואלים, שעומדים בראש הסטודנטים. לדבריו כל הרעיון הזה מעורער בבסיסו.

על הדרכים בהם יש לנקוט כדי למנוע מהומות מסוג זה הוא אומר, "יש להכין את המשטרה ואת שירות הביטחון הכללי בצורה טובה, יש להכין את העיתונות ואת התקשורת שהיא מלבה את היצרים בהנחות מוטעות למה שקורה בציבור הערבי. על אנשי התקשורת לחשוב אם הם לא אשמים במידה רבה במה שקורה".

ליברמן הציע אמש חילופי שטחים וחילופי אזרחים כפיתרון לנושא, לין אומר כי ליברמן צודק בכך שלא נוכל להחזיק מעמד במצב הדמוגראפי אך מציין שיש גם שיקול דמוגראפי, "ככל שישראל תקטין את גבולותיה היא מזמינה עליה את המערכה הבאה".