"קרובים להשלמת פסיפס רצח רבין"

אנשי הועדה הציבורית לחקר רצח רבין יקיימו אירוע בו יחשפו פרטים נוספים בפרשה. "הפסיפס קרוב להיות מושלם", אומרת אחת המארגנות.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ג בתשרי תשס"ט

בעוד ימים אחדים תקיים הועדה האזרחית לחקר רצח רבין אירוע מיוחד בו תפרוס גילויים חדשים בפרשה. אחת המארגנות, קטי כהן, מספרת לערוץ 7 על ערב העיון שהוחלט לקיימו קודם ליום הזיכרון הממלכתי ליצחק רבין. זאת לנוכח מה שהיא מגדירה כפסטיבל תקשורתי וציבורי בו אין להם רצון לקחת חלק.

בפתח דבריה מבהירה כהן כי לאנשי הועדה אין כל נגיעה ליגאל עמיר והדרישות לשחרורו. זאת בניגוד לתווית שאותה ניסו ארגוני שמאל להדביק להם בשנה שעברה.

להערכתה רבין עצמו היה רוצה שהאמת סביב הירצחו תתגלה, בהיותו איש אמת מטבעו. היא קובעת כי האמת הזו נוגעת למכלול עדויות הקובעות כי קיים פער חמור בין המסקנות אליהן מגיעה הוועדה לבין מסקנות ועדת שמגר שבחנה את האירוע.

ובאשר לטענות לפיהן העוסקים בקונספירציה אינם אלא קבוצת תימהוניים הזויה אומרת כהן כי היא מזמינה כל אדם המעוניין בכך להעלות את עמדותיו ולהציב את האמת שלו מול פני השאלות העולות מחקירת הוועדה. היא מציינת בדבריה כי היא עצמה הייתה מאותם הדוחים מכל וכל כל טענה לקונספירציה, אך משהוצבו בפניה הדברים כהווייתם לא נותר לה אלא להפנים שאכן הגרסה הרשמית אינה אלא בתיאוריה בעייתית ביותר.

במהלך הערב מתכוונים חברי הוועדה להציג סדרת ראיות ועדויות חדשות שהתבררו בעת האחורנה בפרשת הרצח. לדבריה של כהן מדובר בעדויות חדשות, כדוגמת תצלום הרנטגן של גופתו של רבין שנחשף במקרה בתכנית טלוויזיה, ומשמשות לראיות לכך שרבין נורה מלפנים ולא מאחור, וכן עדויות רבות נוספות.

כהן מזכירה בדבריה את עדויותיהן של לאה ודליה רבין שסיפרו על דברי אנשי השב"כ ללאה רבין באותו לילה כי יצחק רבין לא נפגע ולכן אין עילה להצטרפותה לרכב בו הובל בעלה. בעיניה תמוה גם כיצד זה לא הוכנס לניידת טיפול נמרץ שנמצאה במקום אלא לרכב השרד. עובדה מוכרת נוספת היא העדויות מהשטר והקריאות 'רבין לא נפגע' של עדי ראיה. לטעמה כל אלה משלימים את הפסיפס שלטעמה כמעט והושלם בפרשה ההיא. עם זאת היא מציינת כי היא עצמה מעדיפה שלא להעריך מי באמת ירה ברבין.

באשר לסיכויים לפגיעה בקיומו של הערב בכפר הנוער דוד רזיאל, אומרת כהן כי היא מקווה שהשנה לא תהיה התגובה דומה לזו שבשנה שעברה כאשר אנשי שלום עכשיו בראשות יריב אופנהיימר נכנסו לאירוע וחוללו בו מהומה תוך שהם מאשימים את מארגני האירוע ב'רוצחים'. כמו כן היא מזכירה כי למרות שנותר עוד מקום באולם חסמו אנשי בית ציוני אמריקה, שם התקיים האירוע, בפני מבקשים להיכנס מלעשות כן בתואנה שאין מקום באולם. "האמת צריכה לצאת לאור", היא אומרת ומקווה שהנהלת כפר הנוער רזיאל לא תנהג באופן שכזה ולא תיכנע ללחצים.