(צילום: אמציה האיתן אולפני אתרוג, עריכה: שמואל אדלמן)כ-70 פלסטינים ואנשי שמאל קיצוני מארגון 'בצלם' הגיעו הבוקר לשטח ליד המאחז שבות עמי ב', הסמוך לקדומים, בטענה שברצונם למסוק זיתים. בתגובה הגיעו למקום כ-30 מתושבי קדומים שטוענים כי הפלסטינים ואנשי השמאל רוצים ליצור פרובוקציה ולא למסוק זיתים.

אחד התושבים, שמואל אדלמן, אומר כי "הגיעו יותר מצלמות מאנשים. יש במקום גם כלי תקשורת והפלסטינים עוסקים בראיונות לתקשורת במקום במסיק".

אדלמן מסביר כי בראיונות מספרים הפלסטינים על הקשיים שיש להם ועל ההתנכלויות שהם סופגים לכאורה מצד המתיישבים.

לאחר זמן קצר ששהתה הקבוצה בשטח הגיעה למקום קבוצה נוספת של פעילי שמאל וזרים. הקבוצה הנקראת stop the wall (עצרו את החומה) הגיעה למקום גם היא חמושה במצלמות רבות. למקום הגיעו גם כוחות צה"ל שמפקחים על המתרחש.

"הם מנסים ליצור פרובוקציה בכל מחיר", טוען אדלמן, "זה לא מצליח כי המתיישבים אינם משתפים פעולה".

בעקבות האירועים צה"ל הוציא למקום צו שטח צבאי סגור אך לעת עתה החיילים הנמצאים במקום אינם אוכפים את הצו והפלסטינים ופעילי השמאל עדיין שוהים במקום.

יוסי דגן מוועד מתיישבי השומרון אמר בתגובה לניסיונות הפלסטינים ליצור פרובוקציה בשבות עמי במסווה של מסיק זיתים כי "מסיק הזיתים הפך להיות במת הפרובוקציות העולמית של פרובוקציות מצד השמאל הקיצוני".

הוא מסביר כי "אין כאן צורך חקלאי משום שצה"ל מתאם את זמני המסיק בחלקות שצמודות לישובים, אלא כמו שהיה היום, צורך לכיסוי תקשורתי לארגוני אנרכיסטיים ושמאל קיצוני על מנת להמשיך לקבל כספים בחינם מהאיחוד האירופי ומקרנות אנטישמיות בעולם".

הוא מוסיף כי "כרגע כשנסיון הפרובוקציה ממשיך נמצאים במקום יותר עיתונאים מפעילי שמאל וערבים משום שהמטרה היא לא הזיתים אלא העימות מול המצלמות".