מחקר שהוצג ב'כנס איכות' של ה'כללית' ב-27 לאוקטובר 2008 מגלה כי תלמידי ישיבה אשר אינם חשופים לאור השמש, סובלים מחסר משמעותי בויטמין D.

שעות הלימוד הארוכות בישיבה אינה מאפשרת לתלמידי הישיבה חשיפה מספקת לאור השמש, חשיפה הנדרשת לצורך ייצור עצמי של ויטמין D בעור.

במחקר שנערך על ידי צוות חוקרים ממרפאת הסוכרת ואנדוקרינולוגיה של ה'כללית' בירושלים בראשות ד"ר ענת צור ובשיתוף בית החולים הדסה עין כרם, נמצא כי כל תלמידי הישיבה החרדים שלקחו חלק במחקר סבלו מרמות נמוכות של ויטמין D - פחות מ-15 נ"ג/מ"ל.

במחקר עלה כי בקרב בחורי הישיבה החרדים רמת ויטמין D הממוצעת הייתה  8.9 בלבד. מדובר בחסר חמור בויטמין שכן רמה מתחת ל- 10 נ"ג/מ"ל מוגדרת כמחסור חמור ויכולה להיות בעלת השלכות בריאותיות כמו הגברת סיכון לשברים בעתיד וסיכוי להתפתחות אוסטאומלציה.

במסגרת המחקר מלאו הנבדקים שאלון לגבי מידת חשיפתם לשמש ונלקחה דגימת דם לבדיקת רמות ויטמין D ופרמטרים נוספים הקשורים לויטמין (רמת סידן וזרחן, רמת אלבומין , ורמת הפארת-הורומוןPTH-  ). 

נבדקו 74 צעירים שחולקו ל- 3 קבוצות: קבוצה ראשונה מנתה 26 תלמידי ישיבה צעירים בגילאי 19-18 מהמגזר החרדי הלומדים בתנאי פנימייה, הקבוצה השניה היוותה קבוצת ביקורת לקבוצה הראשונה ומנתה 25 תלמידי ישיבת "הסדר" בגילאים 19-18 בתקופת לימודיהם בישיבה בתנאי פנימייה. הקבוצה השלישית מנתה 26 תלמידי ישיבה חרדים מבוגרים יותר (תלמידי "כולל") בגיל ממוצע של 33.  ממצאי המחקר הראו כי תלמידי הישיבות החרדיות (קבוצות 1 ו-3)  היו בעלי חשיפה נמוכה משמעותית לשמש בהשוואה לבחורי ישיבת ה"הסדר" (קבוצה 2).

רמת הויטמין הייתה בהתאמה לזמן החשיפה לשמש. רמת הויטמין הממוצעת בקרב תלמידי הישיבה החרדים הצעירים (קבוצה 1) עמדה על 8.9 נ"ג/מ"ל (נמוכה ביותר!) ו-10.2 בקרב תלמידי הישיבה המבוגרים יותר- ה'כולל' (קבוצה 3). בקרב תלמידי ישיבת ה"הסדר" (קבוצה 2 ) הרמה הממוצעת הייתה  21.7.

יצוין כי כל רמה מתחת ל- 10 נחשבת לחסר חמור של ויטמין D ורמה של עד 20 נחשבת כ"לא מספיקה". בשנה האחרונה הוחמרו הקריטריונים ורמה נמוכה מ-30 (במקום 20) נחשבת כבר לא מספיקה וחסר חמור הוא כבר  מערך נמוך מ-15. במחקר זה נמצא כי רמה נמוכה של הויטמין של פחות מ15 נ"ג/מ"ל הייתה ל- 100% מתלמידי הישיבה הצעירים (קבוצה 1) ל-82% מתלמידי ה"כולל" (קבוצה 3) ול-32% מתלמידי ההסדר (קבוצה 2).

ויטמין D הינו מרכיב חיוני למשק הסידן בגוף וליצירת עצם תקינה, בישראל ובעולם אף נהוג להוסיף אותו לתזונה של תינוקות. מקורות הויטמין לגוף הם: ייצור עצמי של ויטמין D בעור בעקבות חשיפה לשמש, או צריכת ויטמין במזון. הויטמין כמעט ולא נמצא באופן טבעי במזון (בעיקר בדגים) והמקור הוא ממזונות המועשרים בויטמין באופן מלאכותי. חוסר בויטמין D גורם לרככת אצל ילדים, לחולשת שרירים במבוגרים וכן מעלה את הסיכון להתפתחות אוסטיאופורוזיס ושברים. בשנים האחרונות מתרבות העדויות לכך שיש לויטמין השפעה המגנה גם מפני גידולים ממאירים שונים, כסרטן הערמונית, וכן מפני התפתחות מחלות שונות בהן סוכרת סוג 1 וטרשת נפוצה. 

לדברי ד"ר ענת צור, אנדוקרינולוגית ומנהלת המחקר, ממרפאת הסוכרת ואנדוקרינולוגיה של ה'כללית'  "ההבדלים בין הקבוצות מוסברים במידת חשיפת העור לשמש הנובעת משהות שונה בפעילויות בחוץ ובעיקר בצורת הלבוש הנהוג בהן. בקבוצות תלמידי הישיבה החרדים הצעירים ותלמידי הכולל נהוג לבוש המכסה את רוב שטח העור ולימוד בבית המדרש ברוב שעות היום. לכן מידת חשיפתם לשמש מועטה ביותר ורמת הויטמין הייתה נמוכה בהתאם. הממצאים על רמת הויטמין מעט יותר גבוהה בקרב תלמידי הכולל המבוגרים, מוסברת בכך שעל פי השאלון זמן שהייתם בפעילויות חוץ היה גבוה יותר (יתכן בגלל הבאת ילדים לגן ולבית ספר וכדומה). קבוצת תלמידי ישיבת ההסדר היוותה קבוצת בקורת לתלמידי הישיבה החרדים הצעירים בני גילם, שלמדו אף הם בתנאי פנימייה מספר דומה של שעות ביום, אך לבושם פחות סגור ועורם נחשף יותר לשמש".

"מסקנות המחקר מלמדות כי חסר בויטמין D שכיח בקרב אוכלוסיית גברים צעירים חרדים. הוא נובע מהיותם מוסתרים מהשמש בשל צורת הלבוש ויציאה מועטה החוצה בשעות היום. יש צורך בהגברת המודעות לחסר בויטמין והשלכותיו ונקיטת אמצעים למניעתו על ידי עידוד לחשיפה מוגברת אך מבוקרת לשמש ועל ידי תוספת שלו במזון" מוסיפה ד"ר צור.

לדבריה, "בישראל, ארץ שטופת שמש, מקובל לחשוב כי אין חסר של ויטמין D  ולכן  ממעטים להוסיפו למזון" מסבירה ד"ר צור. "והנה מחקר זה, כמו שנתגלה גם במחקרים אחרים שנערכו בארץ, מראה כי למרות האקלים השמשי, קיימות בארץ קבוצות שונות המועדות לפתח מחסור בויטמין D בשל חשיפה נמוכה ביותר לשמש. חשיפה נמוכה זו היא תולדה של אורח החיים אותו הן מנהלות אם בגלל יציאה מועטה מהבית או בגלל אופי הלבוש. אוכלוסיית תלמידי הישיבות החרדים נחשבה לאוכלוסיה בסיכון אך עד היום טרם נחקרה. בימים אלו אנו שוקדים על מחקר המשך בו ננסה לאפיין את הקשר בין חסר ויטמין D להשפעות הבריאותיות הנגרמות בעטיו, כגון סיכון מוגבר לשבר עתידי ואוסטאופורוזיס".

חוקרים נוספים במחקר: רחל מאיר, חנה רבר, ד"ר חמוטל גור, ד"ר רבקה פולק, ד"ר אשר קורקוס מרפאת סוכרת ואנדוקרינולוגיה  - ירושלים, בשיתוף מרפאה אנדוקרינית הדסה עין כרם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו