חיילי 'גבעתי' שהגיעו לפינוי והרס חוותיהם של נעם פדרמן וסיני תור הוטעו על ידי מפקדיהם שהקפיצו אותם למקום בתואנה שבמקום יש חשש כבד לחדירת מחבל. כך מדווח הבוקר העיתונאי רועי שרון בעיתון 'מעריב'.

על פי הדיווח חששם של מפקדי האזור היה שהכוח הצבאי שכלל כארבעים חיילים בני ישיבות עשוי לסרב לצאת למשימת האבטחה של אזור החוות במידה וייודע להם כי המשימה היא פינוי והרס המבנים בהם. על מנת להבטיח שהכוחות יגיעו למקום ויבצעו את משימתם דווח להם כי עליהם לבצע חסימות ביציאות מהישוב היהודי בחברון מחשש לחדירת מחבל.

התמקמותם של החיילים, בהם כאמור עשרות בני ישיבות, בצירי היציאה מהישוב היהודי בעיר מנעו מהתושבים להגיע למקום ולסייע למשפחות תור ופדרמן להתמודד עם הכוחות המפנים וההורסים את חוותיהם.

שרון מדווח כי אכן כאשר יצאו אנשי הישוב היהודי בעיר לסייע למתנגדי ההרס גילו כי מבעוד מועד הוצבו מולם חיילי צה"ל שהבהירו להם נחרצות כי אין מעבר לכיוון קריית ארבע שכן קיימת התראה ביטחונית חמורה.

בדיווחו מצטט שרון את אחד הלוחמים שהזדעזע לגלות יום לאחר הפינוי וההרס כי לו עצמו היה חלק בביצוע ההרס. "עד עכשיו אני לא מאמין שהיה לי חלק בפינוי הזה. אני חייל בצה"ל. לא במשטרה ואין סיבה שייקחו אותי למשימות שלא קשורות לביטחון יהודים. כמעט בכיתי כשזה נודע לי".

במערכת הביטחון התגובות לטענות ולאירוע שונות. במג"ב מאשרים ואומרים כי משימת הפינוי וההרס הצריכה מידור גבוה וככל הנראה זה היה המניע להטעיית החיילים.

מאידך בצה"ל מבקשים לשוות לאירוע נימה ביטחונית למרות הכול וקובעים כי אכן הגיע דיווח על אדם חשוד המצוי באזור מערת המכפלה וזו הייתה הסיבה שהופעלה הקפצת הלוחמים.

מנגד בחברון מציינים כי לא התקבל כל דיווח על התראה מעין זו, ולו הייתה התראה שכזו הרי שהיו מדווחים עליה.

גורם בימין מתייחס באזנינו לאירוע ואומר כי מדובר במעשה חמור, מחפיר ומסוכן. לדבריו לבד מהשימוש החמור בדרכי רמייה כלפי חיילי צה"ל צפוי מקרה מעין זה להביא את חיילי צה"ל שלא לצאת למשימת אמת של ביטחון מול חדירת מחבלים. זאת מחשש ששוב מדובר בהטעיה והמשימה האמיתית היא פינוי והרס.