הרב פנחס ז'רצ'ינסקי מונה לשליח החדש של ארגון "שבי ישראל" בוורשה, פולין, ובימים הקרובים ייכנס לתפקידו החדש וישמש כרב בוורשה לצדו של הרב מיכאל שודריך, הרב הראשי לפולין.

הרב ז'רצ'ינסקי, בן 27, מירושלים, נשוי ואב לתינוק שזה עתה נולד, דובר עברית, פולנית ואנגלית. הוא בוגר לימודי אדרכילות והנדסה במכללת אורט, לימודי יהדות במכון מאיר בירושלים ולימודים במכון עמיאל להכשרת רבנים לשליחות בתפוצות.

הרב ז'רצ'ינסקי הוא השליח השלישי של ארגון "שבי ישראל" בפולין, והוא יצטרף לשני השליחים הקיימים: הרב בועז פש - המשמש כרב העיר קראקוב; והרב רבין רפפורט - המשמש כרב העיר וורוצלאב.

שלושת שליחי ארגון "שבי ישראל" אחראים על פעילות הארגון בפולין הכוללת: קיום כנסים וסמינרים לימודיים בפולין ובישראל עבור ה"יהודים הנסתרים" בפולין; הוצאה לאור של ניוזלטרים ופרסומי דפוס אחרים בנושאי יהדות בפולנית והפצתם בקרב הקהילות השונות בפולין; מתן סיוע בתהליך העלייה, הגיור והקליטה בישראל של אלה מתוך בני הקהילות בפולין הבוחרים לעלות לארץ, ועוד.

"היהודית הנסתרים" - תופעה שמתחזקת בשנים האחרונות בפולין, במסגרתה יהודים רבים, אשר הבורות והאנטישמיות הקיצונית שבה נתקלו לאחר השואה גרמה לרבים מהם לאבד כל קשר ליהדות ואף להתנצר, חוזרים אט-אט ליהדותם. חלקם הסתירו את יהדותם מהשלטון הקומוניסטי וכעת מרגישים חופשיים לשוב לזהותם האמיתית. תופעה אחרת, קשורה לצעירים יהודיים אשר אומצו על ידי משפחות ומוסדות קתוליים בזמן השואה. להם, לא סופר דבר על זהותם היהודית, ורק בשנים האחרונות היא הולכת ונחשפת בפניהם. כיום רשומים בפולין כ-4,000 יהודים, אולם ההערכות הן שעשרות אלפים מסתירים עד היום את זהותם האמיתית, או שפשוט אינם מודעים לה.

"אנו גאים ושמחים על הצטרפותו של הרב פנחס ז'רצ'ינסקי לשורות ארגון 'שבי ישראל'. הצטרפותו היא פועל יוצא של הרחבת פעילות הארגון ברחבי פולין נוכח מגמת התחזקות החיים היהודים בה והאתגרים הרבים והמורכבים הנובעים מכך", מסר מיכאל פרוינד, יו"ר ארגון "שבי ישראל". "מאז נפל 'מסך הברזל', יותר ויותר צעירים בפולין מגלים מחדש את השורשים היהודיים ומבקשים להתקרב לעם היהודי ולמדינת ישראל, ובמקביל, החיים הקהילתיים של יהודי פולין הולכים ומתחזקים. איננו יכולים להפנות את גבנו לאתגר הזה, שהוא היסטורי ומרגש מאין כמותו", ציין.