באוניברסיטת לואי פסטר מצאו כי התרופה עוזרת להגן על עכברים מפני השמנה ומפני התנגדות לאינסולין. CNN מדווח.

התרופה, SRT1720, בן דוד כימיקאלי של היין האדום ומאתרת את החלבון SIRT1, האחראי על הגנה מפני נזקי גיל ובעיות מטבוליות בתא. מומחי השמנת יתר מבריטניה אומרים כי התרופה החדשה נחוצה ביותר לשימוש, אך יש צורך להשתמש בה רק עם שינוי בהרגלי החיים.

כרבע מן הגברים ושליש מן הנשים בבריטניה סובלים מהשמנת יתר, כך על פי סטטיסטיקות ממשלתיות. שינוי התזונה והעלאת כמות ההתעמלות יכולה להועיל לקצב הירידה במשקל, אך עשויה להיות קשה מאוד לרבים המעוניינים לשמור לאורך זמן.

כאשר הסירו מן המדפים את התרופה נגד השמנת יתר, הידועה בשם אקומפליה, מטעמי בטיחות- לא נותרו אפשרויות אחרות.

קבוצת החוקרים מאוניברסיטת לואי פסטר התחילה להתעניין בחלבון SIRT1 לאחר מחקרים קודמים שהצביעו על השפעה בעת דיאטה עתירת קלוריות. מחקרים שנעשו על עכברים הצביעו על כך שליטרים שלמים של יין יהיו נחוצים לאדם בשביל להשיג תוצאה דומה.

המדענים ניסו ליצור תרופה שתתקוף במיוחד את החלבון. הם מצאו כי שיעור נמוך של SRT1720 הגן חלקית על עכברים מהשמנה גם בדיאטה עתירת שומנים, לאחר טיפול של עשרה שבועות בלבד.

התרופה עובדת על העלאת רמת המטבוליזם למצב של שריפת שומנים. למצב כזה הגוף מגיע, בצורה טבעית, רק כאשר רמות האנרגיה מאוד נמוכות. במנות גדולות יותר- התרופה הצליחה לעצור לגמרי את ההשמנה. התרופה גם שיפרה את סבילות המכרסמים לסוכר בדם ואת רגישות האינסולין- האחראי על בעיית הסוכרת.

לא נמצאו סימנים לתופעות לוואי אצל העכברים, אך המדענים טוענים כי יש צורך במחקר נוסף בשביל לאשר את בטיחות התרופה ויעילותה, לפני שניתן יהיה להשתמש בה על בני אדם.

פרופסור סטפן בלום, חוקר השמנת יתר באימפריאל קולג' בלונדון, אמר: "המחקר נשמע מאוד מעניין, אבל עדיין מאוד מוקדם. אנחנו זקוקים מאוד לטיפול חדש נגד השמנת יתר, במיוחד לאור העובדה שכ-1,000 אנשים מתים מדי יום בבריטניה מהשמנת יתר והשלכותיה".

פרופסור איאן ברום, מהמרכז לחקר השמנת יתר ואפידמיולוגיה באוניברסיטת רוברט גורדון, אמר: "המחקר התחום הזה מבורך כחלק נוסף מהמאבק במגיפת השמנת היתר". הוא הוסיף שכל תרופה שכזו צריכה להיות בשימוש לצד שינוי באורח החיים, על מנת לתקוף את בעיית השמנת היתר מכל הכיוונים.