במסגרת יום הזיכרון הבינלאומי לקורבנות תאונות הדרכים החל היום עורך משרד הרווחה עצרת מרכזית לציון היום. העצרת תתקיים בשיתוף פעולה עם הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ופורום "פעולה" למניעת תאונות דרכים.

יודגש כי במשרד הרווחה קיים מערך רחב הפועל במספר מישורים להתמודדות עם תאונות דרכים. כך למשל, ניתן מענה תמיכתי וכלים למשפחות שאיבדו את יקיריהן עקב תאונת דרכים, כמו-גם לנהגים שהיו מעורבים בתאונות דרכים קטלניות.

לדברי השר יצחק הרצוג, שר הרווחה והשירותים החברתיים "המוות כתוצאה מתאונת דרכים משאיר את המשפחה באובדן קשה ומורכב ומערער מהיסוד את המערכת המשפחתית. משרד הרווחה פועל רבות לסייע למשפחות שכולות אלו ואני מבקש להעביר להן את המסר שהן לא לבד עם האסון. מדינת ישראל הכירה בשכול שנובע מתאונות דרכים כבעיה ממלכתית, והמשרד פועל באופן עקבי למתן מענים, הרחבתם ושיפורם".

לדברי נחום איצקוביץ, מנכ"ל המשרד "בשנים האחרונות אנו עדים למספר הולך וגדל ששל תאונות דרכים קטלניות הגובות קורבנות רבים. כאבם וסבלם של משפחות הנפגעים הפנו את תשומת הלב הציבורית לצורך במתן מענה הולם. לאחרונה יצאנו בקמפיין תחת הסיסמא: "מתמודדים עם האובדן, ממשיכים לחיות", אשר נועד ליידע את המשפחות השכולות על האפשרות לקבל סיוע ולהצטרף לקבוצות התמיכה".

אחת היוזמות החדשות של המשרד בתחום זה באה לידי ביטוי בפתיחתו בחודש ספטמבר האחרון של קורס הכשרה למודיעי נפגעים, המיועד לעובדים סוציאליים שאחראים, יחד עם נציגי המשטרה, על מסירת הבשורה המרה למשפחה השכולה. הנחת העבודה היא שמדובר במשימה קשה ומורכבת. בשל כך, המועמדים נבחרו בקפידה, הם זוכים להשקעה מקצועית רבה שנעשית בקבוצות קטנות.

חוק נפגעי תאונות דרכים מחייב את הרשויות הממלכתיות – משטרת ישראל ונציג הרשות המקומית - לבצע הודעה למשפחות הרוגים בצורה מסודרת ואחראית. עד היום, הסוגיה נלמדה בעיקר בזרועות מערכת הביטחון. בתחום האזרחי המודעות להכשרה החלה במשורה סביב הפיגועים והמצב הביטחוני, אולם מרבית הרשויות הסתפקו בסדנא בת יום עד יומיים.

ביצוע תפקיד מודיע נפגעים עובד על שני צירים עיקריים האחד עבודה מול המשפחה ולצידה והשנייה הרגשות והתחושות של המודיע, לפני, תוך כדי ואחרי ביצוע ההודעה. הסדנה בת 60 שעות. משתתפים בה 40 עובדים סוציאליים והיא כוללת תיאוריה על שכול פתאומי, ארגז כלים (הכולל סימולציות) לביצוע התפקיד, ועבודה רגשית על רגשותיו של מקבל ההכשרה ב"פגישתו עם השכול והמוות".

בנוסף ליוזמה חדשה זו, מפעיל המשרד קבוצות תמיכה למשפחות שכולות מתאונות דרכים, במטרה למנוע את הבדידות שאליה נכנסת המשפחה השכולה, להוות גורם תמיכה וחיזוק עבורה  ובעיקר לתת מענה להתמודדות עם חיים בצל האסון . קבוצות התמיכה מהוות מקור לגיוס כוחות ואפשרות לשתף במתחים העוברים על המשפחה, קשיים בעבודה, מצוקות אישיות ועוד. כיום פועלות  10 קבוצות תמיכה ברחבי הארץ, בהן משתתפים כ- 120 בני משפחה שכולים. המפגשים מתקיימים, אחת לשבועיים, בבתי המשפחות, כדי לשמר או להחזיר את המשפחות למעגל האירוח, שכן רבות מהן מצמצמות באופן ניכר עד כדי ביטול אורח חיים של מפגשים חברתיים.

משתתפי הקבוצות מדווחים כי התהליך סייע להם  להתחזק רגשית ופיזית, לעומת המצב לפני.

יצוין כי לאחרונה, יצא משרד הרווחה בקמפיין תחת הסיסמא: "מתמודדים עם האובדן, ממשיכים לחיות", אשר נועד ליידע את המשפחות השכולות על האפשרות לקבל סיוע ולהצטרף לקבוצות התמיכה .

מהצד השני, מפעיל משרד הרווחה קבוצות טיפוליות לנהגים שנמצאו אשמים בגרימת מוות ברשלנות או הריגה בתאונות דרכים. התהליך מתבצע במסגרת שרות מבחן למבוגרים, שמהווה גוף ראשון, ועד לאחרונה גם יחיד בארץ ובעולם, המטפל בנהגים שגרמו למוות בתאונת דרכים, במסגרת קבוצתית. כ- 700 נהגים טופלו במסגרת זו על פי צו בית המשפט מאז שנת 1989 .

מטבע הדברים נטיית הלב, מופנית אל הקורבנות. אלא שבסיטואציית התאונה, גם מחולליה נפגעים פיזית ו/או נפשית כשלעיתים קרובות מדובר שאנשים שאין להם היסטוריה פוגענית. אנשים מן היישוב, ללא כל עבר פלילי או תעבורתי. מעורבותם באירוע כה טראומטי עם השלכות על אבדן חיי אדם, גורמת לערעור בסיס אמונתם בעצמם וביכולתם לשלוט בחייהם. הם סובלים מפגיעה במישורי חיים שונים, חלקם דרך תפקוד והעמסת יתר המסייעים בהדחקת הכאב והאשמה וחלקם דרך התנתקות ממערכות חיים ושקיעה אל תוך עצמם. למרביתם מחשבות אבדניות .

מנתוני המשרד עולה כי במהלך שנת 2008 ועד היום נהרגו 369 אנשים עקב תאונות דרכים. נמסרו 269 הודעות למשפחות ע"י עובדים סוציאליים. 110 משפחות קיבלו מענה פרטני של טיפול, מעקב או התערבות תמיכתית, על ידי עו"סים. 160 איש קיבלו מענה בקבוצות התמיכה המופעלות על ידי המשרד.

סך הסיוע הכספי שניתן לסיוע למשפחות שכולות עומד על 1.6 מליון שקלים. מתוכו מועברים  700,000 ₪ לטיפול ועזרה ישירות למשפחות נפגעות תאונות דרכים.  הסיוע ניתן לטיפול פרטי, קבוצות תמיכה, סיוע לתקופת "השבעה", סידורי הלוויה, סיוע במימון מצבות ועוד.

בשנת 2009 מתוכננים להיפתח קבוצות תמיכה ממוקדות גם עבור ילדים ומתבגרים. בנוסף יפתחו מרכזים ותחנות לטיפול משפחתי המתמחים בטיפול במשפחות שכולות מתאונות דרכים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו