המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, התריע שישראל אינה מגיבה כראוי להמשך ירי רקטות הקסאם מרצועת עזה מתוך חשש ששרים וקציני צה"ל יואשמו בהפרת החוק הבינלאומי עם צאתם מהארץ. לדבריו, על היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לתת גיבוי משפטי גם להפסקת זרם החשמל לרצועה וגם להשבת אש לעבר מקורות הירי שפועלים מתוך ריכוזי אוכלוסיה.

עו"ד יצחק בם מהפורום המשפטי למען ארץ ישראל אומר כי צה"ל הוא הצבא היחיד בעולם שכולם בודקים את פעולותיו בזכוכית מגדלת. לדבריו כל צבא אחר שהיה צריך לפעול בתנאים כאלה לא היה מסוגל לתפקד.

עו"ד בם אומר כי השבת אש לעבר מקורות הירי ברצועה עומדת בכל סטנדרט משפטי אפשרי. "מותר לצה"ל לגרום נזק בצורה מדתית גם אם נפגעים אזרחים", הוא אומר ומזכיר כי יש החלטה של בית הדין בהאג, שקבע בתקופת המלחמה בסרביה שמותר לצבאות כוחות הברית לפגוע במטרות אסטרטגיות גם במחיר של פגיעה באזרחים.

לדבריו גם לטענה שאומרת שאסור לנתק חשמל מעזה כדי לא לפגוע באוכלוסיה האזרחית אין שחר, שכן מאז ההתנתקות, מדינת ישראל אינה נחשבת לגורם כובש בעזה ואין לה אחריות ומחויבות לשמור על אזרחי עזה.

האם יש תקדים לכך שפוליטקאים או קציני צה"ל יואשמו בהפרת החוק הבינלאומי עם צאתם מהארץ? עו"ד בם סבור שלא. לדבריו לא היה מקרה כזה בעבר. המקרה היחיד היה מעצרו של הדיקטטור אוגוסטו פינושה שנאשם בעינויים נגד אזרחים ספרדים בזמן השלטון הצבאי בצ'ילה, שנעצר באוקטובר 1998 בעודו מבקר בלונדון.