מנהיג חמאס, ח'אלד משעל, הציג בועידת השיבה הבינלאומית הנערכת (24-23 בנובמבר 2008) בדמשק את חזונו למימוש "הזכויות הלאומיות" הפלסטיניות ואת ציפיותיו מהמערכת הערבית לאחר בחירת ברק אובאמה לנשיא ארה"ב. במישור הפנימי אמר משעל ("פלסטין אל-אן"), כי חמאס מעוניין לארגן מחדש את הבית הפלסטיני במסגרת הרשות הפלסטינית בעזה וביו"ש, ובמסגרת אש"ף ב'פנים' ("פלסטין") וב'חוץ' (פזורה), במשתמע בדומיננטיות של חמאס בזכות הרוב המכריע ממנו היא נהנית בפרלמנט.

לצד זאת, הבהיר משעל, כי השלטון הפלסטיני אסור שיעניק לישראל ביטחון או יישמם את הסעיפים הביטחוניים של מפת הדרכים (העוסקים במאבק בטרור). לדבריו, לחמאס אין כל בעיה עם תנועת פתח, אלא עם מדיניות הארגון ששינתה את עקרונות היסוד, ויתרה על הנשק, ביטלה את האמנה הלאומית של אש"ף והסכימה לעקרון אדמה תמורת שלום. הוא הדגיש, כי זכות השיבה היא עניין מהותי ביותר מבחינת הפלסטינים וחמאס נחוש לממשה הלכה למעשה בחזרת הפליטים לבתיהם.

משעל קרא למדינות ערב שלא למהר להעלות יוזמות מדיניות חדשות או לקדם נורמליזציה ויוזמות קיימות. עתה, ציין, נדרש לבחון מחדש את העמדות הקיימות שכן, לדבריו, במציאות הנוכחית דווקא מהממשל האמריקני נדרש שינוי והוא יצטרך לתת תמורה לעמים הפלסטיני, העיראקי והאפגאני ולא להיפך. המצב הפוליטי בישראל מוביל להערכתו להתחזקות "הימין והימין הקיצוני", ועל בסיס פנה משעל למנהיגים הערבים בבקשה לכלכל היטב את צעדיהם, ואז "ימצאו את ההתנגדות הפלסטינית, הלבנונית והעיראקית וכל ההתנגדות הערבית והאסלאמית בשרות תוכנית (הפעולה) הערבית".