חיילי גדוד חרוב סירבו פקודה

לפלוגה מסייעת של גדוד חרוב הודיעו שהיא צריכה להשתתף באבטחת פינוי בית השלום בחברון, אך היא סירבה. המג"ד: לא היה סירוב פקודה.

תגיות: בית השלום
עוזי ברוך - חברון , ז' בכסלו תשס"ט

בית השלום. ארכיון
בית השלום. ארכיון
פלאש 90

לפלוגה מסייעת של גדוד חרוב הודיעו שהיא צריכה להשתתף באבטחת פינוי בית השלום בחברון, אך היא הודיעה כי היא אינה מוכנה לבצע משימות מעין אלה. לאחר דין ודברים עם מפקדיהם הוחלט כי הם יועסקו בגיזרה בענייני ביטחון שוטף בלבד.

"הודענו למפקדים שלא התגייסנו לצה"ל כדי לגרש יהודים, ולא נהיה מוכנים למלא משימה הפוגעת ביהודים, ולא נבצע החלטה שפוגעת אפילו בציפורן של יהודי. המפקדים הבינו שאין להם ברירה", אמר אחד החיילים בפלוגה.

לערוץ 7 נודע כי החיילים שסירבו לפקודת הפינוי אינם דתיים. בחומש תחילה מברכים את החיילים על החלטתם ומציעים לחיילים נוספים לנהוג כמותם.

מג"ד חרוב, סא"ל אילן דיקשטיין, הכחיש את הידיעה כי חייליו סירבו פקודה, "לא היה שום סירוב פקודה. חיילי הגדוד הגיעו לביצוע המשימה כפי שהוגדרה ואף חזרו מחופשות לשם כך. החיילים הוצבו בחטיבת יהודה ובחטיבת מנשה ללא משימה גדודית, ולאחר מכן ישובו לאימון הגדודי לשם שמירה על כשירות ומוכנות מבצעית".

בתוך כך נודע לערוץ 7 כי מערכת הבטחון מנעה בכל דרך אפשרית "דליפה" ממבצע הפינוי. חיילים, שוטרים ואף קצינים לא ידעו עד לרגע האחרון כי הפינוי יתבצע בשעה 14:30. כוחות הבטחון קיבלו מידע מתוך בית השלום כי הפעילים אוכלים ארוחת צהריים ורבים מהם אף לא היו בבית. 

בשעה 14:30 ניתן האור הירוק. שר הבטחון קיבל את ברכתו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שרת החוץ, ציפי לבני עודכנה והשר לבטחון פנים היסס בעיתוי שבחר שר הבטחון.

כוחות גדולים של משטרה וצבא הגיעו בסביבות השעה 14:30 בצהריים (ה') לבית השלום בחברון ופינו תוך שימוש באלימות רבה את יושביו. 35 בני אדם נפצעו באורח קל ושוחררו לבתיהם. 15 אחרים פונו לבתי החולים הדסה עין כרם ושערי צדק בירושלים, כאשר 13 במצב קל ו-2 במצב בינוני. מבין הפצועים באורח קל, שלושה מאנשי הביטחון והשאר פעילי ימין. נציין כי במהלך הפינוי חובשים וצוותי מד"א לא הורשו להתקרב אל הבית.

מהמשטרה נמסר במהלך האירועים כי שוטר נפגע מחומר חריף באחת מעיניו, אך הדיווח התברר כלא נכון.