הותרו לפרסום שמות מחבלי הפיגוע במומבאי

רשויות החוק בהודו התירו לפרסום את שמות וזהויות תשעת החשודים במתקפה המשולבת שאירעה לפני כשבועיים על העיר מומבאי.

תגיות: מומבאי
ציפי בלום , י"ג בכסלו תשס"ט

תמונות של שמונה מבין תשעת המחבלים האחראים לתקיפה המשולבת שארעה בחודש הקודם במומבאי שבהודו - שוחררו לפרסום בעיתונות, גופת התשיעי הייתה יותר מידי מרוטשת על מנת לפרסם, כך נמסר בדיווח של ה-BBC.

המשטרה מסרה כי כל התשעה היו מפקיסטן. לא נמסר כיצד המשטרה יודעת על כך אבל אחד מן המחבלים, הידוע בשם עזאם אמיר קאסאב, נותר בחיים לאחר המתקפה והוא נמצא כעת בחקירות.

המתקפה החלה ב-26/11, והותירה אחריה 170 קורבנות. הודו האשימה את פקיסטן בהתקפות. ומוקדם יותר היום הודיעו מטעם ממשלת פקיסטן על מעצרם של שני חמושים צבאיים בכירים. הם הוסיפו ואמרו כי הם אינם מתכוונים להסגיר אותם להודו.

חוקר המשטרה הראשי של מומבאי, ראקש מריה, הראה תמונות של המחבלים שנלקחו מגופותיהם או ממסמכים שענדו על גופם. הוא מסר כי כולם היו בגילאי 20-28. לחלק מן המחבלים היה רק שם אחד, אך לכולם היה כינוי במהלך האימונים.

הצעיר ביותר מבין המחבלים היה סוהיב, בן 20, המכונה סוהב, על פי הדיווחים הא הגיע ממחוז פונג'אב. שלושה מחבלים הגיעו ממרכז פקיסטן, העיר מולטאן. ראש קבוצת המחבלים היה לאשקאר, איסמעיל קאן, בן ה-25, ממחוז פרונטיר הצפון מערבי.

חוקרים הודים מסרו כי הניצול היחיד, עזאם אמיר קאסאב, היה מתלמידיו של לאשקאר, ואומן במחנה שנוהל על ידו. כמה דיווחים עיתונאיים סיפרו כי חלק מהחקירה שלו תהיה בעזרת "סם האמת".

בינתיים, הודו ופקיסטן נמצאות על סף משבר ביחסים ביניהן. הודו מעוניינת שפקיסטן תישא בתוצאות ההאשמות לגבי מתקפת הטרור, ואילו פקיסטן אינה מעוניינת שאזרחיה יסבלו כתוצאה מפיגוע חבלני של קבוצה קיצונית כלשהיא.  כבר ידוע על 16 אזרחים פקיסטנים שנעצרו לחקירה לאחר אירועי החודש הקודם במומבאי.

כמה דיווחים מספרים על כך שמשטרת פקיסטן הורתה על סגירת כמה משרדים שבהם השתמשו מפעילי מחנות האימונים של קבוצות הטרור בפקיסטן.

נשיא פקיסטן, אסיף עלי זראדאי, אמר כי שיחות השלום עם הודו חייבות להימשך "על מנת שלא יפול קורבן לרצון הטרור". הוא הצהיר על כך שפקיסטן נשארה מחוייבת לאכוף ושמור, לשפוט ולהעניש את כל מי שקשור למתקפות הטרור האחרונות בניו יורק טיימס.

ביום שני פרסמה ממשלת ארצות הברית הודעת שבח על צעדיהם "החיוביים" של הפקיסטאנים.