מן המדבר והלבנון - ספר חדש

עשהאל לובוצקי היה מ"מ צעיר בגולני כשנשלח לשדה הקרב בבינת ג'בל. בספר חדש הוא מתאר את הקרבות, הפציעה והשיקום מנקודת מבטו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ז בכסלו תשס"ט

ספר חדש יצא לאור בימים האחרונים - 'מן המדבר והלבנון'. זהו ספרו של עשהאל לובוצקי, צעיר בן העיר אפרת שבגוש עציון, המתאר את ימי הלחימה במלחמת לבנון השנייה מנקודת מבטו של מפקד מחלקה בשטח.

בשיחה עם עוזי ברוך מספר לובוצקי על עצמו, על הספר החדש ועל המלחמה מהרגע בו קיבל את הפקודה להגיע לנקודת הכינוס לתוככי המלחמה. הוא מתאר את הרגע הקשה ביותר בתקופת הלחימה, בו תוך כדי קרב נוכח לגלות כי הגופה המכוסה אותה הוא מחלץ היא גופת חברו, עמיחי מרחביה ז"ל.

הוא מתאר את הרגעים הטראומתיים בהם יש להמשיך בלחימה ובמתן פקודות יבשות כאשר מכה בו התודעה שחברו הטוב זה שנים מחולץ על ידו כשהוא הרוג.

לובוצקי מספר על רגעי הצלה אישיים בהם שוב ושוב ניצל ממוות תוך כדי לחימה עד שנפצע קשות ברגליו. הוא מתאר את רגעי ההכרה בכך שנפגע ברגליו תוך כדי שראשו עסוק בביצוע משימות הקרב.

לבית החולים מגיע עשהאל כשרגלו הימנית כמעט קטועה לחלוטין ורגלו השמאלית פגועה גם היא באורח קשה. אלמלא עקשנותו של ד"ר לרנר, איש בית החולים רמב"ם, ליישם ברגלו השמאלית שיטות טיפול אורטופדיות שהביא עמו מרוסיה היו הרופאים משלימים את הליך קטיעת הרגל שהחל תוך כדי חילוצו.

כשמונה חודשים שהה עשהאל בבית החולים ברצף ניתוחים והליכי שיקום. במהלך תקופה זו הבחין שהוא אינו מצליח לשחזר את פרטי הקרבות כסדרם. כדי לשמר את הפרטים לעצמו הוא מעלה אותם על הכתב במעין יומן אישי כשהוא נעזר ביומני מבצעים בתצלומי אוויר ועוד. עשהאל לא שיער אז שהיומן האישי שהוא כותב בעידודם של קרובים יהפוך לספר שיזכה לברכתו של הרמטכ"ל לשעבר משה יעלון הכותב כי הספר מתאר את המשא המונח על כתפיו של מפקד ישראלי צעיר. "אשרי העם שאלו הם בניו", כותב יעלון.