תופעת 'האח הגדול' מדאיגה רבים מהאומנים ואנשי הרוח והתרבות ברחבי הארץ. התוכנית האח הגדול המשודרת בערוץ 2 כבר למעלה משלושה חודשים זוכה לרייטינג עצום. מדובר בקבוצת אנשים מגוונים, אשכנזי, ספרדי, הומו, ערבייה, דתי, ימני ושמאלני שהוכנסו לתוך בית סגור למשך תקופה ארוכה תוך שהם מצולמים 24 שעות ביממה. צופים בבית יכולים לשמוע ולראות את מעשיהם ושיחותיהם במהלך כל שעות היממה. אחת לכמה תוכניות מודח אדם מתוך הבית ע"פ הצבעת הצופים בבית והחלטת בני הבית הנשמרת בסודיות. הערב יערך הגמר במהלכו יזכה אחרון הנותרים בבית במיליון ש"ח.

השחקנית וכלת פרס ישראל, גילה אלמגור, יוצאת בראיון לערוץ 7 בחריפות נגד התוכנית. "אני לא צופה בתוכנית אך ממה שראיתי בהתחלה - הספיק לי. מדובר בתופעה מציצנית שמתחילה בטלויזיה ויורדת לחיים האישיים. יש עילגות נוראה בוטות שאין לה אח ורע. התעמרות אחד בשני, העלבונות. מדובר בתופעה כל כך שלילית ואני מקווה מאוד שלא נראה אותה חוזרת".

לדעת אלמגור, הטלויזיה אמורה לספק תוכניות מגוונות פופלאריות ותרבותותיות אך בתקופה האחרונה מדובר בחוסר איזון לחלוטין. יש מקום לכולם אך תופעת 'האח הגדול' השתלטה על לוח המשדרים, "עד מתי חוסר האיזון ישלוט כאן".

"הטלויזיה היא מכשיר ממנו אנו שואבים מידע כדי להעשיר את החיים. יש מקום לתוכניות ריאליטי אבל במינון ועם בקרה. הייתה התדרדרות מבחינה אנושית ותרבות. נקעה נפשי. הרצון הוא כעת להחזיר את הטלויזיה. לא רוצה טלויזיה כזו בביתי".

אלמגור השיבה לטענות לפיהן מדובר בערוץ מסחרי ולא חינוכי, "עם הצלחה אי אפשר להתווכח. מבטלים תוכניות דרמות ותרבות והטלויזיה מוצפת  בזבל הזה - אוי לנו. אך אין איזון".

לדבריה, אין ירידה באיכות או בכמות של המבקרים בתיאטרון, "יש עליה תלולה בצופי התאטרון דווקא בעידן כזה. קהל צעיר ובוגר. בתיאטרון יש מגוון של הצגות – הכל מכל והצופה יכול להחליט לעומת הטלויזיה שלא".

על שילוב נכון של איכות ורייטניג, אומרת אלמגור, כי יש לאכוף את חוק רשות השידור. אבל על החוק בישראל מצפצפים כמו בכבישים גם בטלויזיה.

אלמגור תוקפת את התופעה באח הגדול בה גבר שמנבל את פיו נהפך תוך יום יומיים לגיבור תרבות. היא דוחה בראיון את הטענות לפיהן דווקא חוסר במסורת היהודית מביא לתוכניות מעין אלה, "אני חושבת שמסורת זה דבר חשוב ויש לשמור עליה. אך במדינה חופשית יש מקום לכולם. אני מדברת על 'האח הגדול' - זה זבל והטלויזה מלעיטה את ילדינו בזבל".

"נותנים את המסך לזבלים. אנחנו נבכה על זה לדורות. גודל דור שלא יודע לגמור משפט כמו שצריך. ואם ילדים מדברים בכיתתם שהם מדיחים את חברתם לכיתה כמו בתוכנית - היכונו לאכזריות כמו באח הגדול", אמרה.

כתבות נוספות:

היום: אמנים נגד תרבות 'האח הגדול'