גם השנה: פרס מוסקוביץ' לציונות

הוועדה הציבורית לבחירת הזוכים בפרס מוסקוביץ' לציונות תמשיך ותכהן בתפקידה גם השנה. הפרס ינתן לדמויות שפעלו למען ההעשיה הציונית הערכית.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ג' בטבת תשס"ט

מפעל פרס מוסקוביץ' לציונות נוסד על ידי ד"ר ארווינג וצ'רנה מוסקוביץ', בשנה שעברה, כמעין משקל נגד ל"פרס ישראל", שבשנים האחרונות הוענק גם לדמויות המייצגות את השמאל הקיצוני (כפרופ' שטרנהל, הזכור בהתבטאויותיו החריפות בזכות הטרור הפלשתיני נגד המתנחלים).

יוזמי הפרס חשו כי הרבה מן העשיה ציונית בתחומים רבים איננה מקבלת ביטוי ממלכתי וציבורי מספיק, כיוון שהממסד נוטה יותר ויותר להוקיר ולהבליט דווקא את הערכים העולים בקנה אחד עם השקפת העולם הפוליטית שלו, שבשנים האחרונות נעה שמאלה במידה ניכרת. ערכים ציוניים מובהקים כהתיישבות, נדחקים מן הקונסנזוס, ולכן יש צורך לחזק את מי שמסמל ערכים אלו בפעילותו ומגשים אותם בחייו.

בשנים האחרונות נשחקו מאוד ערכי הציונות הקלאסית, ובראשם ערכי ההתיישבות. קיימת נטיה גוברת והולכת לזהות ערכים אחרים – ערכים סביבתיים וחברתיים (הראויים כשלעצמם להוקרה) – כערכים "ציוניים", בעוד שהערכים הציוניים של פעם מתוייגים כמיושנים ואף כעומדים כביכול בסתירה לערכים דמוקרטיים של שוויון וזכויות האדם. 

מגשימי הציונות האמיתית, הערכית, השורשית, בחברה הישראלית של היום, הפועלים לטובת צרכי הכלל, מתוך תחושת אחריות אישית, חזון ותחושת שליחות לאומית, כל אחד בתחומו, לעתים תוך הקרבת רווחתם האישית ואף תוך סיכון ביטחונם ומתוך מחוייבות אישית להבטחת חוסנו של הבית הלאומי היהודי, ראויים לחיזוק ולהוקרה ציבורית. 

מכאן הצורך להקדשת פרס מיוחד, שאליו מתלווה גם פרס כספי נכבד, דווקא למי שממשיך להגשים את הערכים הציוניים הקלאסיים – אלו שכולנו התחנכנו עליהם.

בשנה שעברה נקבע סכום הפרס על 100 אלף דולר, אך לאחר שהוועדה הציבורית החליטה לבחור בשלושה זוכים, הגדילו ד"ר ארווינג וצ'רנה מוסקוביץ' את סכום הפרס הכולל, ושלושתם קיבלו, כל אחד, פרס כספי בסך 50 אלף דולר. הזוכים אשתקד היום הרב דוד פנדל, ראש ישיבת ההסדר בעיר שדרות, משה (מושקו) מושקוביץ, מייסד ההתיישבות בגוש עציון ותא"ל (מיל.) רן פקר, מייסד פרוייקט חונכות הנוער "צהלה".

על הזוכים בפרס אשתקד: http://www.moskowitzprize.com/winners.htm .   

הזוכים בפרס לשנת 2008 מייצגים קשת מגוונת ביותר של עשיה ציונית. הם נבחרו מבלי להתחשב בזהויות פוליטיות או מגזריות, אלא על סמך העשיה הציונית הערכית שלהם בתחומים מגוונים ביותר. גורמים בצוות הפרס אמנם אינם חושפים את זהותם של מועמדים שכבר הוגשו לשנת 2009, אך מציינים כי גם השנה מסתמנת מגמה דומה של הגשת מועמדותם של דמויות מגוונות מכל מגזרי החברה הישראלית.

הוועדה הציבורית לבחירת הזוכים בפרס תמשיך ותכהן בתפקידה גם השנה. חברים בה: הגב' צ'רנה מוסקוביץ' – יו"ר, השר לשעבר, פרופ' משה ארנס, תא"ל (מיל.) אביגדור קהלני, סא"ל (מיל.) הרב ידידיה אטלס, השגריר לשעבר, מר יורם אטינגר, הרבנית אסתר יונגרייז, הרב פסח לרנר, סגן נשיא המועצה הלאומית של ארגון "ישראל הצעיר" והרב דניאל מוסקוביץ'. כיועץ מיוחד לוועדת הפרס משמש פרופ' ישראל אומן, חתן פרס נובל. השר לשעבר עוזי לנדאו, שהיה חבר ועדת הפרס אשתקד, לא יכהן השנה, לאחר שחזר לפעילות פוליטית. הגשת המועמדויות נמצאת בעיצומה והיא תימשך עד ל-7 בינואר 2009.

להגשת מועמדויות לשנת 2009 – גלשו לאתר הפרס www.moskowitzprize.com