בימים אלה השלים מרכז המידע למודיעין ולטרור עבודת מחקר מקיפה העוסקת בסוגיה המטרידה מאוד את מערכת הביטחון והמערכת המדינית בישראל – השימוש אותו עושים מחבלי החמאס באוכלוסיה האזרחית כמגן אנושי מפני מתקפות צה"ל עליהם.

הדו"ח פורס נתונים בדבר אופן הטמעת מלאי גדול של אלפי רקטות וטילים בקרב האוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה.

"השימוש הציני באזרחים כ"מגן אנושי" נועד לצמצם את מידת פגיעותם של חמאס ושאר ארגוני הטרור ולהעניק להם מעין "חסינות" מפני פעולות הסיכול והמנע של צה"ל, בהיותם מודעים להקפדתה של ישראל להימנע עד כמה שניתן מפגיעה באזרחים. הדבר נועד גם לאפשר לחמאס ושאר ארגוני הטרור לזכות ביתרונות מדיניים-תעמולתיים בקרב על התודעה ע"י הצגת ישראל כמי שפועלת נגד אזרחים חפים מפשע. תפיסה זאת שואבת השראתה מהניסיון שצבר חיזבאללה בלבנון ומהניסיון שצברו ארגוני הטרור הפלסטינים במהלך מערכת הטרור שהם מנהלים נגד ישראל מאז סוף שנת 2000", נכתב במבוא לדו"ח.

על פי דו"ח זה לחמאס ולשאר ארגוני הטרור ברצועת עזה יש כיום כ-20,000 נושאי נשק בדרגות שונות של מיומנות."פעילים אלו מצוידים בנשק קל, נשק נ"ט, מטעני חבלה רבי עוצמה, רקטות ומרגמות".

"חמאס ושאר ארגוני הטרור העתיקו ואף פיתחו את תפיסת הלחימה של חיזבאללה המבוססת על ניצול האוכלוסייה האזרחית כ"מגן אנושי", תוך התאמתה לתנאי הזירה העזתית, העדיפים על אלו של דרום לבנון. השימוש בתושבים הפלסטינים כ"מגן אנושי", המהווה פשע מלחמה והפרה בוטה של דיני הסכסוך המזוין ופשע נגד האנושות, מתבצע באופן שוטף ע"י ירי רקטות ומרגמות משטחים בנויים, המאוכלסים בצפיפות ובסמיכות למבנים ומתקנים (כולל מוסדות חינוך ומסגדים) הזוכים להגנה מיוחדת עפ"י אמנות ג'נבה", מדגישים מנסחי הדו"ח.

הדו"ח מציג דוגמאות רבות לאופן השימוש באזרחי הרצועה כ"מגן אנושי", בעת התקפות טרור נגד ישראל ובעת לחימה נגד צה"ל.

בין השאר ניתן למצוא בדו"ח את הפרקים הבאים:

א. מיקום תשתיות צבאיות וביטחוניות של ארגוני הטרור בקרב ריכוזי האוכלוסייה. (כולל בתי מגורים ומוסדות ציבור כגון מוסדות חינוך, מסגדים ובתי חולים). תשתיות אלה, שהותקפו ע"י צה"ל במבצע "עופרת יצוקה", כוללות פעילי טרור, אמצעי לחימה ותשתיות פיזיות: מפקדות, בסיסים, משרדים, מחסני נשק ותחמושת ומנהרות ותשתיות תת קרקעיות, מחרטות ובתי מלאכה ובונקרים. בניית המערך הצבאי והביטחוני בקרב האוכלוסייה חושף אותה ל"תאונות עבודה" הנגרמות לעיתים קרובות ובו בזמן היא מוצאת עצמה עומדת בקו הלחימה הראשון מול פעולות הסיכול והמנע של כוחות הביטחון הישראליים ומול סכסוכים אלימים פנים-פלסטינים.

ב. ירי רקטות ופצצות מרגמה מתבצע מקרבת בתי מגורים של אזרחים פלסטינים ולעיתים אף מקרבת מוסדות חינוך ומסגדים. חוליות הירי מתמקמות במכוון בקרבת בתי מגורים על מנת להסוות את חוליות המשגרים ולהגן עליהן מפני צה"ל. הירי משבש את שגרת החיים של האוכלוסייה, חושף אותה לפעילות סיכול ומנע של צה"ל ומסכן את חיי התושבים. לעיתים מתפוצצות רקטות בעת הטיפול בהן לקראת שיגורן; בחלק מהמקרים נופלות רקטות הקסאם (שאיכותן הטכנית נמוכה) בשטחי הרצועה וגורמות להרוגים ולפצועים בקרב התושבים.

ג. שימוש יזום באזרחים, כולל ילדים ונערים, על מנת לשמש כ"מגן אנושי" לפעילי טרור שארגוני הטרור חוששים כי בתיהם יותקפו ע"י צה"ל. במהלך מבצע "עופרת יצוקה" ובמקרים נוספים בעבר ניצלו ארגוני הטרור באופן ציני הודעות מקדימות של צה"ל המכוונות לגרום לאזרחים להתפנות מאתרי התקיפה, לשם גיוס יזום של אזרחים ובכלל זה ילדים ונערים להגנה על בתיהם של פעילי טרור. ראש ממשל חמאס אסמאעיל הניה ופעילי טרור נוספים (כדוגמת נזאר ריאן, פעיל חמאס בכיר שנהרג ע"י צה"ל במבצע "עופרת יצוקה"), התפארו בפומבי בדרך פעולה זו, המבוססת על מודעותם להקפדה של צה"ל, שלא לפגוע באזרחים.

ד. לחימה נגד צה"ל מתוך בתי מגורים ומוסדות ציבור ושימוש באמבולנסים לפינוי פעילי טרור . במהלך מבצע "עופרת יצוקה" מצאו פעילי טרור ואנשי ביטחון מקלט בבתי חולים,במוסדות חינוך ובמסגדים. מקרבת אחד המסגדים, שהותקפו ע"י צה"ל, נורתה אש רקטות לעבר ישראל. זאת ועוד, במבצעים שניהל צה"ל ברצועה בשנים האחרונות, כולל מבצע "חורף חם" (מרץ 2008) ו"ענני סתיו" (אוקטובר 2006), נחשפו לוחמיו לבעייתיות הכרוכה בלחימה של פעילי טרור מתוך מקומות מגורים ותוך הסתייעות באזרחים , כולל נשים וילדים, לצרכי משימות סיור ומודיעין. בכמה מקרים היו פעילי הטרור לבושים בבגדים אזרחיים, דבר שהיקשה להבחין בינם לבין האזרחים. במהלך מבצע "חורף חם" חשף צה"ל אמצעי לחימה שהיו מוסתרים בתוך מסגד במחנה הפליטים ג'באליא. במהלך קרבות בשכונת אלזיתון (2004) השתמשו המחבלים באמבולנסים של אונר"א לפינוי פצוע ופעילי טרור. כל אלו מהווים הפרה בוטה של דיני המלחמה וניצול לרעה של ההגנה המיוחדת הניתנת לבתי תפילה, למתקנים ולכלי רכב רפואיים.

ה. אימונים, תרגילים ותצוגות לחימה, החשובים לשיפור כשרותם המבצעית של ארגוני הטרור ולהעלאת המורל. הללו נערכים במקרים רבים בלב ריכוזי האוכלוסייה בקרבה חשים המחבלים ביטחון רב יותר מאשר באזורים חשופים. האימונים ומפגני הכוח מסכנים את חיי התושבים. הם משבשים את שגרת החיים שלהם, חושפים אותם ל"תאונות עבודה" מסוגים שונים (ירי תועה, פיצוצים של חומרי נפץ) וחושפים אותם לפעולות סיכול ומנע של צה"ל. תושבי הרצועה פנו לא פעם בבקשות לארגוני הטרור לשים קץ לתופעה זאת אולם פניותיהם לא זכו למענה. תופעות אלו התגברו בששת חודשי ה"הרגעה", שקדמו למבצע "עופרת יצוקה".

ו. שימוש בילדים ונשים כ"מגן אנושי". ארגוני הטרור עשו שימוש בתהלוכה יזומה של כ- 200 נשים על מנת לחלץ עשרות מחבלים, שהתבצרו במסגד נצר, שבבית חאנון, בעת פעולת צה"ל בצפון הרצועה (נובמבר 2006). המחבלים התערבבו בין הנשים, שניצלו את הימנעות צה"ל מירי לא מדויק לעברן והצליחו להימלט ממקום הלחימה. בעת לחימת צה"ל ברצועה בעבר נקלעו לא פעם ילדים ונערים למעגל הלחימה. לעיתים נעשה הדבר ביוזמת הילדים ולעיתים בעידוד ארגוני הטרור, שפעיליהם ירו לעבר צה"ל מוקפים בחבורות ילדים ונערים (הדבר תועד היטב ומופיע בהמשך העבודה). בנוסף לכך נעשה שימוש יזום בנשים וילדים לצרכים התקפיים (פיגועי התאבדות ע"י נשים, איסוף מודיעין, הברחת אמצעי לחימה, ועוד). תופעות מעין אלה עלולות לחזור בעת הפעולה הקרקעית של צה"ל ברצועת עזה במסגרת מבצע "עופרת יצוקה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו