ד"ר גיא בכור מהמרכז הבינתחומי בהרצליה, מסביר בראיון לערוץ 7, כי החמאס שבוי בפנטזיית ניצחון כביר אותו הוא בטוח שהשיג, "חמאס עדיין נמצא בתוך השקר המוחלט, אולם התקשורת הערבית, ובעיקר רשת אל-ג'זירה, משדרים את כל השקרים הללו, ובעידן פוסט מודרני כמו זה שבו אנון מצויים בו, הדברים מתקבלים באופן כזה שבו כל צד מציג את 'הנרטיב' שלו".

לדברי בכור, זו הסיבה בגללה החמאס לא מיתן את דרישותיו מאז פרוץ הלחימה על אף המכות הקשות אותן ספג מידי צה"ל, "אני מעריך שמבחינת ההרתעה מול גורמי החמאס ברצועה המצב השתפר, אולם מבחינת המצב בשטח חמאס יכול להחזיר את המדינה אותה הקים ברצוע תוך תקופה של כחצי שנה, וגם ההסדר בסוגיית ההברחות אינו מספק בכל מענה לבעיה".

בכור איננו מתרשם מהדיבורים בצמרת הישראלית על התפקיד החיובי אותו ממלאת מצרים, "למצרים יש תפקיד שלילי בכל מה שקשור לנושא הגבול בינו לבין רצועת עזה. למה שהמצרים ידאגו לגבול שלנו? כשצה"ל מטפל בעזה זה נוח למצרים, שלא צריכים לדאוג למה שקורה בין עזה למצרים, זה נוח לאבו מאזן שקיווה לחזור לרצועה על גבה של ישראל וזה נוח לכל העולם הערבי שנהנה לראות כיצד ישראל מאבדת נקודות בזירה הבינלאומית עם התמונות הקשות מהרצועה".

בכור טוען כי המצב הפנימי במצרים כלל לא נתן סיכוי למובארק בלהוות גורם משמעותי בסיומו של המבצע הצבאי, "מובארק כבול על ידי גורמי האופוזיציה והאחים המוסלמים, הוא כבר איננו יכול לעצור את כולם ולהשליך לכלא כפי שנעשה בעבר, ובניגוד למלחמת לבנו השנייה שם אנחנו גיבשנו קואליציה בינלאומית שסייעה להסדיר את המצב על הגבול, הרי שבמלחמה הזו, על אף התמיכה הבאמת משמעותית של מדינות אירופה, אין שום מנגנון שיבטיח את פתרון בעיית הברחות הנשק ממצרים לרצועה".

בכור קובע כי חל שיפור ניכר בצה"ל מאז מלחמת לבנון השנייה בעיקר בצד המנטלי, "צה"ל הפסיק לחשוש מכל האיומים, זו בסך הכל מערכת יחסי ציבור של חמאס ובצה"ל הבינו את זה".