מי ישקם את רצועת עזה – החמאס או הרשות-הפלשתינית? הנושא הזה הוא שעומד במרכז הדיונים בין ישראל ומדינות אירופה.

בירושלים מעוניינים שמשימת שיקום הרצועה תוטל על כתפי הרשות הפלשתינית. גורם ביטחוני בכיר מגלה כי המגמה בירושלים היא להחזיר את חבל עזה לשליטת אבו-מאזן לא דרך כידוני צה"ל, אלא באמצעות השליטה על הכסף.

לדברי הגורם הביטחוני, לאבו-מאזן אין היום כוח צבאי שיאפשר לו להתמודד עם החמאס, גם כאשר האחרון מושפל ומוחלש כמו שלא היה מעולם. החזרת אבו-מאזן לעזה דרך ניצחון ישראלי, היתה גורמת לאובדן הלגיטימציה של שלטונו. הדרך היחידה שתאפשר לרשות הפלשתינית ביו"ש להחזיר לעצמה את הסמכות ברצועה, היא רק דרך שיקום הרצועה, שספגה נזק רב בעקבות 22 ימי הלחימה בדרום. לכן ישראל פועלת שהכספים הבינלאומיים לשיקום הרצועה, יעברו דרך הרשות הפלשתינית ולא דרך החמאס כדי "להחזיר את אבו-מאזן לרצועה בדלת האחורית". שיקום הרצועה ימומן בעיקר על ידי הקהילה הבינלאומית. ההערכה היא שעלות השיקום תסתכם בכ-2 מיליארד דולר.

לדברי הגורם הביטחוני, לא מדובר במשימה בלתי אפשרית. לרשות הפלשתינית יש עדיין 700 אלף פקידים מקבלי משכורות בכל חודש. אפשר להטיל עליהם את חלוקת הכספים, שהם יהיו אלו המחלקים את הכספים לאנשים שבתיהם נפגעו. "עדיף שיקבלו את הכספים מאבו-מאזן ולא מאיראן" – אומר הגורם הביטחוני.

בישראל לא שוללים ממשלת אחדות פלשתינית

ישראל, אומר הגורם הביטחוני, נהנית בנושא הזה מתמיכה של מצרים, אשר לה חשבון ארוך עם החמאס ועם איראן כאחד. מובארק כבר הבהיר כי הוא לא יאפשר הכנסת כסף איראני או סורי דרך ארצו. הבעיה היא שמקורות דיפלומטיים ערביים דיווחו בנושא זה, כי המדינות הערביות התורמות הסכימו שכספי התרומות לא יגיעו ישירות לחמאס או לרש"פ אלא למי שזקוק להם. הוסכם גם שהבנק העולמי יהיה אחראי על אומדן הנזקים בעזה.

בישראל לא שוללים לפיכך ממשלת אחדות מחודשת בין החמאס והפתח', שדרכה יוכל אבו-מאזן לעסוק בשיקום הרצועה. אבו מאזן עצמו קרא בפסגת כוויית אתמול לנציגי חמאס להקים ממשלת אחדות גם בעזה וגם ביו"ש, וביקש לקיים ישיבה דחופה במצרים בעניין. "מה שדרוש היום הוא שכל הפלשתינים ייפגשו כדי להשיג הסכם", הצהיר אבו מאזן בפיסגה שהתכנסה לדון בגיוס שני מיליארד דולר לשיקומה של עזה.

ישראל מתכוונת לפקח מקרוב אחר פעולות השיקום של עזה. החשש בישראל הוא שהפרויקטים השונים יסייעו לחמאס. לטענת דיפלומטים מערביים, בישראל דורשים ערובות לכך.

אתמול הודיעה נציבת יחסי החוץ של האיחוד, בניטה פררו-ולדנר, כי האיחוד האירופי לא יעביר כספים לטובת שיקום תשתיות ומבנים בעזה כל עוד חמאס שולט ברצועה. הנציבה הדגישה, יחד עם זאת, כי היא מצפה להעברה מהירה של סיוע הומניטרי לאיזורי הקרבות. פררו-ולדנר ציינה כי אם פת"ח יעלה מחדש לשלטון ברצועה, תתגייס הקהילה הבין-לאומית לשיקומה.

מלך סעודיה, עבדאללה, הצהיר כי מדינתו תתרום מיליארד דולר לבנייתה מחדש של עזה. את הדברים אמר עבדאללה במושב הפתיחה של הפסגה הערבית בכוויית.

רה"מ הפלשתיני, סלאם פיאד, אמר שלשום כי מנהיגים מערביים ומזכ"ל האו"ם הציעו לרשות הפלשתינית להקים ועדה בינלאומית זמנית שתהיה אחראית למימון וארגון פרויקט שיקום רצועת עזה. עם זאת, לטענתו, ההצעה מעמיקה את הפילוג הפלשתיני מאחר שהיא מבוססת על ההנחה כי ההפרדה בין יהודה ושומרון לרצועת עזה תימשך.

פיאד הבהיר כי הקהילה הבינלאומית מעמיקה את הפילוג הקיים בזירה הפלשתינית על ידי כך שהיא אינה עושה דבר כדי להתמודד עמו. 

דיפלומט מערבי אמר בתגובה כי ההצעה לא הועלתה במטרה להתעלם מיו"ר הרשות הפלשתינית אבו מאזן. לדבריו, הרשות איננה שולטת בעזה והמערב רוצה לשקם את הרצועה מהר ככל האפשר. אחד מסגניו הבכירים של אבו מאזן ציין בתגובה כי יו"ר הרשות לא ביקש מהמערב לסייע בחידוש שליטתו ברצועה.