ברית מילה נערכה אתמול (ג') בבוקר ביישוב החרב שאנור שבצפון השומרון. טקס ברית המילה נערך לתינוק שנולד לרינה ושי ירד, ממגורשי שאנור. התינוק נקרא בישראל שלמה ברוך.

שלוש שנים וחצי לאחר שהיישוב שאנור נעקר יחד עם היישובים חומש, גנים וכדים, השתתפו היום עשרות ממגורשי שאנור וחומש, חברי גרעין השיבה לחומש "חומש תחילה" ובני המשפחות בטקס ברית המילה המרגש.

הברית נערכה לאחר שנה וחצי של שהייה רצופה יהודית בחומש של אנשי "חומש תחילה", זאת לאחר עליה גדולה לשאנור של כ-150 איש למחרת יום העצמאות ותפילת "סליחות" בהשתתפות עשרות לפני ראש השנה.

הברית התקיימה במצודה ההיסטורית של שאנור, סמל היישוב, שנשארה שלמה , ממתינה לתושביה.

המצודה ההיסטורית בשאנור צילום: חומש תחילה

שי ירד, האבא המאושר, סיפר כי "דווקא כיום, לאחר שהסתיימה המלחמה שבאה עלינו כתוצאה מהגירוש, היה חשוב לנו לערוך את ברית המילה מהמקום שבו הכל התחיל כדי להמשיך את תהליך התיקון האמיתי של התוצאות הקשות שיצר הגירוש ולחזור הביתה, לשא-נור וחומש".

התינוק נקרא שלמה ברוך ע"ש שלמה בן יוסף, הבית"רי עולה הגרדום הראשון שנתלה ע"י הבריטים ועל שם ברוך מזרחי, לוחם אצ"ל שמת מות גיבורים ליד שאנור בדרך לפעילות מבצעית של האצ"ל כנגד כנופיות קאוגג'י והיה קבור בסמיכות לישוב עד שהועבר לבית עלמין  צבאי לאחר שחרור השומרון במלחמת ששת הימים.

האב שי הסביר את הסיבה לבחירת השם, "אל מול חולשת המנהיגים גבורת הלוחמים ממשיכה ללוות אותנו עוד מאז, והיא זו שתוביל אותנו למדינה יהודית חזקה".

טקס הברית צילום: חומש תחילה

יוסי דגן, דובר "חומש תחילה" אמר הברית הזו היא גם ברית של משפחת חומש ושאנור כולה עם אדמתם ועם ביתם. לא נשקוט ולא ננוח עד שתתוקן החרפה של גירושנו מבתינו בצפון השומרון וגירוש אחינו מאדמתם בגוש קטיף".

לדבריו, "ברית המילה היום היא צעד חשוב והתקדמות בדרך חזרה הביתה, אנחנו בטוחים כי הממשלה הבאה תתקן את טעות ומחדל הגירוש ותקים את שאנור וחומש מחדש. אני מאמין כי את בר המצווה של התינוק תיחגג בעיר שאנור הבנויה".

כזכור, בי"ח אב תשס"ח - יום השנה השלישי לגירוש -  התקיימה על הריסות הישוב חומש חופה, חתונתם של שונמית ואסף וולברג, מפעילי "חומש תחילה" שבחרו להינשא דווקא ביום הגירוש ודווקא בחומש כדי "להצמיח חיים בדיוק מאותו מקום וזמן".

כמו כן התקיימה בחומש הכנסת ספר תורה בחנוכה, ספר תורה שהוכנס לישיבה שהוקמה בחומש ע"י "חומש תחילה" ופועלת במקום מזה כשנה וחצי. בנוסף התקיימו בחומש בחודשים האחרונים כמה אירועי "שבע ברכות": לזוגות שהתחתנו ובחרו לקיים את "שבע הברכות" שלהם בהריסות הישוב חומש.

לפני כשלושה שבועות כתב סגן ראש הממשלה ושר התמ"ת השר אלי ישי לגרשון מסיקה, ראש המועצה האזורית שומרון, מכתב תמיכה בהקמת חומש ושא-נור מחדש והצהיר כי יש לפעול לכך בכנסת ובממשלה הבאה.  גם ח"כ משה כחלון (ליכוד) הצהיר השבוע במהלך סיור בשומרון כי יש לבנות מחדש את חומש ושא-נור.