פרסי ירושלים בכנס ירושלים השישי

השנה תחלק הנהלת כנס ירושלים חמישה פרסים על מפעלי חיים או מעשי גבורה שהחותם שהשאירו יצרו את הלבנים הבונות את מדינת ישראל.

תגיות: יאיר הירש
עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ט בטבת תשס"ט

כנס ירושלים מחלק בכל שנה פרסים לאנשים או למפעלי חיים מיוחדים אשר תרומתם לחברה הישראלית והיהודית היתה מיוחדת במינה. השנה תחלק הנהלת הכנס 5 פרסים מיוחדים על מפעלי חיים או מעשי גבורה שהחותם שהשאירו יצרו את הלבנים הבונות את מדינת ישראל.

פרס ירושלים בסימן עזרה הדדית ניתן לארגון פעמונים

ארגון פעמונים שחרט על דגלו הטמעת מסר של אחריות כלכלית אישית הינו עמותה המבוססת על מתנדבים המסייעים למשפחות לצאת ממעגל קסמים של חובות כספיים וניהול כלכלי כושל של משק בית.

משפחות רבות בישראל נתונות בקשיים כלכליים. חלק ניכר מהם מצוי באופן קבע ב"משיכת יתר", בחובות וכדו'. ובייחוד בימים אילו של חוסר ודאות כלכלית.

למשפחות אלו קמו מסייעים רבים וברוכים, אך התבוננות קלה ברוב ארגוני הצדקה והקרנות השונות תגלה עד מהרה מכנה משותף -  השתדלות לפתרון מקומי ועכשווי של מצוקות המשפחה הנזקקת: אם בסל מזון, אם במענק כספי. הצד השווה שבהם הוא סיוע חירום חיוני ונחוץ העוזר להישרדות המשפחה לאותו זמן נתון. אבל, במבט מעמיק יותר ולאורך זמן יתברר עד מהרה כי לאחר שבוע, שבועיים או חודש שוב נזעקת המשפחה לשחר לפתחם של נדיבים, עובדים סוציאליים, ומנהלי קופות הצדקה - שהרי שוב הילד זקוק לטיפול שיניים, ושוב הבנק לוחץ לסגור את האוברדרפט ואם ילקוט כבר יש, עתה הגיע תור הטיול השנתי וחוזר חלילה.

בפעמונים הגיעו למסקנה שחייבים לטפל בבעיה מן השורש, למצוא שיטה שתעמיד את המשפחה על רגליה הכלכליות, ותלמד אותה לחיות באיזון כלכלי על פי יכולתה, כך שבמהלך ארוך ומחושב המשפחה לא תזקק יותר לעזרה.

וכך בסיוע מאות מתנדבים העוברים הכשרה מקצועית ייעודית מסייע הארגון למשפחות בתכנון וניהול כלכלי נכון של משק הבית. ויציאה ממעגל הקסמים של הנזקקות והתלות באחרים. "ללמוד לדוג דגים ולא לבקש כל פעם דג חדש" .

וכך במשך יותר מעשור בניצוחו של הרב אוריאל לדרברג מסייע הארגון ומציל אלפי משפחות בישראל.

פרס ירושלים בסימן יישוב הארץ ניתן למר שמואל ברינבוים מנכ"ל משהב

חברת משה"ב נוסדה בשנת 1960 ע"י מיזוג שתי החברות "משכנות" ו"הבונה" שנוסדו בשנים 1936-1937 ע"י הסתדרות הפוהמ"ז מתוך חזון ומעוף, הראשונה דאגה לרכישת קרקעות וייזום ובניית שכונות דתיות והשניה חברה קבלנית לבצוע בניה ופיתוח.

היום מבוצעות שתי הפעילויות ע"י חברת משה"ב שהינה יזמית וגם מבצעת.

החברה הפכה ליחידה בארץ המתמחה בבניית שכונות דתיות בעיקר לציבור הדתי לאומי. בשכונות משה"ב נוצרו חיי קהילה דתיים ותוססים אשר משכו אליהם בוגרים וצעירים, משפחות לדורותיהן, שחיפשו את המשותף, את אורחות החיים והשכנות הטובה. קהילות כאלו של מאות משפחות נוצרו בשכונות משה"ב ברחבי הארץ.

בשנות העלייה הגדולה של יהדות רוסיה חל מהפך בענף הבניה ותחת הנהלתו של רו"ח שמואל בירבוים ובראשות היו"ר אליעזר אבטבי, מזכ"ל הפוהמ"ז, הכפילה החברה ואף למעלה מכך את היקפי הבניה שלה לאלפי דירות חדשות.

החברה בהיותה פורצת דרך לציבור הדתי הלאומי באזורים חדשים בארץ בנתה בשנים האחרונות שכונות חדשות במודיעין, בשוהם, בראש העין, בהר חומה בירושלים, במערב ראשל"צ, באלעד, בגבעת שמואל, במזרח נתניה, בפתח תקווה, בגבעת זאב שליד ירושלים ועומדת להתחיל בקרוב שכונה חדשה של 304 יח' דיור בהדר גנים בפתח תקווה על אדמות מושב נחלים וכן קוטג'ים באלקנה.

כמו כן בנתה ובונה החברה לציבור הכללי במבשרת, בהר אדר, בארנונה בירושלים ובמערב נתניה.

בשנים האחרונות נכנסה החברה לתחום חדש מתוך אמונה שכאן טמון העתיד החדש של ענף הבנייה והוא פרויקטים בתחום התחדשות עירונית, הידוע בשם פינוי בינוי.

במסגרת זאת מטפלת החברה בהיקף של למעלה מ- 1,000 יח' דיור בגבעתיים, בקרית אונו ובפתח תקווה.

פרס ירושלים בסימן עבודה עיברית ניתן למשק אחיה

חברת "ארץ זית שמן מובחר"  בע"מ הוקמה בשנת 2003 כהמשך לפועלו המבורך של הרב יוסי שוקר ז"ל במטרה לעסוק בחקלאות.

החברה חרתה על דיגלה את ערך "העבודה העברית" וכיום עובדים בה כ – 40 עובדים, כולם תושבים מישובי הסביבה.

החברה נוסדה ע"י שלושה תושבי היישוב עלי: אמיר בירנבאום, פנחס עציון ויגאל נוה, ולאחר זמן נוספו המשקיעים מר משה נמדר, מר מוני ליימן ומר אילן הירשפלד. יאיר הירש משמש כמנכ"ל החברה.

ברשות משק אחיה  כ – 500 דונם זיתים לשמן, ובהם כ – 15,000 עצי זית.  הזיתים הינם מזנים שונים כגון: סורי, ברנע, פיקואל ועוד...

ביוני 2007 החליט דירקטוריון חברת "ארץ זית שמן מובחר בע"מ" לפתח ערוץ חקלאי נוסף ולטעת כ-400 דונם כרמי יין בשטחי החברה בעמק שילה. מבדיקות של מומחים עולה כי כרמי החברה ממוקמים באזור המשלב את מירב היתרונות הנדרשים כגון: גובה, אקלים, סוג קרקע וכי הפדיון לדונם מכרמים אלו יהיה רב בע"ה.

הכרמים נטעו בחלקות בגובה של כ – 700-800 מטר מעל פני הים, פרמטר זה משפיע לחיוב על איכות הענבים, כפי שכבר בא לידי ביטוי בהתעניינות הגדולה של  מספר רב של יקבים מכל רחבי הארץ. הזנים הגדלים בכרם: קברנה סובניון, שיראז ועוד

בבעלות החברה כלים חקלאיים ובית בד (אחד מבתי הבד הגדולים בארץ).

החברה מפעילה מזה חמש שנים בית בד ומקבלת זיתים מטובי החקלאים היהודים מכל רחבי הארץ מהגולן ועד הר הנגב בנוסף לזיתים הגדלים כאמור בשטחי החברה.

שמו הטוב של שמן הזית של החברה נישא בכל רחבי הארץ ומכירות החברה צומחות באופן עקבי משנה לשנה.

בשנת 2008 מכרה החברה כ 250,000 בקבוקי שמן ברשתות ובחנויות ברחבי הארץ.

פרס ירושלים בסימן היסטוריה יהודית ניתן לד"ר אריה מורגנטשרן

ההיסטוריון ד"ר אריה מורגנשטרן, עמית בכיר במרכז שלם, חוקר את הזיקה של היהודים לארץ ישראל מזה שנים רבות. קודם לכן שימש בתפקידים בכירים במערכת החינוך וכמרצה בכיר לתולדות עם ישראל ולהיסטוריה במוסדות אקדמיים מובילים.

ד"ר מורגנשטרן חיבר מספר ספרים וכתב עשרות מאמרים העוסקים בעיקר בחידוש היישוב היהודי בארץ במאות האחרונות.

במחקריו, המתבססים גם על חומרים ארכיוניים שנחשפו לאחרונה, מוכיח ד"ר מורגנשטרן כי הלאומיות היהודית היא חלק בלתי נפרד מהמחשבה הרבנית והקבלית מזה מאות בשנים, ומראה כי גם לאחר המשבר של משיח השקר שבתאי צבי, התגברו הציפיות לגאולה והעלייה לארץ.

ההיסטוריה היהודית, אם כן, כולה בסימן געגועים לשיבת ציון ופעילות הולכת ומתגברת לחידוש ימיה כקדם.

פרס ירושלים בסימן גבורה יהודית למר יואב מזרחי 

"ויהי בימים ההם ויגדל משה ויצא אל אחיו וירא בסיבלותם וירא איש מצרי מכה איש עברי מאחיו: ויפן כה וכה וירא כי אין איש ויך את המצרי ויטמנהו בחול:" שמות ב' י"א, י"ב

וכך במרחק אלפי שנים בבוקרו של עוד יום רגיל בדרכו עם הרכב לביתו במרכז העיר ירושלים בירת ישראל נקלע יואב מזרחי למה שבשלב ראשון נראה כמו תגרה בין שוטר יהודי לערבי מקומי.

יואב כמו של משה רבנו לא עומד מנגד, הוא מחנה את רכבו ויוצא לסייע לשוטר, אז הוא גלה לערבי סכין ולמעשה המחבל דוקר את השוטר , יואב לא מהסס ומצליח להבריח את המחבל ומתחיל לרדוף אחריו תוך כדי מנוסתו מצליח המחבל לדקור את אברהם עוזרי הי"ד בתום מרדף קצר כשיואב חמוש רק באמונתו בקב"ה מצליח יואב להשיג את המחבל ולהפילו לקרקע ובכך הוא מנטל את המחבל עד להגעת כוחות הבטחון.

פעולה מהירה , נחישות ללא מורא וערבות הדדית, חדור באמונה ובאהבת ה' אכן למופת ולתפארת