מדד הניקי של טוקיו סיים את יום המסחר הראשון של השבוע בשפל של שלושה חודשים, וטויוטה- יצרנית הרכב הגדולה בעולם, צפוייה להקטין את ייצור כלי הרכב בחמישית – כך פורסם הבוקר. בכיר בקרן המטבע הבינלאומית מודה היום שגם הם עומדים להנמיך בסוף השבוע הקרוב את תחזית הצמיחה העולמית לקצב שנתי של בין אחוז לאחוז וחצי... ובאמת מה הפלא שכתגובה המטבע היפני שעשה שרירים לאחרונה, סוף סוף נופל מטה אל מול הדולר לרמה של 89.06 יין לדולר... עם מקום לנסיגה נוספת.

הליש"ט נחלש בעוד המשקיעים חוששים לעתיד המערכת הבנקאית בבריטניה

המטבע האמריקני עצמו מתחזק הבוקר אל מול הפאונד סטרלינג וכמעט מגיע מחדש לשיא של 23 שנה לנוכח העננים הקודרים מעל הסיטי של לונדון והחשש ממיתון כבד שכבר כעת פוגע בכלכלה הבריטית. הפאונד נסחר כעת ברמות של 1.36 דולר, וכנגד היין ברמה של 120.55 יין כשצריך לזכור את השפל אליו הגיע בשבוע שעבר... 118.80 יין לפאונד. דיווחים מקומיים מצביעים על נכונותה של ממשלת בריטניה לעבור לשבוע עבודה של 3 ימים בלבד כפי שהיה נהוג בתקופת משבר האנרגיה של שנות השבעים, כדי להתמודד עם המיתון ולמנוע פיטורים המוניים, אבל מהלך שכזה גם יוכיח שבריטניה נמצאת באחד מהמשברים הפיננסים הגדולים ביותר מעודה, אם לא החריף ביותר.

בזירה המקומית – סטנלי פישר עם הסכין ביד, בדרכו לחתוך את הריבית

יום אחרי שנגיד בנק ישראל פרסם תחזית של מיתון למשק הישראלי, הוא יחבוש היום את כובעו של קובע המדיניות הפיסקלית ויפרסם את החלטת הריבית. ההערכות בשוק מדברות על הפחתה של עד שלושת רבעי האחוז לשיעור הנמוך ביותר בתולדות מדינת ישראל.  הבנק הודה שרוב המידע המצטבר כרגע הוא שלילי והדבר אולי בתזמון מאוחר מה, ישפיע על השקל. המטבע הישראלי נמצא במגמת ירידה הבוקר והדולר מתחזק מולו ב-0.7 לכ-4 שקלים. רמת הקיצון כרגע היא 4.02 שקלים ותמיכה ב-3.77 ש"ח.

יורד, יורד, יורד... מחיר הנפט צונח

לאחר שבשבוע החולף האמיר מחירה של חבית נפט ב-9.2%, כעת חששות משקיעים כי המיתון העולמי הולך ומחמיר ויגרום לצניחה משמעותית בביקושים לנפט, לוחצים את מחירו כלפי מטה. מחיר חבית נפט לחלוקה בחודש מרץ עומד על 45.6 דולר לחבית במסחר האלקטרוני ונסחר בבוקר יום שני סביב ה-46.02 $. להערכת כלכלנים, מדד משולב של מספר אינדיקאטורים כלכליים אמריקניים נפל לשפל של חמש שנים בחודש שעבר וההשלכה המיידית היא כי הביקוש האמריקני לנפט עומד לקטון אף יותר, ומחירו יצעד במגמה דומה – דרומה. לקראת סיום שבוע המסחר הנוכחי צפוי להתפרסם דו"ח שהצפי אליו מראה כי כלכלת ארה"ב התכווצה ב-5.5% ברבעון האחרון, השיעור הגבוה ביותר ב-26 השנים האחרונות. כעת רוב הכלכלנים מעריכים שמחיר הנפט לא עומד להתאושש בעתיד הקרוב.

הזהב שוחה סביב רף ה-900$

מחירי הזהב נפלו הבוקר בתיקון טכני מתחת לרף 900$, כפאוזה במרוץ צפונה אותו ביצעה המתכת היקרה בשבוע שעבר כשמחיריה עלו ב-5%. ביום שישי האחרון הצליח הזהב להשיג מחירי שיא במונחים של סטרלינג ואירו בעוד משקיעים רבים המשיכו לראות בו כמקום מקלט יציב בימים טרופים אלו של אי וודאות במערכת הבנקאית העולמית. אחד מהסממנים הברורים ביותר להצבעת אמון זו הינה רכישת הזהב המסיבית שביצעה קרן "אס פי די אר" ושהביאה את מצבורי הזהב שלה לשיא חדש. בבוקר יום שני נסחר הזהב סביב רמות ה-900$ כשהמומנטום עדיין מצביע על נסיקה מעלה תוך כדי תיקונים טכניים דרומה.