הרמטכ"ל לשעבר, משה יעלון, אמר הערב בכנס ירושלים כי מדינת ישראל סובלת מהיעדר חזון. "כשנשאלים אזרחים מה הם מחפשים במדינה אז חלקם משיבים 'מדינה שכיף לחיות בה' אולי כיף לחיות במקום אחר?. האם זה מה שאנחנו מחפשים?", שאל יעלון.

יעלון התייחס לסכסוך הישראלי פלסטיני ואמר כי ישראל סובלת מקיבעון שנים רבות בחשיבתה מול הפלסטינים, "גם כשקורים דברים אנחנו עדין חושבים על 'המלחמה הקודמת' טישטוש ובילבול. מנהיגות שמטשטת ומבלבלת היא לא מנהיגות", אמר יעלון.

יעלון אמר כי מהסכם אוסלו ועד היום עדין לא קמה הנהגה פלסטינית שמסכימה כי זכותו של העם היהודי למדינה יהודית, "גם אבו מאזן סירב לומר במסיבת עיתונאים כי ליהודים מגיעה מדינה. הוא אמר 'מדוע לדת מגיע מדינה? למה ליהדות מגיעה מדינה' - רק אנחנו לא דיווחנו על זה. הוא נמנע מהתחייבות על שתי מדינות לשני עמים".

יעלון שאל "מאיפה הקביעה הזו שאחרי נסיגה לקווי 67 ישראל תגיע למנוחה והנחלה. לפני 67 לא היה טרור?".

לדבריו, במשך שנים ההנהגה הישראלית עוצמת עיניים מול המתרחש בשטח, "זה לא שטחים תמורת שלום אלא שטחים תמורת טרור. ביצענו את הסכם אוסלו וקיבלנו למעלה מ-1000 הרוגים, ביצענו את ההנתקות קיבלנו - שטחים תמורת רקטות. גם אחרי כל המהלכים האלה העיניים של ההנהגה עצומות הם נשארים עם אותה אסטרטגיה ואותה תפיסה".

עלון התייחס לטוענים כי קיים לחץ על ישראל מצד העולם, "אני טוען עובדתית כי ארה"ב לא לחצה את ישראל ללכת לאוסלו ולא ללכת להתנתקות. ארה"ב התנגדה לשיחות עם סוריה ואצלנו מדברים על הנושא".

יעלון קרא מעל בימת הכנס להפסיק את הדיבורים על 'שטחים תמורת שלום', 'חלוקת ירושלים' והפסקת הכיבוש. לדבריו ביהודה ושומרון יש לערבים חופש פעולה וישראל לא שולטת בהם.