אזרחים סרביים ששכלו את יקיריהם בהפצצות נאט"ו על ידי טייסים ספרדיים, יקבלו סיוע משפטי בישראל מארגון נפגעי הטרור 'אלמגור' כדי שיוכלו לתבוע בספרד, באנגליה ובבתי משפט אחרים בעולם את מפקדי חיל האוויר הספרדי ומפקדי הצבא האחרים שהורו על ביצוע ההפגזות.

מדובר ביוזמה ישראלית שבאה כתגובת נגד למהלכים המשפטיים שננקטים בספרד נגד מפקדים בצה"ל.

"נלך לאותו שופט שאישר את התביעה נגד הישראלים ונשליך לפניו את כל העובדות על הפצצות הענק שעשו טייסי ארצו וטייסי נאט"ו אחרים נגד אזרחים סרבים תמימים", אומר מאיר אינדור, מנכ"ל אלמגור.

אלמגור מינה איש עסקים ישראלי ביגוסלביה בעל עבר צבאי פיקודי בישראל לחקור את המקרים, להביא תשתית עובדות ראשונית על מנת ליצור תשתית ראייתית וליצור קשר עם הנפגעים.

מתוך תחקיר ראשוני שהגיע הלילה (ו') לפרקליטי אלמגור מדובר בשורה של מקרי הפצצות שאירעו במשך חצי שנה במתקפת נאט"ו האווירית על סרביה. "מדובר בהפצצות שנעשו מגובה רב כדי לא לסכן את הטייסים, ובמהלכם נהרגו 1,500 אזרחים סרבים, בהם 500 ילדים", אומר אינדור.

במהלך ההפצצות שארכו, כאמור, כחצי שנה ולהן היו שותפות מדינות נאט"ו שונות כולל ספרד, הופצץ בית החולים "דרגישה ניסוביץ", אגף ביולדות של בית החולים האוניברסיטאי "מטרנטי", רכבת נוסעים על גשר grdelica ושתי תחנות טלוויזיה.

אלמגור ייצג חלק מקרובי משפחה של 150 אנשי ממשל אזרחי סרבי שחוסלו חיסול ממוקד, ויעזור להן להגיש תביעות פליליות ואזרחיות. מאיר אינדור הוסיף כי "הספרדים פתחו במלחמת הסברה אנטישמית ואנו נשיב להם כגמולם".

יצויין שאלמגור תבע במהלך דומה בעבר את יאסר ערפאת בבית דין פלילי בבלגיה שהוגשה בו תביעה נגד אריאל שרון. לאחר הגשת התביעה הישראלית הייתה התערבות שלטונית והחוק הבלגי שונה באופן שלא ניתן היה לדון בשתי התביעות.

עוד בנושא:

השר בן אליעזר: לא מצטער על החלטתי

לבני: ההחלטה בספרד נוגעת לכל ישראלי

ברק: נגן בתוקף מול ההאשמות בספרד

ח"כ אלדד דורש להעמיד לדין בכירים בספרד