ליברמן תמך בנסיגה מיו"ש?

שגריר ארה"ב בישראל לשעבר טוען בספרו החדש כי ליברמן אמר בפגישות עם נציג הרש"פ שתוכנית ברק לנסיגות תתקבל בציבור הימני בישראל.

אתר ערוץ 7 בשפה האנגלית , ה' בשבט תשס"ט

שגריר ארה"ב בישראל לשעבר, מרטין אינדיק, השליך 'פצצה פוליטית' בספרו החדש כשחשף שאביגדור ליברמן, ראש מפלגת "ישראל ביתנו", קיים פעם שיחות סודיות עם אחד מיועציו הבכירים של יאסר ערפאת  בנושא ויתורים טריטוריאליים לרשות הפלשתינאית.

אינדיק טוען גם שליברמן אמר לבן שיחו, מוחמד רשיד, כי הציבור הימני לאומי בישראל יהיה מוכן לקבל את הויתורים המפליגים שראש הממשלה דאז, אהוד ברק, הציע לערפאת במהלך פסגת קמפ דיויד בשנת 2000.

ויתורים אלו כללו חלוקת ירושלים, נסיגה ישראלית מלמעלה מ 95% משטחי יהודה ושומרון, ודילול שליטה ישראלית על הר הבית, המקום הקדוש ביותר לעם היהודי.

מקור הגילויים בזכרונות שתועדו על ידי אינדיק, האיש ששרת בתפקיד שליח ארה"ב לירושלים פעמיים בתקופת הנשיא קלינטון.

להלן הסעיף הרלבנטי מתוך הספר, עמוד 375:

"בכל מקרה, ערפאת חשב שהוא לא ייפגע מהתוצאות [של הבחירות ע.ש.], כי רשיד השיג לו רשת בטחון מהימין הישראלי.  אחרי קמפ דיויד,  באישור ערפאת, רשיד התחיל דיאלוג עם אביגדור ליברמן, מנהיג "ישראל ביתנו"מפלגת ימין של עולי רוסיה, ואהוד אולמרט, ראש העיר ירושלים מטעם הליכוד. לפי רשיד, ליברמן ציין שהעקרונות של ההצעה הטריטוריאלית של  ברק יתקבלו על ידי הגוש הלאומי (ימני) ואולמרט אמר שלא היה איכפת לו לוותר על ריבונות ישראל בהר הבית. זה גרם לערפאט לחשוב שמה שברק וקלינטון הציעו ישאר בעינו אם שרון יהיה ראש ממשלה".

צילום מספרו של השגריר אינדיק:


הספר, שאורכו 500 עמודים, נקרא "התמימים בחו"ל: הספור האינטימי של דיפלומטיה אמריקאית לשלום". הוא מעניק לקורא מבט מבפנים לקורות תהליך השלום, כולל שיחות קמפ דיויד שהתקיימו בשלהי נשיאותו של ביל קלינטון.

הגילויים המדהימים של אינדיק עלולים לגרום נזק לליברמן, בזמן שמפלגתו עולה בסקרים הנעשים לקראת הבחירות בישראל בעשירי לפברואר, זאת בעיקר בגלל תדמיתה הימנית בצבור.

אירנה אטינגר, הדוברת של ליברמן, הגיבה לטענת אינדיק: " העובדות המצוטטות בספר אינן אמת".

ערוץ שבע דיווח בזמנו שבאוקטובר 2007, ליברמן זכה לביקורת רבה כשהציע בישיבת קבינט שמדינת ישראל תחלק את ירושלים ותעביר שכונות מסוימות שבתוך העיר לשליטת הרשות הפלשתינאית.

הג'רוזלם פוסט דיווח אז שליברמן מוכן לחלק את ירושלים וציטט בכיר ליכוד שאמר " ליברמן חצה קו אדום שאסור לעבור ואנו בהלם מהעובדה שהוא מזגזג מימין לשמאל."

במקביל, המצע של " ישראל ביתנו", כפי שנמצא באתר המפלגה, קובע ש"אם לא תהיה חלוקה בין תושבי העיר ירושלים הערביים ליהודים, ישראל תמצא את עצמה עם עוד 200,000 תושבים ערביים שיהפכו את ירושלים לעיר עם רוב ערבי. כמובן, התוספת של מספר רב של ערבים לישראל היא בעלת חשיבות דמוגרפית כללית."

במצע כתוב בנוסף: "שכונות כגון ג'בל מוקבר, א-רם ואחרים יכולות לעבור לריבונות  פלשתינאית". 

(תירגמה מאנגלית: רחל סיבצקי)