פרופ' שלום רוזנברג מתייחס בראיון לערוץ 7 לסוגיית המוסריות שבשחרור מחבלים כחלק מעסקה לשחרורו של גלעד שליט. זאת לאור קריאת בני משפחות שכולות מעל דפי העיתונות לשחרר את רוצחי יקיריהם למען שחרורו של שליט.

בדבריו קובע פרופ' רוזנברג כי מעל החלטה כזו של שחרור מתנוסס דגל לבן של כניעה. זאת בפרפראזה להתנוססותו של דגל שחור על החלטות מסוימות.

בדבריו ציין את הסיכון הכפול שבעסקה זו, סיכון אבדן הענישה ומנגד הסיכון שבחזרתם של מחבלים לחיק הטרור וסיכון חייהם של אזרחים רבים העשויים להיפגע בעתיד. כיוון שכך רואה רוזנברג את מעורבותם של בני משפחות קורבנות הטרור בשיקולי השחרור האפשרי כחלק קטן, שליש בלבד, מתוך מערך שיקולי ההנהגה בישראל. זאת כאשר המורכבות בנויה מרגש נקם, מהרתעה וענישה ומצורך להוצאת הסכנה מהחברה. בני המשפחות השכולות נוגעות רק לשליש הראשון והשאר נוגעים לשיקול דעתה של החברה ומערכת המשפט וההנהגה.

לטעמו של רוזנברג בהחלטה שכזו יש פגיעה בדמוקרטיה ובמהות המשפט. לדבריו אי השימוש בעונש מוות עבור מחבלים נועד להכין אפשרות של שחרור עתידי, אך לעומת זאת לדבריו קיים פרדוקס בכך שמצד אחד אין אפשרות להמית מחבלים ומצד שני הם מועדים לשחרור. מציאות זו מוגדרת בפיו כאבסורד בלתי נסבל שאמור היה להכעיס את הציבור.

כיוון שכך יש לטעמו של רוזננברג לקבוע החזרה של עונש המוות למחבלים במידה והם מועדים לשחרור, ואם לא כן יש לבצע תג מחיר גבוה במיוחד על כל אירוע של חטיפה בידי ארגוני הטרור.

לפי שעה יש להתנות כל שחרור במספר תנאים, סבור רוזנברג: שחרור לעזה ולחו"ל ולא ליהודה ושומרון. הבהרה שחטיפה נוספת תביא לכליאה מחודשת של כל המחבלים ששוחררו, ולשם כך יש לפעול באופן אקטיבי ותבוני הרבה יותר. "לא יתכן שנקבור אחים שלנו בגלל הפעילות הזו ומצד שני נפעל בחוסר תבונה".

רוזנברג קובע כי עלינו לזכור שכשם שפניו של גלעד שליט מוכרות וברורות לכל אחד מאיתנו כך יש לראות לנגד עינינו את פניהם של קורבנות הטרור העתידי, פנים שאינם מוכרות לנו ובשל כך הדיון הופך מורכב הרבה יותר.

לתנאים המדוברים מוסיף פרופ' רוזנברג את חובתה של המדינה להשלים את המבצע הצבאי בעזה ולא להותיר את תוצאות המערכה כפי שהם, מאפשרים את המשך הירי ואת קיומו של החמאס כבעל כוח.

לדבריו אמנם "אסור לעבור על החוק במלוא הנימה אבל צריך אולי לשנות את החוקים", אומר רוזנברג הסבור כי קלות יתר על ההדק נחוצה במאבק מול הטרור. "לפעמים ההוראות לפתיחה באש גורמות לכך שאנחנו מקריבים קורבנות בגללם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו