ארה"ב מנעה מישראל לתקוף את ספינת הנשק

המגזין האמריקני "אביאשיון וויק": ארצות-הברית מנעה מישראל להשתלט על ספינת הנשק האיראנית שנעצרה בסוף-השבוע בנמל בקפריסין.

תגיות: פרנקופ
בן שאול , ז' בשבט תשס"ט

ארצות-הברית מנעה מישראל להשתלט על ספינת הנשק האיראנית שנעצרה בסוף-השבוע בנמל לימסול שבקפריסין - כך מדווח המגזין האמריקני "אביאשיון וויק".

על פי הדיווח, צה"ל נערך לפשיטה על הספינה אולם האמריקנים מנעו את הפעולה, מחשש שהדבר יוביל לעימות בין ישראל לאיראן. בדיווח הוזכרה הפשיטה הישראלית על האוניה "קארין A" בשנת 2002, שהובילה נשק לרצועת עזה - וסופר כי תוכנן מבצע בעל אופי דומה.

על פי החשד, הספינה שרשומה כספינה רוסית ונשכרה על ידי האיראנים, עשתה דרכה לחופי סיני דרך תעלת סואץ כדי להעביר אמצעי לחימה עבור החמאס.

שרת החוץ, ציפי לבני שוחחה אתמול עם עמיתה הקפריסאי, מרכוס קיפריאנו, וביקשה כי יפעל להחרמת אמצעי הלחימה שנמצאו על הספינה.

לבני טענה בפניו כי העברת הנשק מנוגדת להחלטת מועצת הביטחון 1747, הקובעת כי חל איסור סחר בנשק עם איראן, במסגרת הסנקציות עליה לאור מאמציה להשיג נשק גרעיני.

בהודעה רשמית של הנשיא הקפריסאי, דמטריס כריסטופיאס, נכתב כי "על הספינה יש מטען העומד בניגוד לאמנות האו"ם. אנו בודקים את המטען, ומסיבה זו עלינו לטפל בדברים באחריות וברצינות רבה, בלי הרבה רעש תקשורתי

תחילת הפרשה בשבוע שעבר, בעת שחיל הים של ארצות-הברית עקב אחר הספינה האיראנית, אך נמנע מלבצע עליה חיפוש, מאחר שעל התורן שלה התנוסס דגל קפריסין.

על סיפון הספינה כבר נערך חיפוש על ידי חיילי הצי האמריקני, שעוכבה בכניסה למפרץ סואץ. ראש המטות המשולבים של ארצות הברית, מייקל מאלן, הסביר כי למרות שהחיילים ראו את מצבורי הנשק, הם לא יכלו לעשות דבר על-פי החוקים הבין-לאומיים.