רכוש יהודי ערב פי כמה משל פליטי הרש"פ

השר רפי איתן: הרכוש של הפליטים הפלשתינאים מסתכם ב-650 מיליון דולר בלבד לעומת 2 מיליארד לירות שטרלינג, הרכוש שנלקח מיהודי עיראק.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י' בשבט תשס"ט

במושב מיוחד שעסק בנושא הפליטים היהודים ממדינות ערב בכנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה, אמר חה"כ  ויו"ר סיעת הגימלאים רפי איתן שיש צורך להקים ועדה בינ"ל, אשר תחלק פיצויים לכל הפליטים במזרח התיכון –יהודים ופלשתינאים. זאת כפי שהציע בעבר הנשיא קלינטון. לפי הצעתו, גם ישראל תתרום לקרן זו ותיתן פיצויים לפלשתינאים, אך ללא זכות השיבה. 

איתן אמר שהרכוש של הפליטים הפלשתינים מסתכם ב-650 מיליון דולר בלבד לעומת 2 מיליארד לירות שטרלינג, היקף הרכוש שנלקח מיהודי עיראק. איתן מתח ביקורת על הממשלה הנוכחית, על כך שלא טיפלה בצורה מספקת ברכוש שנותר מאחור של יהודי מזרח אירופה וכן של היהודים יוצאי מדינות ערב.

לדבריו, הפלשתינאים מזכירים מדי שנה את אסונם הפרטים "הנכבה", אך גם לפליטים היהודים מארצות ערב קרה אסון "נכבה" ואסור לשכוח זאת. בין השנים 1948-51 גורשו 856,00 יהודים מארצות ערב  בהשוואה לכ-700 אלף פליטים פלשתינים.  

לדברי רחל מכטינגר מהמרכז הבינתחומי הרצליה "בעיית הפליטים היא כפולה של הפלשתינאים ושל היהודים  ונזנחה על-ידי הזירה הבינלאומית  וממשלת ישראל". לדבריה, המיתוס שהיהודים חיו בשלום במשך דורות במדינות ערב היא הכללה. היהודים חיו במעמד נחות תחת שלטון מוסלמי. פוגרומים ורדיפות יצרו את המצב הנוכחי של מאות אלפי פליטים יהודים.

הפליטים היהודים נחשבים פליטים לכל דבר: כך נקבע בנובמבר 1967 כאשר מועצת הביטחון קיבלה את החלטת 242, שבה לא נעשה הבחנה בין פליטים פלשתינאים לפליטים יהודים. הפליטים הפלשתינאים עובדים נמרצות להנצחת מעמדם כפליטים. לעומת זאת, הפליטים היהודים מארצות ערב עסקו בשיקום חייהם, אך אין זה אומר שצריך לשכוח אותם. הסכם שלום כולל צריך לכלול גם את הפליטים היהודים מארצות ערב.  

לדברי ד"ר צבי צמרת, מנכ"ל יד בן צבי "האמירה שליהודים היה טוב במשך הדורות הקודמים במדינות ערב, זו הכללה מטעה. עד שנות ה-40 באיראן אסור היה ליהודים לצאת מפתח ביתם ביום גשם או שלג, כדי שלא יטמאו את סביבתם". כתוצאה ממלחמת העצמאות יש 600-750 אלף פליטים פלשתינאים שמספרם גדל מדי שנה ושנה. בעיית הפליטים היהודים מארצות ערב כבר הוכרה על-ידי ממשלת ארה"ב הגיע זמן שגם מדינת ישראל תכיר בהם.    

לדברי אדווין שוקר , נשיא "צדק ליהודים יוצאי מדינות ערב": "הסיפור האישי של רדיפת  משפחתי הוא סיפורם של מאות אלפי יהודים יוצאי מדינות ערב. למרות זאת סיפורם לא ידוע אפילו במדינת ישראל, מדינה יהודית".

שוקר הפנה שאלות למנהיגי ממשלת ישראל. בפנייתו לאולמרט אמר כאשר הגענו לנשיא בוש לאחר 7 שנים של כהונתו, הוא כלל לא היה מודע לכך שיש פליטים יהודים מארצות ערב. בפנייתו לשרת החוץ, ציפי לבני שאל "האם את יכולה לתת הצהרה ברורה לגבי בעיית הפליטים?". שוקר סיכם ואמר שהממשלה הישראלית הכירה בבעיית הפליטים הפלשתינאים אך טרם הכירה בבעיית הפליטים היהודים.