בוקעי: נאציזם בתנועות הערביות

מה ההבדל בין התנועה האיסלאמית, חד"ש, תע"ל ורע"ם? מסתבר שיש הבדל. אבל ההסכמה המוחלטת ביניהם היא - חיסול הישות הציונית. ד"ר בוקעי מנתח.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ט"ו בשבט תשס"ט

המזרחן דוד בוקעי, איש אוניברסיטת חיפה, מנסה לעשות מעט סדר בהבדלים שבין ארבע פלגיהם של ערביי ישראל ושלוש המפלגות, ובעיקר במטרה האחת של כולם: חיסולה של הישות הציונית.

בוקעי קובע נחרצות כי המפלגות הערביות כולן הן אנטי ציוניות ובעד חיסול ישראל כמדינה ציונית. "במדינה מסודרת ומתוקנת שום מדינה שכזו לא יכולה הייתה לתפקד ולפעול. אצלנו בחסות בג"ץ הוכשר השרץ", הוא אומר.

בוקעי קובע כי בשום מדינה נאורה לא ניתן למצוא מפלגות שבאידיאולוגיה שלהן פועלות לחיסולה של מדינת האם בה הן פועלות. "זה דבר מטורף לחלוטין", הוא אומר.

"בעיקרון יש ארבעה ראשי חץ של ערביי ישראל. הותיקה ביותר חד"ש שבה יש לצערינו הרב הרבה יהודים. לפחות מנדט אחד הוא של יהודים בעיקר מאנשי הבוהמה ואנשים בעלי תפיסה קומוניסטית שעוצבה עוד בחו"ל. המפלגה הזו פעלה בעבר למען שתי מדינות לשני עמים, והיום היא קיצונית הרבה יותר כדי להתאים את עצמה לעמדות הקיצוניות ביותר של ערביי ישראל, והתפיסה הזו עומעמה. כיום מדברים שם על שיבת הפליטים, כלומר מדינה דו לאומית בשטח ישראל של 48' לצד מדינה פלשתינית טהורה".

"התנועה האסלאמית היא תנועה נאצית. בדיוק כמו חמאס", קובע ד"ר בוקעי נחרצות. "בדיוק כמו המפלגה האסלאמית בטורקיה או תנועות אסלאמיות קיצוניות שנמצאות בשבעים מדינות אחרות בעולם הערבי ובעולם השלישי. כולן תנועות בת של תנועת האחים המוסלמים. האידיאולוגיה שלהם היא אידיאולוגיה נאצית משום שהיא לא מדברת על מדינה חילונית ע"פ הדגם הקומוניסטי כפי שטוענים בחד"ש, אלא על מדינה אסלאמית ע"פ הדגם החומייניסטי, אלא שחומייני הוא שיעי והם תנועות סוניות. בכל מקרה, לא מדובר על מדינה חילונית אלא על מדינה אסלאמית דתית שתבטל את המסגרת המדינתית ברגע שהיא תגיע לשלטון".

"תפיסת העולם של התנועה האסלאמית, כפי שמופיע גם באמנת החמאס, היא שכל שטח פלשתין הוא אדמת הקדש מוסלמית. כל שטח שנכבש אי פעם על ידי האסלאם, בין אם זה ספרד או הודו היא אדמת וואקף עד קץ כל הדורות. במובן הזה התנועה האסלאמית אינה משחקת את משחק של חד"ש של שתי מדינות לשני עמים עד שהמדינה היהודית תתחסל, אלא מגדירה במפורש שמדובר באדמה אסלאמית ואם היהודים רוצים להישאר יצטרכו להיות בני חסות", מבהיר בוקעי.

הוא מוסיף ומספר כי "לתנועה הזו חבר אחמד טיבי שהיה דובר הפתח' במדינת ישראל. היה גם חבר כנסת בישראל וגם ייצג את ענייני הנפתח' בימי אוסלו המופרעים". על מנת לקבל יותר מנדטים חבר טיבי ותנועתו תע"ל לתנועה האסלאמית.

מוסיף בוקעי ומנתח: "תנועה הרביעית היא תנועה נאצית לא פחות והיא תנועת בל"ד. היצירה הראשונה שלה היא תנועת א-רד בשנות השישים. אז היו שופטים בישראל והם הודיעו שהתנועה הזו לא חוקית ופיזרו אותה, ובמערכות כאלה ואחרות רמזו לנציגיה לעזוב את הארץ. לצערי החל משנות השמונים זה לא קרה. אז קמה התנועה המתקדמת לשלום שהיא המשך של א-רד, והיא יוצגה בכנסת. תנועת בל"ד של בשארה היא תנועה נאצריסתית, חילונית. הם מחלקים תמונות של נאצר. התנועה מדברת על חיסול המדינות הערביות באשר הן ובמקומן לייצר מסגרת ערבית אחת גדולה וכוללת של כל הערבים תחת אידיאולוגיה של נאצר כלומר החרבת מדינת ישראל ובמקומה הקמת מסגרת על לאומית על כל הטריטוריה המזרח תיכונית".

לדברי בוקעי למרות אחדות המטרה של ארבעת פלגי הערבים בישראל, כלומר השמדתה של מדינת ישראל, הרי שיש ביניהם לבין עצמם הבדלים דרמטיים ומשמעותיים, האחת קומוניסטית, האחת חילונית פלשתינית, האחת נאצריסטית והאחת איסלאמית.