ברק: לא נירתע מללכת לאופוזיציה

אהוד ברק: לא נשרת בממשלה שתקום שלא על-פי דרכנו, ולא על-פי האני מאמין שלנו, וגם לא נירתע מללכת לאופוזיציה ולשרת את העם משם.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ז בשבט תשס"ט

יו"ר מפלגת העבודה ושר הביטחון, אהוד ברק, הגיב לתוצאות במטה מפלגת העבודה, בגני התערוכה, בתל-אביב "העם אמר את דברו. אפשר להרכין ראש ולומר: 'אנחנו מאוכזבים, איך זה קרה? זה לא מגיע לנו' – לא זו הדרך. איננו מרכינים ראש. אנחנו מרימים ראש, מסתכלים לכל אזרח בעיניים, אומרים: תודה לכל אלה שנתנו בנו אמון, ותודה לאלה שמימשו את זכותם הדמוקרטית והחליטו אחרת.

התוצאה מחייבת אותנו ללמוד מהשגיאות. בראש ובראשונה, שלי. להפיק לקחים, ולשרת את הציבור בדרך הטובה ביותר. אנחנו משרתי ציבור של כולם, יש לנו חובה קדושה לעשות זאת, נעשה זאת ברצון, בגאווה. נעשה הכל כדי להוכיח לכם ולעם כולו, בעתיד, שאנחנו ראויים לאמון מלא", אמר.

"אני נמצא בשירות הציבור מגיל 17 וחצי, כמעט 50 שנה. אני מתכוון להמשיך כל עוד כוחי בי, ויש בי כוח והרבה רצון ואהבה לעם הזה. אני מתכוון לצאת מכאן בראש מפלגת העבודה, ולפעול מהלילה כדי להחזיר את מפלגת העבודה אל המקום הראוי לה. בימים הקרובים יתמלא האוויר בהרבה מלל, ותערובת דביקה של עובדות וספקולציות, זו כנראה דרכנו, עם חפץ דיבור אנחנו, גם זה כנראה חלק מהחן שלנו".

"אינני מציע לאף אחד לשבץ אותנו בשום מקום, שום דבר איננו מובן מאליו. כמו שעשינו תמיד, נשקול מה שטוב למפלגת העבודה, וחשוב יותר – מה שטוב למדינה. לא נשרת בממשלה שתקום שלא על-פי דרכנו, ולא על-פי האני מאמין שלנו, וגם לא נירתע מללכת לאופוזיציה ולשרת את העם משם. זהו שירות חשוב, רבים וטובים לפניי היו שם, זהו המקום שאפשר לבנות ממנו חזרה את הדרך אל השלטון. ההחלטה תיפול רק על-פי טובת הציבור, בשיקול דעת, אחריות, בירור רציני שנעשה בימים הקרובים בינינו.

זו הייתה מערכת בחירות קשה והפכפכה. סיימנו אותה, הבה נודה, עם מערכת פוליטית מרוסקת, שאיננה מקלה על יציבות שלטונה. בכל מקום שנהיה בו, בממשלה או באופוזיציה, נפעל לשינוי שיטת הממשל ושיטת הבחירות. אי אפשר להמשיך כך, לא ייתכן שמפלגת שלטון תהיה עם פחות מרבע מחברי הכנסת, לא ייתכן שקואליציה תורכב, בכל מקרה, ממספר רב של מפלגות, והצורך בפשרות מרחיקות לכת, לעיתים מרחיקות לכת מידי. חייבים להתעורר מן העיוות הפוליטי הזה, והתיקון בידנו.

מדינת ישראל עומדת בפני אתגרים קשים: ביטחוניים, כלכליים, איכות החינוך, החברה והביטחון האישי. נעשה הכל כדי להתמודד עם כל אלה בכל זירה, בממשלה או באופוזיציה", אמר ברק.

"גם בערב הזה, אני אומר למשפחת שליט: אעשה הכל כדי להחזיר את גלעד הביתה מוקדם ככל האפשר. זוהי המחוייבות שלי, זה יהיה בראש מעייניי גם בימים הבאים. היו שהספידו בקלות לשון ובעוז רוח את תנועת העבודה, אני מציע להם, כאן ועכשיו, לחזור בהם. תנועת העבודה חיה ונושמת, היא יודעת להוביל, היא יודעת גם לספוג מהלומות ולהתאושש. בתנועת העבודה הערכים, המורשת והנבחרת הטובה ביותר. תנועה פוליטית איננה חיה על-פי ספינים וטרנדים, לתנועת פוליטית כמו שלנו יש תפקיד ואחריות ציבורית לטווח ארוך. ראשנו לא שח, ואנו מסתכלים אל העתיד בתקווה גדולה. מפלגת העבודה תרמה למדינה כפי שלא תרמה לה כל תנועה אחרת, נמשיך לעשות זאת גם בעתיד.

כאן המקום להודות לכל מי שעשו מאמץ במערכת בחירות קשה במיוחד: תודה למזכ"ל המפלגה, איתן כבל, תודה לראש מטה ההסברה, אופיר פינס, לראש מטה הארגון, בוז'י הרצוג, לראש צוות התגובות, שלי יחימוביץ'. תודה לכל השרים והח"כים, לכל הצוות המקצועי, לכל המתנדבים ולכל עובדי מפלגת העבודה. אני מודה לכל אלפי הפעילים והמתנדבים הנפלאים בכל רחבי הארץ. בואו ניקח את האנרגיות האלה לבוקר חדש של עבודה. תודה רבה לכולכם, ואנחנו עוד נתראה הרבה".