לבני: העם בישראל בחר קדימה

ציפי לבני: העם בישראל בחר קדימה ואנחנו נשלים את המשימה ונחזיר לו את החיוך לשפתיים בהקמת ממשלת אחדות בראשותנו.

תגיות: גלעד שליט
עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ז בשבט תשס"ט

יו"ר "קדימה" ומ"מ רה"מ, ציפי לבני, נשאה הלילה (11.2.09) דברים במלון "דייויד אינטרקונטיננטל" בתל אביב, לאחר פרסום תוצאות מדגמי שלושת ערוצי הטלוויזיה הישראליים שחזו ל"קדימה" בראשות ציפי לבני ניצחון בבחירות לכנסת ה-18 עם רוב של 29 מנדטים.

"לפני חודשים ספורים הגעתי לנשיא מדינת ישראל ואמרתי שם: 'יבחר העם את נבחריו'. היום העם בחר קדימה. חברים, חברי נבחרת קדימה, חברי הכנסת והשרים של קדימה, פעילים של התנועה. הייתי שותפה אתכם להקמת קדימה. אני לא אשכח לעולם את רגעי ההחלטה עם אריק שרון, המנהיג הראשון של קדימה שהיה לאבא לאזרחי ישראל כולם, עד שנפל וכולנו מתגעגעים אליו. עשינו זאת והקמנו את קדימה מתוך אחריות לאומית והבנה כי הגיע הזמן להציג דרך מדינית חדשה לישראל, בצד חובה בלתי מתפשרת לפעול ביד קשה נגד חורשי רעתנו, רצינו גם לומר לא לסירוב, לא להתבצרות המבוהלת ולדחייה האוטומטית של כל פיתרון מדיני. רצינו לסלול דרך שתממש את מהות קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", אמרה.

"מאסנו יחד עם אזרחי ישראל כולם בפוליטיקה קטנה של אינטרסים ופלגנות וחשבנו שלאזרחי ישראל מגיעה פוליטיקה ישרה, נקיית כפיים ועם מצפן פנימי שיוביל את המדינה הזו. הקמנו את קדימה מתוך אמונה בערכים של ישראל וביכולת למצוא את המכנה המשותף של החברה הישראלית מעט לפני שנמצא את עצמנו מול קבוצות שונות שחיות בארץ הזו ומאבדות את החזון והמכנה המשותף החשוב כל כך בכל חברה.

קדימה שינתה את פני הפוליטיקה בישראל. לא עוד ימין ושמאל, אלא מרכז עם אידיאולוגיה משותפת ולא מפרידה. אבל שוב היום אני שומעת קולות של מחנות. כשנכנסתי לפוליטיקה היו מחנות שנלחמו בינם לבים עצמם מלחמת חורמה – מחנה ארץ ישראל מול מחנה לאומי. אני רוצה להגיד היום בקול ברור: ארץ ישראל לא שייכת לימין, כפי שהשלום לא שייך לשמאל; כפי שהשמירה על ישראל כמדינת לאום יהודית איננה עניינו של מחנה כזה או אחר גם אם זה היום משרת מישהו פוליטית. אנחנו בקדימה מחויבים לכל אלו, וגם מפלגות אחרות מאמינות בערכים האלו והן יכולות להצטרף אלינו לממשלה שתוקם על בסיס הערכים שעליהם קמה קדימה. הערכים האלו הם חלק מחלום של תקווה שמגיע סוף סוף לעם הזה.

מאז נבחרתי להנהיג את קדימה פעלתי בכל כוחי להגשמת החזון שלנו. ידעתי שזה לא יהיה קל לסחוף אחרינו את אזרחי ישראל שחשופים ימים ארוכים לאיומי מנהיגים קיצוניים בעולם האסלאמי, אלו ששומעים נאומי שנאה ופלגנות מבית. ובכל זאת, מתוך שכנוע עמוק שחובה עלינו לצד המלחמה בטרור למצוא כל בדל של סיכוי לשלום, שטחנו את תשתית קיומה של קדימה בפני האזרחים וביקשנו את אמונם. אמרנו שאנחנו באים לא מתוך המפריד ולא מתוך המבדל אלא מתוך המשותף – והיום היה היום הזה".

לבני אמרה "ביום הזה יצאו אזרחי ישראל אחד אחד, אחת אחת מביתם ולפני שהגיעו לקלפי ולפני שהגענו ליום הבוחר פגשנו אותם בדרך. פגשתי אנשים צעירים שאין בינם לבין פוליטיקה של פעם ולא כלום שאימצו אותי מתחילת הדרך ובאו עם רצון ועם תקווה שאנחנו נשנה את המדינה הזו למענכם. פגשתי הורים, תינוקות וילדים שנופפו בדגלי ישראל כפי שאתם עושים כאן הערב – הדגל של כולנו. אלו ההורים ששמו בי ובנו את מבטחם. אלו הורים שנתנו לי את התינוקות שלהם לא בשביל הזדמנות צילום, אלא מתוך אמירה – הבטיחו לנו את העתיד של התינוקות האלו. אין לכם מושג מה המשמעות של הדבר הזה עבורי. כל האנשים האלו השאירו את הציניות בצד והחליטו לעשות מעשה. הם יצאו לקלפיות בגשם ובאו והצביעו לא מתוך פחד ולא מתוך ייאוש, אלא מתוך תקווה ונתנו בנו את אמונם.

מבחינתי, האמון הזה זאת עוד אחריות ענקית על הכתפיים שלנו להוכיח לא רק שאנחנו ראויים אלא גם שאנחנו יודעים לממש את התקווה הזו ולהקים ממשלה חדשה בראשותי.

זכינו היום באמון הציבור וזוהי שעת רצון. הציבור מורכב מבני אדם. כל אלו שיצאו מהבית נתנו את האמון שלהם בנו, בקדימה ואלו התוצאות הברורות של הערב הזה. דרכה של קדימה איננה דרך הפלגנות אלא האחדות. אנחנו מייצגים את המכנה המשותף של החברה הישראלית. לכן אני פונה עכשיו, הערב הזה לבנימין נתניהו. לפני שנקבעו הבחירות האלו הצעתי לך להצטרף לממשלת אחדות בראשותי מול אותם אתגרים שבפניהם ניצבת מדינת ישראל. סירבת ואמרת שהעם הוא זה שצריך לקבוע. העם קבע היום.  לכן עכשיו כל שנותר הוא לעשות את המעשה הנכון – לכבד את בחירת אזרחי ישראל, לכבד את הכרעת הבוחר, לעשות מה שנכון לישראל בעת הזאת במיוחד מול האתגרים המדיניים והכלכליים ולהצטרף לממשלת אחדות בראשותנו.

ראינו את הכרעת הבוחר היום אבל אנחנו מבינים היום גם את הצורך ביציבות שלטונית ובשינוי השיטה, על מנת שנוכל לממש את הכרעת הבוחר על ידי ממשלה נבחרת ולכן בכוונתי לפעול לשינוי שיטת הבחירות כדי שהכרעת הבוחר תבוא לידי ביטוי בממשלה יציבה".

"לסיום, אני רוצה לומר תודה לראש הממשלה, אהוד אולמרט. התמודדנו ביחד בממשלה הנוכחית עם אתגרים לא פשוטים ומגיע בשם קדימה תודה לראש הממשלה היוצא שהנהיג את קדימה. תודה לשותפיי בקדימה. עברנו תקופות לא פשוטות, במיוחד בקמפיין הזה. אני חושבת שהצלחנו תודות לכלל שהצבנו לעצמנו וחזרנו ואמרנו אותו בכל מפגש עם בוחרים: אמרנו שבקדימה זו קודם המדינה, אחר כך המפלגה, אחר כך אנחנו. כך פעלנו כולנו וגם מהסיבה הזו בחר בנו הבוחר, וגם מהסיבה הזו הכריע היום הבוחר: קדימה!", אמרה.

"אני רוצה להודות לשרים, לתומכים, לפעילים, לכאלו שמלווים אותי מגיל הגן ולאלו שנפגשתי איתם לאורך חיי ושהסתערו עם כל הלב והנשמה כדי לעשות את מה שנכון לא לי, אלא למדינת ישראל. תודה. ולילדים שלי אני רוצה לומר שיצאתי למסלול הזה בשבילכם, ואחר כך מצאתי את עצמי חושבת לא רק עליכם, הילדים הפרטיים שלי, אלא ילדי ישראל כולה. אני מקווה שבכל התהליך הזה מצאתם אותי גם עדיין שם בשבילכם, ואתם שם בשבילי תמיד.

מאחר שנזעק כאן מנהמת הלב השם גלעד שליט, הרי שבוודאי שאני מחויבת, כמי ששלחה אותו להגן על מדינת ישראל - כך אני מחויבת להחזרתו כפי שכל ממשלה בישראל מחויבת לה כי זו טבעה של החברה במדינת ישראל ושל כל ממשלה וכל הנהגה במדינת ישראל.

המלאכה לא הסתיימה אבל הציבור הכריע ואני מאמינה שהכרעת הבוחר תבוא לידי ביטוי בהקמת ממשלה בראשותנו כי לא יכול להיות משהו אחר. אני גם מרשה לעצמי לומר הערב עוד מילה לנפתלי. נפתלי, לפני 25 שנה עזבתי מקום שחשבתי שממנו אני אוכל לתרום הכי הרבה למדינת ישראל. בזכותך, 25 שנה אחרי, אני מגיעה למקום שבו אוכל לתרום הכי הרבה למדינת ישראל.

זה יום נפלא למדינת ישראל. העם בישראל בחר קדימה ואנחנו נשלים את המשימה ונחזיר לו את החיוך לשפתיים בהקמת ממשלת אחדות בראשותנו. תודה לכל אחד מכם על החיבוק ועל החיבה והאהדה. בזכות אנשים כמוכם המדינה הזו תדע ימים טובים יותר".