שרת החינוך, פרופ' יולי תמיר, הודיעה היום על זכייתם של פרופ' ישראל לוין בפרס ישראל בחקר הספרות העברית לשנת תשס"ט ועל זכייתו של פרופ' ראובן צור בפרס ישראל בחקר הספרות הכללית לשנת תשס"ט

"לפרופ' ישראל לוין מקום מרכזי בחקר השירה והספרות העברית של ימי הביניים. עבודתו משלבת גישות פילולוגיות, אסתטיות ורעיוניות ומצביעה על הקשרים רחבים ומגעים בין תרבויות שונות ודורות שונים של יוצרים, בין תרבות דתית לחילונית, בין יצירה עברית מקורית למקורות השראתה הערביים. בספריו המרובים ובהוראתו רבת השנים העמיד תלמידים רבים ששאבו השראה מרוחב-אופקיו, קפדנותו המדעית וכישוריו הפדגוגים. על כל אלה מצאה ועדת השופטים את פרופ' ישראל לוין ראוי לפרס ישראל בתחום חקר הספרות העברית לשנת תשס"ט".

הוועדה כתבה כי "פרופ' ראובן צור הוא מחשובי החוקרים של הספרות בארץ ובעל מוניטין בינלאומי והוא ידוע כחוקר ספרות וכתיאורטיקן יוצא דופן במקוריותו.

פרופ'  צור מוכר כאחד מן האבות המייסדים של הגישה הקוגניטיבית לספרות וכמי שטבע את המונח "פואטיקה קוגניטיבית". בזכות היישום של הנחותיו הקוגניטיביות למחקר הפרוזודיה (המשקל והריתמוס, המצלול והחרוז) נחשב פרופ' צור לאחד החוקרים המובילים בתחום זה בעולם.

תחום נוסף שבו התייחד פרופ' צור הוא חקר השירה ההיפנוטית, שירה שמפנה את הקורא להיבטים מוסיקליים של לשון השיר על חשבון שימת הלב למשמעות. בנוסף לאלה עסק ראובן צור גם בתרגום שירה לעברית ופרסם מחקרים בתחום התיאוריה של התרגום, הוראת הספרות והכשירות הביקורתית. פרופ' צור פרסם 16 ספרים מהם שבעה באנגלית וכתב מאמרים רבים שהתפרסמו בכתבי עת חשובים בארץ ובעולם.

על כל אלה מצא ועדת השופטים את פרופ' ראובן צור ראוי לפרס ישראל בתחום חקר הספרות הכללית לשנת תשס"ט".