כוחות צבא ומג"ב הרסו לפנות בוקר (ו) מבנה מעץ ששימש כבית המדרש של ישיבת חומש, שהיה בנוי כארבעה חודשים. במטה חומש תחילה מציינים כי ההריסה התבצעה ללא כל צו וכי ציוד רב נגנב מהמקום. במטה מבטיחים כי המבנה יוקם מחדש תוך מספר ימים.

המחלקה המשפטית של מטה חומש תחילה הודיעה כי תפעל להגשת תביעות אזרחיות כנגד הקצינים האחראים להרס.

יוסי דגן ממטה חומש תחילה תקף בחריפות את הפינוי ואמר כי "החרמת הציוד והריסת המבנה היא שערורייה ועזות מצח, מדובר בהתנהגות אלימה ובוטה המצפצפת בגסות על כל חוק של המדינה כשהמבצעים את המעשה מבצעים אותו כביכול בשם החוק".

לדבריו, בתי משפט כבר הכריעו מספר פעמים כי חוק ההתנתקות כבר אינו תקף. "התעקשות בכירים בצבא ובמשטרה להיאחז בנימוקים שבתי משפט כבר גלגלו אותם מכל המדרגות כשהוצבו בעבר ממחישות כי מניעי המעשה הינם פוליטיים בלבד. מסתבר שקצינים בכירים במשטרה ובצבא מנסים לקבוע עובדות בשטח קודם להשבעת הממשלה החדשה. אותם קצינים לא הפנימו ששלטון השחיתות של פורום החווה ומפלגת קדימה נעלם כבר מן העולם".

דגן טוען כי "החרמת הציוד ללא כל צו שהיא גניבה תוך שימוש בכוח של נושאי משרה לכל דבר ועניין היא תוספת חטא על פשע".

הוא מצהיר כי "בית המדרש של ישיבת חומש שנהרס ברשעות ייבנה מחדש בתוך מספר ימים. הרדיפות הבלתי פוסקות במשך מעל שנה וחצי של שהייה יהודית רצופה בחומש רק מחזקות אותנו ואת הציבור התומך בנו וממחישות כמה זה מפריע לכוחות שדרדרו את המדינה. דבר זה רק מחזק אותנו וגורם לנו להתמיד עד הניצחון - בניית חומש מחדש".

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, אמר בתגובה להרס המבנה בחומש כי אהוד ברק הוא שר ביטחון בממשלת מעבר וככזה אסור לו לפעול כנגד רצון הציבור, כפי שהובא לידי ביטוי בבחירות. "מוטב לברק שיעסוק בפתרון בעיית הקסאמים בדרום במקום בניסיונות חסרי תוחלת לעצור את החזרה לחומש והקמתה מחדש או להפריע להמשך הבניה והפיתוח ביהודה ושומרון", אמר אדלשטיין.

מפלגת האיחוד הלאומי מגנה בחריפות את הריסת בית המדרש, "זהו מעשה חמור, עידן ההרס נגמר. בממשלה הבאה יפעל האיחוד הלאומי להשבת הנוכחות היהודית בצפון השומרון", אמרו.
 
גם שדולת חומש תחילה בכנסת הגיבה להרס ואמרה כי "השדולה מגנה המעשה הברברי של הריסת בית המדרש בחומש שנהרס בתוקף חוק ההתנתקות, שאבד עליו הכלח, והוכח כאסון ופשע, עם פרוץ המלחמה האחרונה ברצועת עזה. הממשלה באה שתקום בישראל תבטל את החקיקה האבסורדית הזאת ותדע לבוא חשבון עם אלה האוכפים חוק, באופן סלקטיבי נגד יהודים בלבד, מטעמים של השקפת עולם שמאלנית קיצונית, שציבור הבוחרים בישראל, אמר בבחירות האחרונות את דעתו עליה".
 
ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה אומר כי "הריסת מבנה בית המדרש בחומש היא פרפורי הגסיסה של השלטון המושחת הנמצא בדרכו להעלם מן העולם. אני משוכנע כי מועצת שומרון תקבל בשנים הקרובות ממדינת ישראל את המשימה לבנות מחדש את היישוב חומש", הוסיף מסיקה.
 
ח"כ ד"ר בן ארי (האיחוד הלאומי) אומר בתגובה כי לעם בישראל נמאס שהמשטרה מתעסקת בגירוש יהודים. "בבחירות האחרונות העם בישראל אמר את דברו: על כוחות המשטרה לטפל באויב ולא בגירוש יהודים", הדגיש.

ח"כ יריב לוין (ליכוד) אמר כי הריסת המבנה היא נסיון עלוב של ממשלה שנשלחה הביתה ברוב גדול, ע"י הציבור, ליצור מחלוקת במקום שהציבור כבר הכריע. "דרך ההרס, החורבן והגירוש נדחתה ברוב גדול וגם ההריסה שנעשתה כגנבים בלילה, לא תמנע את הקמת חומש בקרוב", אמר לוין.

בוועד מתיישבי השומרון אומרים כי הם מקווים שממשלת נתניהו תדאג לנקות את הצבא ואת מערכת הביטחון מהפוליטרוקים, שבמסווה של גורמי ביטחון, הפכו לזרוע הביצועית של השמאל. "אנו מקווים שנתניהו, שהבין את אסון ההתנתקות יקים מחדש את היישוב חומש", הוסיפו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו