דו"ח שמפרסם מכון מחקר אירופאי מורה על עליה בגילויי האנטישמיות באירופה, שהחמירו מאז התגברה המתיחות במזרח התיכון, כך על פי מסקנות הדו"ח. מסקנות נוספות אליהן מגיע המכון הן כי האנטישמים כבר לא נתפסים כימניים וגלוחי ראש וכי אין מעקב מספק אחר גילויי האנטישמיות.

'מכון המחקר הוינאי לזכויות היסוד באירופה' ערך סקר ב-19 ממדינות האיחוד האירופי ומצא כי האנטישמיות גואה ברחבי אירופה ומתבטאת בקשת רחבה של גילויים מדאיגים במיוחד, מביטויי אנטישמיות מילולים ועד לוונדליזם ואיומים פיזיים.

בצרפת לדוגמא, מדינה העוקבת בדריכות אחר גילויי האנטישמיות בה, מוסרים כי מאז השנים 2002-2004 בהן גאה המתח בין ישראל לפלסטינים עלתה הפשיעה על רקע אנטישמי. מאז הלכה מגמה זו והתפשטה ברחבי היבשת. 

לפי דברי אחד ממחברי הדו"ח, יוהאנס : "חייבת להיות הקבלה בין התגברות האנטישמיות באירופה לבין המתיחות במזרח התיכון". המחבר ציין גם כי ישנו שינוי ביחס של החברה והתקשורת באירופה אל האנטישמים שבתוכה.

באותו הקשר אמר דימטראקופולוס כי "ישנו שינוי ושדרוג בהתייחסות אליהם. בתחילה הם הוצגו כ"ימניים גלוחי ראש" ולאחר מכן "צעירים מוסלמים פרועים" ואז בסדר עולה: "אזרחים ממוצא צפון אפריקאי" כ"מהגרים" או "פעילי שמאל מתנגדי גלובליזציה".

באוסטריה, מדינה בה זכו מפלגות הימין הקיצוני כמעט בשליש מקולות הבוחרים בבחירות הכלליות שנה שעברה, מספר התקיפות על רקע אנטישמי הוכפל בשנת 2007 לעומת השנתיים הקודמות. יחד עם זאת עלה גם מספר התקיפות והפשעים על רקע ימני קיצוני ושנאת זרים.

מחברי הדו"ח מצביעים על העובדה שאין אפשרות להגיע למסקנות מדעיות מדויקות, מפני שההבדלים בין הרקע לאנטישמיות במדינות השונות לא נחקרו עד תומם וקשה להצביע על הקשרים ממדינה אחת לאחרת.

עובדה בולטת במיוחד בדו"ח היא העדר של תחקיר ומעקב במדינות האיחוד האירופי אחר גילויי האנטישמיות. כמעט אין רישום מדויק של פשעים מרקע זה, חוץ מאשר בצרפת ובצ'כיה שם הוקמו יחידות במשרדי הפנים העוקבות אחר גילויי האנטישמיות, לעומת בלגיה ודנמרק המקפידות שלא להבדיל בין תקיפות על רקע אנטישמי לאחרות.