פרופ' רפי ישראלי, מומחה לסוגיה הפלסטינית, אומר בראיון לערוץ 7, כי את סוגיית שליט יש להבין בהקשר הכללי של יחסי ישראל עם חמאס, יחסים שהם למעשה היעדר יחסים, "ההתנהלות הישראלית שבמסגרתה אנחנו מנהלים משא ומתן במקביל, גם עם הממשלה הפלסטינית אותה אנו מגדירים כלגיטימית וכך גם מגדיר אותה כל העולם, ובמקביל אנו מנהלים משא ומתן מול האופוזיציה הפלסטינית אותה מייצג החמאס היא מציאות לא נורמאלית".

לטענת פרופ' ישראלי, ישראל נכנעת מזה זמן רב לעמימות שכופה עליה חמאס במסגרת המשא ומתן העקיף אותו מנהלים המצרים, "במשפט הבינלאומי ישנן הגדרות ברורות, יש שלום, יש מלחמה, ובאמצע בין שני המצבים הללו ישנן הפסקת אש והפוגה, כולם מצבים ידועים ומוכרים במשפט הבינלאומי. מאז עלה חמאס לשלטון הוא כופה על ישראל וישראל נכנעת לכך, עולם מושגים שלם שאיננו מוכר, בתחילה זו ההודנא, מושג משפטי מוסלמי שמקורו במאה השביעית לספירה, ולאחר מכן התאהדיה, מושג בערבית שלאיש אין מושג מהי משמעותו המעשית".

פרופ' ישראלי טוען, כי בעקבות האמירות הישראליות לפיהן לא תהיה רגיעה בלי גלעד שליט, מאמץ גם חמאס את הטרמינולוגיה הזו, אך בעוד ישראל לא עמדה בדיבורה והפסיקה את המבצע הצבאי, הרי שחמאס משתמש בגלעד שליט באופן יעיל ביותר להגברת כוחו בסכסוך הפנים-פלסטיני.

"ראשי השלטון בישראל אומרים השכם והערב כי לא ניתן לשחרר את גלעד שליט בלא לשלם מחיר כואב, אולם הם שוכחים להזכיר שהייתה דרך כזו ואנחנו שמטנו אותה מתחת ידינו. כאשר ישראל הייתה בתוך עזה ושלטון חמאס היה קרוב להתמוטטות, הממשלה שלנו הייתה חרדה לברוח מעזה ולא השכילה לאיים בהמשך המבצע הצבאי אם לא ישוחרר שליט באופן מיידי", מסכם ישראלי.