כתב אישום חמור הוגש השבוע נגד השוטר סלמאן אבו עסלה, שהיכה מפגינים "כתומים" בדרך לתחנת המשטרה במחנה קדום, ובשטח התחנה עצמה. הארוע התרחש בסוכות לפני כשנה וחצי, במהלך פינוי המאחז "שבות עמי" הסמוך לקדומים. 2 נערים צעירים נעצרו, נכבלו והובלו לניידת משטרה. את שהתרחש במהלך המעצר מתאר כתב האישום: "במהלך הנסיעה, סטר השוטר סלמן אבו עסלה בפניו של א.נ.", שהיה אז בן 16, "וכן היכה באגרופים מספר פעמים בבטנו של ש.ה.," שהיה באותה עת בן 15 בלבד. "בעודם כבולים בידיהם, ומבלי שהתעורר כל צורך לנקוט באלימות כלפיהם".

"בתום הנסיעה, הובלו המתלוננים לנקודת המשטרה" ושם התרחש ארוע חמור יותר: "בשלב מסויים, לקח אבו עסלה את א.נ. אל מאחורי מכולה אשר היתה בנקודה, הוריד את משקפי הראיה שלו שהיו על פניו, סטר לו מספר פעמים בפניו, והטיח את ראשו בקיר המכולה מספר פעמים, ללא כל סיבה או הצדק. מיד לאחר מכן, החזיר אבו עסלה את א.נ. לספסל ולקח את ש.ה. אל מאחורי המכולה האמורה, שם הוריד את משקפי הראיה של מתלונן זה, סטר מספר פעמים בפניו, ובעט בברכו, ללא כל סיבה או הצדק".

שיתוף הפעולה וה"קו החם" הקיים בין מוקדי החרום של "חוננו" ושל ארגון זכויות האדם ביש"ע הביא להגשת תלונה למח"ש עוד באותו ערב, ואולם חקירת התלונה התעכבה, עקב החלטת שר הבטחון היוצא אהוד ברק לנקוט מדיניות מחמירה בנוגע להליכים פליליים כנגד מפגיני "שבות עמי". החלטת ברק, שהתקבלה תחת לחץ ארגון השמאל הקיצוני "יש דין", יצרה מצב בו מתלוננים ועדים לאלימות שוטרים ב"שבות עמי" חששו למסור עדויות במח"ש, כדי שלא להפליל את עצמם. לאור חשש זה, פנה עו"ד חיים כהן, המייצג את ארגון זכויות האדם ביש"ע, ליועץ המשפטי לממשלה וביקש להעניק חסינות למפגינים שיעידו  על עבירות חמורות של שוטרים כלפי מפגיני "שבות עמי". במכתבו ציין עו"ד כהן, כי קיים חשש שמדיניות האכיפה שהכתיב שר הבטחון תפגע פגיעה חמורה ביכולת למצות את הדין עם שוטרים שעברו עבירות חמורות כלפי מפגיני "שבות עמי", ובין הדוגמאות הציג גם את הארוע החמור של הכאת עצורים קטינים וכבולים על ידי השוטר סלמן אבו עסלה. היועמ"ש מזוז קיבל את עמדת הארגון, והחליט להעניק חסינות למפגיני "שבות עמי" – ובכך נפתחה הדרך לחקירת התלונה, ולהגשת כתב האישום.

במקביל, הגיש עו"ד יעקב מנקין, הפועל מטעם ארגון זכויות האדם ביש"ע, תביעות נזיקין בשם שני הנערים בבית משפט השלום בנתניה. בעקבות הגשת כתב האישום הפלילי השבוע הודיעה פרקליטות המדינה כי לא תייצג את השוטר האלים, והשופטת ד"ר איריס רבינוביץ'-ברון קבעה כי עליו להתייצב בעצמו לדיון הבא בתיק הנזיקי.