צה"ל יפתח היום את מחסום בית איבא, צפונית-מערבית לשכם, ומחסום נוסף באזור לתנועה חופשית של כלי רכב והולכי רגל פלסטינים.

ח"כ ד"ר מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) תוקף את הסרת המחסום ואומר "מדובר בהפקרת דמם של המתיישבים ושל תושבי גוש דן".

"מאיזור זה ניסו המחבלים להוציא פיגועים שנמנעו לא פעם בזכות מחסום זה, מדהים איך מקבלי ההחלטות לא לומדים את הלקח", הוסיף בן ארי.

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה אומר כי הסרת מחסום 'בית איבא' היא הפקרות מוחלטת וסיכון חיי אדם מוחשית ביודעין.

"מחסום בית איבא הוקם רק בגלל הטרור באיזור, ואין שבוע שבו לא תופסים בו מחבלים עם כלי נשק וחגורות נפץ. הדם הרב שעלול להישפך בכל אחבי מדינת ישראל מפתיחתו חסרת אחריות יהיה על ראשם של אולמרט וברק שהורו על פתיחתו", הוסיף.

מסיקה פנה גם לראש הממשלה המיועד, ואמר כי "אנו מצפים מהממשלה הנכנסת לתקן את הנזקים והמעשים חסרי האחריות של הממשלה היוצאת גם בהיבט הבטחוני".

בתקופה האחרונה ממשיכה מערכת הביטחון בהקלות לפלשתינים. בהתאם להחלטת הדרג המדיני. בחודשיים האחרונים נקטו צה"ל והמנהל האזרחי שורה צעדים שמטרתם לשפר את איכות החיים של האוכלוסייה הפלשתינית באיזור יהודה ושומרון. כביש הגישה המחבר בין כביש 60 ובין הכפר בני-נעים, דרומית מזרחית לחברון, נפתח לתנועה לאחר שנחסם בשנת 2001 מטעמי ביטחון. כמו כן, הוגמשו תנאי המעבר בנקודת הביקורת חווארה באזור שכם ותוגברה הפעילות בחלק מנקודות הביקורת באיזור טול-כרם.

בשנה האחרונה הוסרו כ-135 מחסומים וחסימות עפר, בהן נקודת הביקורת המרכזית ברימונים ובעצירה א-שמאליה.

מגורמים צבאיים נמסר כי פעולות אלה ואחרות של צה"ל ושל המינהל האזרחי - שמטרתן לשפר את איכות החיים עבוד האוכלוסייה הפלשתינית באזור יהודה ושומרון - מבוצעות בהמשך למדיניות הדרג המדיני ובתום מספר פגישות תיאום בין מפקדי צה"ל באיזור, ראשי מנגנוני הביטחון ובכירים נוספים ברשות הפלשתינית.