"חטיבה 7 הוקמה כדי לחבר את ירושלים"

חטיבה 7 חגגה השבוע שישים שנה להיווסדה. המפקד הראשון של החטיבה אלוף במיל' שלמה שמיר מספר על התקופה: קרב פתיחת הדרך לבורמה הוא הקרב של חיי.

בני טוקר , כ"ב באדר תשס"ט

חטיבה 7 חגגה השבוע שישים שנה להיווסדה ובראיון מיוחד לערוץ 7 מספר המפקד הראשון של החטיבה אלוף במיל' שלמה שמיר לימים מפקד חיל הים והאויר על התקופה הזו, "בימים של טרום הקמת המדינה הבריטים היו בארץ והם מנעו מאתנו להתכונן למלחמה שעשויה לפרוץ ובאמת כשהוכרזה המדינה פלשו מדינות ערב לארץ, הקשר עם ירושלים נותק והייתה סכנה מוחשית שהערבים יכבשו את ירושלי. דוד בן גוריון הטיל עלי את המשימה לעשות הכל כדי להחזיר את הקשר עם ירושלים, אבדן ירושלים משמעותו היה אבדן המדינה, היינו צריכים להקים חטיבה מהר וככה קמה חטיבה 7, כדי לחבר את ירושלים".

האלוף במיל' שלמה שמיר היה עוד קודם לכן מפקד הבריגדה מטעם ההגנה בצבא הבריטי בתקופת מלחמת העולם השניה וככזה צבר נסיון רב, "הקרב של פתיחת דרך בורמה כדרך האלטרנטיבית לירושלים היתה נקודה קריטית ומבחינתי זהו המבצע הגדול של חיי, היינו במצב של חוסר אונים, ללא נשק, בלי אוירונים ואפילו ללא נעליים, באותו קרב אבדו עשרות לוחמים שנפלו בקרב, תולדות אותו הקרב מתוארים בספר ירושלים בכל מחיר".

לימים הפך האלוף שמיר למפקד חיל הים וחיל האויר היום דבר כזה הוא כמעט בלתי אפשרי אבל אז לא היו הרבה אנשים מנוסים כמו שמיר ולכן הוטלו עליו כל כך הרבה משימות, "בתקופה שלנו דרושה מקצועיות רבה ולכן איש חיל אויר לא יכול להיות בחיל הים, אבל אז היו צריכים אדם שיש לו יכולת ארגונית ופיקודית ונסיון צבאי כללי ולכן יכולתי לעשות את זה".